Lian Li galahad 240 R9 5900X'te 91 derece oluyor

codWarzone

Hectopat
Herkese merhaba, sistemimde CPU sıcaklık değeri 92 -93 derecelere kadar çıkmakta. Hazır sistem olarak almıştım ve daha 7 - 8 ay oldu dolayısıyla macundan kaynaklandığını düşünmüyorum. CPU fanlardan biri diğerinden sanki farklı bir devirde dönmekte. Sıvı pompasında bir sorun var mı? Çalışıyor mu çalışmıyor mu bunu nasıl tespit edebilirim? Acaba garantiye göndermeden benim yapabileceğim ya da kontrol edebileceğim bir yer var mı? Eğer kolay bir işlemse ben yapmak isterim. Fakat asıl merak ettiğim 5900X işlemci için bu sıvı soğutucunun yeterli olup olmayacağı ile ilgili. Cevap veren herkese teşekkür ederim.

Sistem bilgisi: Anakart: ASUS TUF Gaming X570 Plus Wi-Fi, CPU: R9 5900X, GPU: ASUS ROG STRIX 3070 Ti 8 GB OC Edition, 2x16 GB 3600MHz, M.2 SSD Samsung 980Pro 1TB, Lian Li 240mm sıvı soğutucu, kasa: Cougar MX660, monitör: ASUS TUF Gaming VG259qm 280Hz 1ms 1080p.

Kesinlikle ama ne? :)
Sistemi siz mi topladınız? Bazen bazı akıllı arkadaşlar termal macuna gerek yok deyip koymuyorlar. Bilgisayarını toplayan öyle yapmış olabilir. Onu da bir kontrol et bence. Macunu dandik olabilir olmadı onu yenile. PC yi açtığında falan su sesi geliyorsa yani devir daim yapıyordur.

Sistemi siz mi topladınız? Bazen bazı akıllı arkadaşlar termal macuna gerek yok deyip koymuyorlar. Bilgisayarını toplayan öyle yapmış olabilir. Onu da bir kontrol et bence. Macunu dandik olabilir olmadı onu yenile. PC'yi açtığında falan su sesi geliyorsa yani devir daim yapıyordur.

Yok hocam sistem hazır geldi. Zaten sorun yoktu sonradan oluştu.

Deneyeceğim hocam peki sıvı pompanın çalışıp çalışmadığını hwin programı dışında nereden öğrenebilirim?
O konuda bir fikrim yok dostum. Ama şöyle deneyebilirsin ben öyle yapardım. CPU'yu stres teste sokup kulağımı dayardım Zaten devir-daim yapıyorsa sesi duyacaksındır.

O konuda bir fikrim yok dostum. Ama şöyle deneyebilirsin ben öyle yapardım. CPU'yu stres teste sokup kulağımı dayardım Zaten devir-daim yapıyorsa sesi duyacaksındır.
Macun değiştirdim ve stress teste soktum sıvı soğutucu sesini duymama rağmen PUBG gibi oyunlarda 92 dereceye çıkıyor kaldı ki CPU sadece %20 kullanıyor.

Macun değiştirdim ve stress teste soktum sıvı soğutucu sesini duymama rağmen PUBG gibi oyunlarda 92 dereceye çıkıyor kaldı ki CPU sadece %20 kullanıyor.
Şimdi önemli olan oyunlarda çıkıyorsa sorun yok. Malum havalar ısındı kışın aldığın performansı alamazsın. Ancak boştayken 50-60 derecelere çıkıyorsa sıkıntı olur. Malum PUBG genel olarak işlemci kullanıyor diye biliyorum.

Geri
Yukarı