Linkten virüs bulaşır mı?

deGGa

Kilopat
Annem 1-2 saat önce bir WhatsApp grubuna atılan linke tıklamış ve karşısına bir anket çıkmış. Birkaçını doldurmuş. Şans eseri ben yanına gidince fark ettim ve önce siteden çıkıp çerezleri ve geçmişi temizleyip indirilenlere baktım. İndirilenler boş idi. Kaspersky ve Malwarebytes ile taradım herhangi bir şey çıkmadı. Ama içimde hala bir korku var çünkü banka hesabına yüklü miktarda para var. Normalde ben olabilecek en kötü senaryoyu düşündüğüm için en basitinden keylogger atılmış olabilir diye düşündüm. Öneriniz var ise bekliyorum. Teşekkür ederim.

Annem 1-2 saat önce bir WhatsApp grubuna atılan linke tıklamış ve karşısına bir anket çıkmış. Birkaçını doldurmuş. Şans eseri ben yanına gidince fark ettim ve önce siteden çıkıp çerezleri ve geçmişi temizleyip indirilenlere baktım. İndirilenler boş idi. Kaspersky ve Malwarebytes ile taradım herhangi bir şey çıkmadı. Ama içimde hala bir korku var çünkü banka hesabına yüklü miktarda para var. Normalde ben olabilecek en kötü senaryoyu düşündüğüm için en basitinden keylogger atılmış olabilir diye düşündüm. Öneriniz var ise bekliyorum. Teşekkür ederim.
Bir şey olmaz, bu kadar kötü düşünme.

Eğer bir bot değilse zaten çoktan kişinin paneline düşmüşsünüz ve sizi avlamak için bekliyor hatta avlıyordur. Lakin anlattıklarınız genelde botlar tarafından oluşuyor ve genelde yaptığınız işlemler sonucunda bir sorun oluşmuyor. Şansınıza bağlı biraz.

Göndermiş olabilir işte ne yapmam lazım şu anda?
Telefona hard reset atarsam sorun olur mu? İsterse hala erişim sağlayabilir mi? Bu arada sitede Toyota bilmem kaçıncı yıl dönümü hediyesi yazıyordu.

Anket doldurma ile virüs bulaşmaz(çok büyük hacker grupları bu tarz şeyler için bir yöntem bulur ama bunu normal insanlar üzerinizde kullanmazlar) ama eğer ankette kişisel bilgilerini yazdıysa reset de atsanız telefon da değiştirseniz çözüm yok. Kişisel bilgiden kastım her zaman kullandığı bir şifre annesınız kızlık soyadı gibi sorular varsa kesin yemdir.

Geri
Yukarı