Çözüldü Linux ADB aracıyla root atılamıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Crownguard

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
3
TWRP dosyam olmadığından Linux Mint'ten ADB aracılığı ile telefonuma kök izni vermeye çalıştım. İlk başta yanlış yaptım zannettim. Telefon sıfırlandı. Bir tane Root Checker yükleyip kontrol ettim ve telefonuma kök izni veremediğimi gördüm. Sonra adımları tekrar uyguladım. Yine sıfırlandı ve kök erişimi yoktu. Sırasıyla şunları yaptım:
  • İnternetten stock ROM dosyamı bulup indirdim. İçinden boot.img dosyasını aldım.
  • Magisk ile boot.img dosyasını yükledim. Download klasörüme magisk_patched.img dosyam geldi.
  • Linux'a ADB'yi kurdum ve çalıştırdım. (Platform Tools indirdim ve Masaüstü'ne çıkart dedim. Baktığım rehber magisk_patched.img dosyasını bu klasöre atmamı ve Terminal'de çalıştırırken cd /home/çıkartılan/yer/platform-tools şeklinde çalıştırmamı söylüyordu.)
  • USB hata ayıklaması'nı ve OEM kilidini açtım.
  • Sırasıyla şu komutları girdim:
Kod:
adb devices[/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT]
[INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3]adb reboot bootloader[/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT]
[INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3]
(Daha evvel denediğimden bahsetmiştim. Daha evvel deneyişimde izin olmadığını söylediği için bu aşamada şu kodu girdim: fastboot flashing unlock)​
Kod:
fastboot flash boot magisk_patched.img
  • Bundan sonra şu komutu da yeniden başlatmak için vermiş. Yazıp yazmadığımı hatırlamıyorum ama yazmasam bile kısa süre içinde kendiliğinden yeniden başlıyordu. (Rehberde komuttan şöyle bahsediliyor "Now you may reboot the device by typing the below code: fastboot reboot". Yani zorunlu değilmiş gibi. Dediğim gibi hatırlamıyorum yazmış da olabilirim.)
Bunların hepsinden sonra, son adımdan sonra kendiliğinden yeniden başladı zaten ve telefon sıfırlanmış bir vaziyetteydi. Root Checker indirip baktığımda ise kök erişimi yoktu. Ne yapmam gerekiyor?

Cihaz modeli: Casper VIA A4 64 GB.
Android sürümü: 10.

Yardım için baktığım kaynaklar:

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Hocam ihtiyacımız olan her iki bölümde bağlı gözüküyor.

Boot ve satıcı bölümü bağlı olsa yeterli bize şimdilik, lakin data bölümü bağlanmamış sideload ile kuracağız Magisk'i.

TWRP'nin ana ekranına geri dönerek "gelişmiş>adb sideload "kısmına gelin ve aşağada ki çubuğu kaydırın.

Bu dosyası indirin, cihazı bilgisayara bağlayıp şu komutu gönderin.
adb sideload Magisk-v24.3.zip

Cihazda bu dosya yüklenecek, yeniden başlattığınız da Magisk'in çalışması gerekir.
ADB aracılığıyla Root atamazsınız, çoğu cihazda bunu engelleyen fazladan önlemler vardır. Çoğu cihazda Bootloader kilidi veya başka güvenlik önlemleri oluyor. Bu nedenle de ADB'den tek başına root atılamaz, cihaz için spesifik root yönergelerini uygulayın. Benim bildiğim Casper'a root atılamıyor.

Telefona root atabilmek için TWRP gibi custom recovery kurulması lazım. Custom recovery olmadan cihaz brick olabilir.
Adb ile başlayan komutlar; telefon açıkken girilir. Fastboot ile başlayan komutlar; telefon fastboot modundayken girilir. Uzaktan bağlanıp bakmak lazım ama vazgeçin bence. Root ne için gerekiyor?

ADB aracılığıyla Root atamazsınız, çoğu cihazda bunu engelleyen fazladan önlemler vardır. Çoğu cihazda Bootloader kilidi veya başka güvenlik önlemleri oluyor. Bu nedenle de ADB'den tek başına root atılamaz, cihaz için spesifik root yönergelerini uygulayın. Benim bildiğim Casper'a root atılamıyor.
Daha evvelinden şu ekran görüntüsünü almıştım:
Screenshot_20220413-154225.png

Telefona root atabilmek için TWRP gibi custom recovery kurulması lazım. Custom recovery olmadan cihaz brick olabilir.
Adb ile başlayan komutlar; telefon açıkken girilir. Fastboot ile başlayan komutlar; telefon fastboot modundayken girilir. Uzaktan bağlanıp bakmak lazım ama vazgeçin bence. Root ne için gerekiyor?
Custom recovery nasıl kurulur? Zaten adb ve fastboot komutları telefon açıkken ve fastboot modundayken girildi. Root mühim bir şey için yapılmıyor. Yalnızca istiyorum.

ADB aracılığıyla root atamazsınız, çoğu cihazda bunu engelleyen fazladan önlemler vardır. Çoğu cihazda Bootloader kilidi veya başka güvenlik önlemleri oluyor. Bu nedenle de ADB'den tek başına root atılamaz, cihaz için spesifik root yönergelerini uygulayın. Benim bildiğim Casper'a root atılamıyor.

Telefona root atabilmek için TWRP gibi Custom recovery kurulması lazım. Custom recovery olmadan cihaz brick olabilir.
ADB ile başlayan komutlar; telefon açıkken girilir. Fastboot ile başlayan komutlar; telefon fastboot modundayken girilir. Uzaktan bağlanıp bakmak lazım ama vazgeçin bence. Root ne için gerekiyor?

TWRP olmadan kök olunabilir. Ben atmıştım telefonum Vestel venus e4.

OEM kilidini açıp telefonumun boot.img dosyasını Magisk ile ayarladıktan sonra fastboot flash boot (boot.img) veya benzeri bir komut ile yapmıştım.(Birkaç denemenin sonucunda.)

Brick olma konusunda benim tecrübelerime göre brick etmek çok zor boot yerine System vb. bir şey yazması falan lazım ben GSI ile ROM yükledikten sonra en fazla boot loop'a almıştım ama eski boot.img yükliyince düzeldi.

Custom recovery nasıl kurulur? Zaten adb ve fastboot komutları telefon açıkken ve fastboot modundayken girildi. Root mühim bir şey için yapılmıyor. Yalnızca istiyorum.
Cihaza uygun custom recovery yok maalesef. Sistem A/B yani hem A hem de B bölümü barındırdığı için işler daha da zorlaşıyor. Her iki bölümü de root yapman gerekebilir veya root işlemi başarılı olursa root olan bölümden telefonu açman gerekebilir.

TWRP olmadan kök olunabilir. Ben atmıştım telefonum Vestel venus e4.

OEM kilidini açıp telefonumun boot.img dosyasını Magisk ile ayarladıktan sonra fastboot flash boot (boot.img) veya benzeri bir komut ile yapmıştım.(Birkaç denemenin sonucunda.)

Brick olma konusunda benim tecrübelerime göre brick etmek çok zor boot yerine System vb. bir şey yazması falan lazım ben GSI ile ROM yükledikten sonra en fazla boot loop'a almıştım ama eski boot.img yükliyince düzeldi.
OEM kilidi her telefonda çalışmıyor. LG telefonları olan kişiler bilir, çok sonradan enjekte etme yöntemiyle root atılabiliyordu. Samsung telefonlarda da özelliklerinde yenilerinde gene birçok aşamalı oldu. Çorba gibi, her cihaz için farklı. O yüzden şu yöntemle atılır demek çok yanlış.

Cihaza uygun Custom recovery yok maalesef. Sistem a/b yani hem a hem de b bölümü barındırdığı için işler daha da zorlaşıyor. Her iki bölümü de root yapman gerekebilir veya root işlemi başarılı olursa root olan bölümden telefonu açman gerekebilir.

Fastbootd olayı da var, oraya girip oradan yapmak gerekiyor da olabilir.
Muhtemelen fastbootd modu ile flash yapması gerekiyor.

Geri
Yukarı