LGS'nin kısaca özeti

Farkında mısın bilmiyorum ama biz daha 15 yaşındayız. Sen ise 30 yaşına yaklaşmış bir adamsın. Sen de bizim yaşımızda iken liseye girdiğin sınava çerez deyip geçmediğinden eminim. 15 yaşındaki bir çocuğa sen zor görmemişsin dersen komedi olur.
Hayat acımasız. Sizden daha küçük insanlar sabahtan akşama kadar üç kuruş para için bir tane bile camı olmayan tekstil atölyelerinde, yüzlerce kişiyle dipdibe, sigortasız ve güvencesiz çalışmak zorundalar. Daha hiçbir şey görmediniz.

@EndoBero biz de bu sınava çalışarak kazandık, nasıl çalışarak kazanılabilecek bir sınav değil? Düzenli bir çalışmayla istediğin yere gidersin, ben dershaneye bile gitmedim. Evimde çalıştım ve istediğim yerdeyim.

Öyle demek istemedim. Tabii ki çalışmak bazı insanları istediği yere getiriyor. Bir de şu noktadan bakalım. Eğitim bakanımız sorular kısa olacak dedi değil mi? Tamam kısa sorular vardı ama ben genel olarak uzun sorular gördüm. Hadi diyelim ki çok çalıştık ama dil bilgisine çalıştık. Sen kaç ay dil bilgisine çalışmışsın bir anda dil bilgisi kaldırılıyor. Ben de diyorum ki böyle karman çorman yapmak yerine baştan şu konular çıkacak şunlar çıkmayacak deseler de biz de o konulara çalışsak daha mantıklı değil mi? Bu arada gerçekten çalışmak insanı bir yerlere getiriyor. Benim anlatmak istediğim şu; deli gibi para yatırıyorsun test kitaplarına ve 450 bekliyorsun ancak 380 alıyorsun. Bu her insan için geçerli değil tabii ki ama sokağa çıkıp sorsanız geneli böyle der.
LoL, sadece LoL olarak anlıyorsan zaten ben bu konudan ve tartışmadan gidiyorum :D kendinize iyi bakın, sağlıklı uykular diliyorum :D

LoL dediğin için LoL anlamış olabilir miyim? Ne anlamam gerekiyordu acaba? LoL diyorsun başka bir anlam çıkarmamı bekliyorsun. Ciddi misin dostum?

Öyle demek istemedim. Tabii ki çalışmak bazı insanları istediği yere getiriyor. Bir de şu noktadan bakalım. Eğitim bakanımız sorular kısa olacak dedi değil mi? Tamam kısa sorular vardı ama ben genel olarak uzun sorular gördüm. Hadi diyelim ki çok çalıştık ama dil bilgisine çalıştık. Sen kaç ay dil bilgisine çalışmışsın bir anda dil bilgisi kaldırılıyor. Ben de diyorum ki böyle karman çorman yapmak yerine baştan şu konular çıkacak şunlar çıkmayacak deseler de biz de o konulara çalışsak daha mantıklı değil mi? Bu arada gerçekten çalışmak insanı bir yerlere getiriyor. Benim anlatmak istediğim şu; deli gibi para yatırıyorsun test kitaplarına ve 450 bekliyorsun ancak 380 alıyorsun. Bu her insan için geçerli değil tabii ki ama sokağa çıkıp sorsanız geneli böyle der.
Sınav zorsa ve sen düzgünce çalışmışsan buna rağmen puan düşükse yapabileceğin bir şey yok. Sınav herkese zor olmuş olur ve puanlar aşağı iner zaten. Yüzdeliklerde oynama olur.

Hayat acımasız. Sizden daha küçük insanlar sabahtan akşama kadar üç kuruş para için bir tane bile camı olmayan tekstil atölyelerinde, yüzlerce kişiyle dipdibe, sigortasız ve güvencesiz çalışmak zorundalar. Daha hiçbir şey görmediniz.

O kadar haklısınız ki. Ben mesela bir mülke özendiğim zaman sokakta yatan insanları düşünüyorum. O beni dizginliyor. Hayat gerçekten de çok acımasız.

Hocalarım konuda tartışma çıkmış ama ben şey soracağım sözelimde 1 yanlışım çıktı fenden 17 doğru yaptım matematiğim 3 doğru 1 yanlış diğerleri boş bu notlarla hesapladığımda 387 çıkıyor Eskişehir'de bu puanla iyi bir yere girebilir miyim sizce? Bu puan artar mı gerçek puan açıklandığında?

Kaçırdığınız nokta bu; sınav çalışana zorsa çalışmayana ekstra zor. Her şekilde çalışan çalışmayana göre daha ileride olur. Ben de eğitim sisteminden memnun olmayanlardan biriyim fakat şartlar buysa şikayet etmek, isyan etmek inanın hiçbir işe yaramıyor. Sizler sınav zor deyince kimse sizi duymuyor veya takmıyor.

Bu yüzden "sınav çok zor" demek yerine elinizden geldiğince ayak uydurmaya çalışın.
Hocam verimli çalışmadıktan sonra olmuyor. Uyku verimi önemli mesela. LGS'ye giren derece yapanlara soruyorlar. Uyku düzeninin önemli olduğunu söylüyor. Adam yorumlarda çalışacağım diye uykusuz kaldığını söylüyor. Verim alamayınca da boşa gidiyor emekler.

Hayat herkese adil davranmaz. Evet benden yaşça küçük arkadaşlarımız yaşına rağmen çalışmak zorunda kalıyorlar. Ayrıca sen hayatımı yaşarken tüm ömrümde yanımda mıydın? Ailecek bizde çok zor zamanlar geçirdik. Burada neden celallendiğini anlayamadım?

Sınav zorsa ve sen düzgünce çalışmışsan buna rağmen puan düşükse yapabileceğin bir şey yok. Sınav herkese zor olmuş olur ve puanlar aşağı iner zaten. Yüzdeliklerde oynama olur.
Ne yazık ki hayır.Günde 4-5 saat çalışan arkadaşlarım bile 375'i zor görmüşken Günde 1 saat kitap yüzüne bakıp 7. sınıftan beri ödev yapmayan ben 420 aldım.Sınav çalışanla çalışmayanı değil,zeki ile zeki olmayanı ayırt ediyor.Ben de dahil çoğu kişi bu yüzden TEOG'u savunuyoruz çünkü TEOG'en azından çalışan yapabiliyordu.LGS'de ise zeki olanlar çok çalışanlardan daha yüksek alıyor.LGS ise Allah vergisi beyini ölçtüğü için çalışmak da bir işe yaramıyor.

Geri
Yukarı