Lineage OS Arama Sorunu

Selim C.

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Uzaklarda...
Daha fazla  
Selamlar... SM-G530H kullanıyorum. Yakın zamanda bi merakla Custom Rom kullanayım dedim.

Gayet de hoşuma gitti. Hafif falan, Google uygulamaları stock olarak gelmiyor yani.

Ama ne hikmetse kurduğumdan beri bir türlü çağrı yapamıyor. Arıyor (çağrı sesi olmadan tabii), karşı taraf açıyor (çağrı süresinin başlamasından zaten anlaşılıyor açtığı), ama ne onun sesi bana, ne de benim sesim ona gidiyor.

Bu durum WhatsApp'ta arama yaparken olmuyor. (Yani sıkıntı ahizede değil.) Ya da mesaj atarken, hücresel veri kullanırken sıkıntı olmuyor.

Sadece telefonun dahili uygulamasının çağrısında sıkıntı oluyor.

Bir ton öneri denedim, ama bir çare bulamadım. Denediklerim şöyle,
  • TWRP üzerinden kullandığım Rom'u sıfırdan kurmak.
  • GApps olmadan TWRP üzerinden sıfırdan kurmak. (Bu durumda da kurulum başarılı olmuyor maalesef...)
  • Normalde kullandığım GApps pico yerine nano, stock gibi sürümleri kurarak sıfırdan kurmak.
  • Rootlu kurmak.
  • Rootsuz kurmak.
  • Eski sürümü GApps olmadan ve GApps ile birlikte kurmak.
  • Google Dialer indirmek.
  • "Disable Service" indirerek, hem Google Play Hizmetlerin'deki, hem de Google Play Hizmetleri Çerçevesi'ndeki "checkin service"ı kapatıp, telefonu yeniden başlatmak.
Yani en azından benim bulabildiğim çözümler bunlardı. Bunlar dışında bildiğiniz bir çözüm var mı?

Edit: Odin ile flashlamadım. Çünkü arkadaşımın dediğine göre Custom Rom'lar Odin ile flashlanmıyormuş. TWRP üzerinden kurulum yapılması gerekiyormuş bana dediğine göre.

Edit 2: İndirip, denediğim şeyler bunlar...

#Lineago OS (Güncel Olanı) | #Lineage OS (Eski Sürümü) | #GApps | #SU Root

Stock Rom'a dönmek dışında bildiğiniz bir yol varsa ve benimle paylaşırsanız çok memnun olurum... :uyku:

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşınızın dediği doğru, custom ROM TWRP üzerinden flaşlanıyor ama başka ROM denemek dışında bir çözümü olduğunu sanmıyorum. Belli ki ROM sorunlu.

Bu tarz sorunlar genelde kullandığınız resmi olmayan LineageOS sürümünün sorunudur. Dosyanın isminde büyük harflerle 'unofficial' yani resmi olmayan sürüm olduğunu belirtmişler. Bazı geliştiriciler LineageOS'u düzenlerken sorunlara sebep olabiliyorlar. Eğer mümkünse geliştiriciyle XDA, Telegram üzerinden iletişime geçin ve sorunu çözmesine yardım edin.

Eğer uğraşmak istemezseniz başka geliştiricinin sürümünü ya da orijinal LineageOS sürümünü kullanın. ResurrectionRemix ve AOSPExtended genelde iyidir. Bir de, TWRP sürümünün güncel olduğundan emin olun.

Unofficialde bir sıkıntı olmuyordu genelde sıkıntı Beta ve Unstable sürümlerinde oluyordu. Kendi kullanığınız orijinal ROMun içinden telefon uygulamasını alıp Custom ROMa enjekte edebilirsiniz. Veya Xdada bu sorunu bildirip yardım isteyebilirsiniz.

@Kontrol Kullandığım Rom zaten "Unofficial".

@Xoloth Maalesef tekrar Stock Rom kurma zahmetine giremedim.

[Çözüm]: @Plyra Hocam teşekkür ederim. :)

Kullandığım Rom'un "Unofficial" olduğunu biliyordum. Ama Custom Rom'lara daha yeni yeni girdiğimden, çeşitliliğin bu kadar bol olduğunu bilmiyordum.

Verdiğiniz her iki Rom'u da denedim. İkisinde de arama sıkıntısı çekmedim. Yani her ikisinden de rahatlıkla çağrı yapılabiliyor.

İlk başta ResurrectionRemix kullandım. Bootloader'ı pek hoşuma gitmedi. Lineage OS'tan bir tık daha özelleştirilebilir bir sistem olduğunu farkettim. Yani kullanılabilir, fena değil.

Ama AOSPExtended ise harika. Acayip hızlı, Bootloader'ı güzel ve dahili kişiselleştirmeleri bol...

Bu sebeple şu an AOSPExtended kullanıyorum. (y)

Ayrıca her iki Rom'un da dahili bir Root'a sahip olması ve beni Super SU yüklemekle uğraştırmaması da ayrı bir güzel. :rolleyes:

Tekrar ilgilenen herkese teşekkür ederim. :)

Keyfini çıkar, zamanında Ace 2 ve S3 cihazlarım için kendi ROM dosyalarımı oluşturup kullanırdım. Bir kaç düzenleme ile mükemmel sonuçlar alınıyor, ayrıca kernel olayını biliyorsan günlük kullanımlarda çekirdek hızlarını düşürüp bataryadan da tasarruf edersin. Bu arada Note 2 cihazımı da çok özledim.:)

@Kontrol Hacım yok daha kernel olayına giremedim maalesef.

Birkaç kaynak paylaşırsan güzel olur. Biraz göz atıp, bakınayım şu kernel işine... :)

Ayrıca şu anki Rom'da, herhangi batarya veya hız sorunu yok çok şükür. Gayet stabil. Hatta denediklerim arasından en stabili diyebilirim. :)

Son düzenleme:
@Selim C. Yüklediğiniz ROM'lar bootloader'ı değiştirmez, boot animation yani açılış animasyonundan bahsediyorsunuz sanırım. Bunu da değiştirmek mümkün :)

LineageOS sürümleri normalde kök yetkisi alınmadan gelir ama LOS'un kendine ait minicik kök yetkisi alma veya bu yetkiyi kaldırmak için paketleri mevcuttur. Resmi siteden indirebilirsiniz. SuperSU'dan daha pratik bence. (Google Pay gibi servislerde ya kök yetkisi almamış olmanız ya da bunu gizlemeniz gerekir.)

Özelleştirme isterseniz Substratum uygulamasını da öneririm. Harika bir tema motorudur.

Kernel konusunu araştırmak isterseniz size muazzam bir kaynak sunayım, güzel ama İngilizce :)

Android Modders Guide

Son düzenleme:
@Plyra Sağolun hocam verdiklerinize bakacağım. :)

LOS'ta dediğiniz Super SU'yu maalesef kuramadım. Yani flashladım, ama SU uygulamasında "SU Binary Occupied" hatası aldım.

Bu sefer de farklı bi SU yüklemek zorunda kaldım.

Neyse ki verdiklerinizde dahili Root varmış. :)

Ayrıca "Google Pay" mı dediniz, yoksa "Google Play" mı? Orasını anlayamadım. o_O

Çünkü uygulama satın alırken de, normal uygulama yüklerken de Root kaynaklı bir sıkıntı yaşamadım daha önce...

Ha bu arada, evet boot animation demek istemiştim. Yanlış yazmışım orada. Kusura bakmayın. :D

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı