Liberal ülkeler hangileridir?

İnsanların "en mutlu olduğu" ülkelere bakman yeterli. :D İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, İsviçre, Yeni Zelanda, İzlanda, Kanada gibi ülkeler liberalizmin hakim olduğu ülkeler.

Romantik solcu güruhun aşağıladıkları kavrama sahip bu ülkelere gitmek için çabalamalarını izlediğinde eğlenmeye başlarsın bundan sonra.

İnsanların "en mutlu olduğu" ülkelere bakman yeterli. :D İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, İsviçre, Yeni Zelanda, İzlanda, Kanada gibi ülkeler liberalizmin hakim olduğu ülkeler.

Romantik solcu güruhun aşağıladıkları kavrama sahip bu ülkelere gitmek için çabalamalarını izlediğinde eğlenmeye başlarsın bundan sonra.
O siz o komünizmin kötü olduğunu savunan kişi değil misiniz?

Siz o komunizmin kötü olduğunu savunan kişi değil misiniz?
Hayır, ben geçmiş dönemlerin ideolojilerinin "birebir" olarak modern dönemde uygulanamayacağını, ideolojilerin dönemlerin şartlarına göre yenilenmesi gerektiğini savunan kişiyim. Romantizmle işim yok, realistim. "Modern" dönemde liberalizmin diğer ideolojileri ezip insanları daha "mutlu" yaşatmayı başarmasının sebebi de modern dönem şartlarına daha uygun olmasıydı.

Liberalizm de artık dönem şartlarını karşılamaktan uzaklaşmaya başlıyor, yeni ya da daha gelişmiş sistemi olan yeni bir ideoloji bundan sonraki dönemin şartlarını daha iyi karşılar.

Hayır, ben geçmiş dönemlerin ideolojilerinin "birebir" olarak modern dönemde uygulanamayacağını, ideolojilerin dönemlerin şartlarına göre yenilenmesi gerektiğini savunan kişiyim. Romantizmle işim yok, realistim.

Ve ben de size uyarlanabilirliğini savunmuştum, karşı çıktınız.

Ben de size uyarlanabilirliğini savunmuştum, karşı çıktınız.
Uygulanabilir olmadığını son 100 yılda 30'dan fazla ülkede gördük. İnsan, gözünün gördüğü gerçeği reddediyorsa burada romantiklik ararım. Gözle bariz şekilde görülen, 30'dan fazla başarısızlıkla sonuçlanan girişim var ve hâlâ o ideolojinin "birebir" olarak uygulanabileceğini savunuyorsun. Uy-gu-la-na-maz!

Komünizm ya da diğer sol ideolojileri dönem şartlarına göre yeniden şekillendirmediğin sürece bunun olabilitesi yok. O gün dediklerimi tekrar düşündüm sonra, tek haksız olduğum konu o ideolojinin aynı isimle devam ettirilemeyeceğiydi. Bu aslında bir yerde yanlış, dönem şartlarına uyan, güncellenen yeni sisteme sahip bir ideoloji yine eski adıyla da kullanılabilir aslında.

Konulara tek taraflı bakmamak lazım. Bak, ben sonradan kendi dediğim kısımdaki hatayı fark edip düzeltebiliyorum bu sayede.

Bu arada o günkü konuda en az 3 ay, muhtemelen de 1 yıl ceza yiyen 2-3 kişi vardı. Konuşarak kendini ifade edemeyenlerin sonu işte, hakaret etmeden tartışmayı öğrenememiş 2-3 kişiden forum bir süre kurtuldu o gün. :D

Uygulanabilir olmadığını son 100 yılda 30'dan fazla ülkede gördük. İnsan gözünün gördüğü gerçeği reddediyorsa burada romantiklik ararım. Gözle bariz şekilde görülen, 30'dan fazla başarısızlıkla sonuçlanan girişim var ve hâlâ o ideolojinin "birebir" olarak uygulanabileceğini savunuyorsun. Uy-gu-la-na-maz!

Komunizm ya da diğer sol ideolojileri dönem şartlarına göre yeniden şekillendirmediğin sürece bunun olabilitesi yok. O gün dediklerimi tekrar düşündüm sonra, tek haksız olduğum konu o ideolojinin aynı isimle devam ettirilemeyeceğiydi. Bu aslında bir yerde yanlış, dönem şartlarına uyan, güncellenen yeni sisteme sahip bir ideoloji yine eski adıyla da kullanılabilir aslında.

Konulara tek taraflı bakmamak lazım. Bak, ben sonradan kendi dediğim kısımdaki hatayı fark edip düzeltebiliyorum bu sayede.
Hakkınız var. Birebir olmasına gerek yok , tamamen dinden kopuk bir şekilde olması da zorunlu değil.

Bak 21. yüzyılda insanların gitmek için çabaladığı ülkelerin %90'ı hatta fazlası liberal, peki insanlar bu dönemde hangi komünizm'in hakim olduğu ülkeye gitmeye çabalıyor? Demek ki bu ideolojide bir şeyler "uygulanabilir" olmaktan ve genele hitap etmekten uzak.

Benim savunduğum şey ise bu genele hitap etmekten ve uygulanabilir olmaktan uzak ideolojilerin romantikliğe kurban gittiği. Dönemin şartları sürekli değişiyor, toplum yapıları sürekli değişiyor, teknoloji sürekli gelişiyor. Sen bu şartlarda bir ideolojiyi 100 yıl sonra "aynı şekilde" uygulanabilir halde tutabilir misin? İmkansız. İşte sol ideolojilerin 20. ve 21. yüzyıllarda kaybetmelerine neden olan şey bu oldu. Bir konuya "fanatik" olarak bakarsa hataları fark edemiyor insan, geniş çerçeveden görüş için bu fanatiklikten çıkıp mantıksal olarak gerçekçi yaklaşmak lazım bence.

Neyse sözün özü; ben Dünya'da dönem şartlarına uygun, esnek, insanları mutlu yaşatabilen birkaç ideolojinin yaygın olmasını isterim. Her sistemin avantajları olduğu gibi kötü yanları da var ve herkes bir ideolojide aradığını bulamıyor. Bir sistemde mutlu olmayan birinin kendine daha uygun başka bir ideolojiye sahip yerde yaşama şansının olmasını isterim.

Konu 19 k görüntülenmiş. İşin diğer tarafını da alıntılamak isterim. Zira yanlış bilgilendirme olmasın insanlara:
Neoliberal dönemde, en çok ekonomik büyüme sağlamış ülkeler neoliberalizmin kurallarından (yani Washington uzlaşmasından) en çok sapan devletlerdir... Güney Kore, Malezya, Japonya vs. ama bunlar bas bas bağırsalar da biz neoliberal politikaları uygulamıyoruz diye bunlar dünyaya neoliberalizmin zaferi diye tanıtılırlar...

Geri
Yukarı