LGS Tavsiyeleri

Makaleler
4
Yer
Denizli
Öncelikle bu konuya basan arkadaşlarımın 8. Sınıf olduğunu varsayarak konuşacağım. Ben çalışmayacağım, nitelikli okula gitmek istemiyorum veya günde 1-2 saat çalışmaya dayanamam diyorsanız hiç okumayın konuyu boşuna zaman harcamayın. Konuyu sadece görmek için gelen arkadaşlar varsa beğenirse çok sevinirim.

Şimdi LGS'ye girecek arkadaşlar sınava çok var diye çalışmamazlık yapmayın şimdiden günde yarım saat bile olsa çalışın gitgide arttırırsınız.
Sınavı çok fazla kafanıza takmayın hiç çalışmayan sadece ders dinleyen arkadaşlarım 360 puan aldı çevrenizde 9. Sınıf varsa böyle sadece ders dinleyerek 300-370 puan arası alan birçok öğrenci var.
Kendinize güvenin "Onlar yapabiliyorsa ben de yapabilirim benim ne eksiğim var" gibi düşünebilirsiniz.
Düzenli ders çalışma programı oluşturun ve uyabildiğiniz kadar uymaya çalışın sınav yaklaştıkça günlük çalışma sürenizi arttırın.
En çok matematiğe yoğunlaşın çünkü diğer dersleri her öğrenci yapıyor örneğin; 1 öğrenci 10 din sorusu yaptı, 1 öğrenci ortalama olarak en az yapılan Matematik sorusunu yaptı, Türkçe Matematik Fen kat sayısı 4. Bunun üzerine diğer öğrenciler yapamadığı zaman en az yapılan soruya ek puan ekleniyor o soru 4 puan ise 6-7 puana kadar çıkabiliyor.
Tekrar yaptıktan sonra test çözün ardından Tonguç gibi kanallardan konu tekrarı videosu izleyin. Bu video olayı gerçekten çok önemli!
Okulunuzda kurslar var ise katılın orada test çözümü konu tekrarı yapacağınız için diğer öğrencilerden 1 adım daha öne geçeceksiniz.
Gelecekte ne iş yapacağınızı düşünün, hayal edin. Güzel bir ev, güzel bir iş yeri, arkadaşlar vb.
Bilmediğiniz yerleri öğretmenlerinize sorun,
Derste önemli gördüğünüz yerleri okul sonrası not defterinize yazın, hem yazarken aklınızda kalacaktır hem de tekrar ederken işiniz kolaylaşacaktır.
Görsel sanatlar gibi dersler sizler için gereksiz, öğretmeninizden izin isterseniz muhtemelen izin verecektir bu saatte kitap okumak veya test çözmek sizin için daha yararlı olacaktır. Öğretmeniniz izin vermez ise konuyu idareye taşıyarak gerekeni yapmalarını arz edebilirsiniz.
Sınav yapacağınız yeri 1 gün önce görmeniz sizin için iyi olur, ilk defa gireceğiniz bir ortamda sınav olmak sizi biraz heyecanlandırabilir ve zorlayabilir.
Kitap okumakta önemli tabii daha çok 13-14 yaş kitapları değilde sizin kelime bilginizi genişletecek, size farklı fikirler katacak kitaplar okumanız daha yararlı olacaktır.
Soruları çözerken kesinlikle sallamayın ben bu sorudan %99 eminim diyorsanız şıkkı seçin. Soruları salladığınız sürece sadece hanenize - puan yazılacaktır.
Son olarak MEB'in yayınladığı örnek soruları kesinlikle çözün. Geçen sene bütün Fen sorularını öğretmenimiz ile çözdük. Sınavda çıkan sorular neredeyse aynı denecek kadar yakındı. Öğretmeniniz derste çözdürmüyor ise çıktı olarak isteyebilirsiniz veya kendiniz çıkartabilirsiniz. Soruları MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü üzerinde bulabilirsiniz.

Gelelim en önemli konuya. Yukarıda bahsetmiştim burada daha detaylı bahsedeceğim sayısala kesinlikle çok önem verin. Sayısalı derste anlarsınız, Türkçe dersinde eve gidip defterinizi açıp tekrar ederseniz anlayabilirsiniz ancak Matematik'te ve Fen'de sadece deftere bakmanız ile kalırsınız. Sözel sorularında soruyu okuyarak terimleri bilmeseniz bile anlayabilirsiniz. Ama sayısal derslerde terimleri bilmezseniz bir şey anlamazsınız. Benim sonuçlarım ise;
18 doğru 2 yanlış Türkçe
10 doğru İnkılap Tarihi
10 doğru Din
9 Doğru 1 yanlış İngilizce
9 Doğru 1 yanlış 10 Boş Matematik
18 doğru 2 yanlış Fen

Bu kadar doğru ve yanlış ile 416 puan aldım. Matematik olarak 7-8 doğru fazla yapsaydım, Türkiye üzerinde en iyi okullardan birine gidiyor olurdum.
Evet, arkadaşlar benden bu kadar gerisi size kalmış. Çalışarak her şeyi başarabilirsiniz. Günde 1 saat bile olsa çalışın, dersi dinleyin çok kolay bir şekilde yüksek puan alacaksınız. Hepinize bol şans.

Yazı çok güzel ama ben biraz daha farklıyım genelde insanlar matematikte zorlanır ama bence aksine matematik kolay bir ders. Diğer derslerimde gayet iyi ama malesef din sorularını ve ara sıra inkılap sorularını diğerlerine oranla daha kötü yapıyorum tavsiye edebileceğin bir şey var mı?

Yazı çok güzel ama ben biraz daha farklıyım genelde insanlar matematikte zorlanır ama bence aksine matematik kolay bir ders. Diğer derslerimde gayet iyi ama malesef din sorularını ve ara sıra inkılap sorularını diğerlerine oranla daha kötü yapıyorum tavsiye edebileceğin bir şey var mı?
Sözel derslerde zorlanıyorsan dediğim gibi tekrar yapmalısın ve Youtube üzerinden izlemelisin ve kurslara gitmelisin, sen işin zor kısmını halletmişsin. Sözelini biraz geliştirirsen iyi bir sonuç alabilirsin.

Ben de yazının sonuna gelene kadar kesin bu full çekmiştir diyordum ama hayal kırıklığı.😄😄
Çok abartmayın arkadaşlar ben şuan 9. sınıfım LGS'de sadece matematikten 1 boş yaptım yüzdelik dilimim %0,1'di.
Ki ben bunu bir önceki gün bile LoL oynayarak yaptım .
Şu yazıda katıldığım tek şey örnek sorular kısmı. Gerçekten örnek sorulara çalışan kazanır çünkü çok benzerini soruyorlar.

Lgs ye ilk yılda girdim. Şu an 10. Sınıftayım bakın kesinlikle lise lisedir nitelikli niteliksiz algısına kapılmayın. Hedefiniz varsa nitelikli liseye gitmeniz şart.9 . Sınıfı niteliksiz lisede okudum ve okuldaki öğrenciler hiçbir hedefi olmayan koyun gibilerdi okul ahırdan farksızdı. Konu tekrarını bol tutup "kaliteli" sorular çözün basit soruyu herkes çözer. Basit soruları çözün ama sürekli basit soru size hiçbir katkı sağlamaz inkılaptan korkmayın nerdeyse hiçbir bilgim yokken ful yorum sorusuydu 10/10 yaptım. İyi çalışıp kaliteli sorular çözün. Hedefi olanın nitelikli liseden başka çaresi yok arkadaşlar.

Lgs ye ilk yılda girdim. Şu an 10. Sınıftayım bakın kesinlikle lise lisedir nitelikli niteliksiz algısına kapılmayın. Hedefiniz varsa nitelikli liseye gitmeniz şart.9 . Sınıfı niteliksiz lisede okudum ve okuldaki öğrenciler hiçbir hedefi olmayan koyun gibilerdi okul ahırdan farksızdı. Konu tekrarını bol tutup "kaliteli" sorular çözün basit soruyu herkes çözer. Basit soruları çözün ama sürekli basit soru size hiçbir katkı sağlamaz inkılaptan korkmayın nerdeyse hiçbir bilgim yokken ful yorum sorusuydu 10/10 yaptım. İyi çalışıp kaliteli sorular çözün. Hedefi olanın nitelikli liseden başka çaresi yok arkadaşlar.
Benim olduğum lise öyle değil. Sınıftaki herkes ders ile ilgileniyor, şimdiye kadar hiç birbirine sataşan, döven birini vb. görmedim. Her niteliksiz okul aynı olmuyor.

Geçen sene LGS sınavına girmiş bir kişi olarak konuşuyorum.Matematiğe baya ağırlık vermelisiniz yoksa sınavı maalesef kazanamassınız.İngilizce,Din Kültürü ve İnkılap Tarihi gibi derslere pek önem vermenize gerek yok,bu derslerde konularım eksik olmasına rağmen 10/10 yaptım baya kolaydı.En önemlisi ise sınav anında heyecan yapmayın,hocaların bu çocuk kesin kazanır gözüyle baktığı kişiler sınav esnasında heyecan yaptı diye kazanamadılar.Aklınızda bulunsun istedim. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı