Linux bir tek bana mı hantal geliyor?

Bazı insanlar var Windows'u SSD'ye kurup Linux'u HDD'ye kuruyorlar. Sonra da Linux daha yavaşmış diyorlar. İnşallah onlardan değilsindir.
Linux için SSD'den ayrı alan oluşturdum hocam.
WM kurarsan, hızı hissedersin.
O nedir? Dual boot ile kuruyorum.
Debian denediniz mi? Bir de onu deneyin. Varsayılan olarak KDE kullanan dağıtımlar tabii ki biraz hantal olabilir.
Debian denemedim ama deneyebilirim öneriyorsanız hocam
Dediğiniz "hantal" şeylerin çoğu değiştirilebilir ve direk linux'e mal edilemeyecek şeyler.
1. Tarayıcı:
Google Chrome veya Edge kullanıyorsunuz muhtemelen, onu indirebilirsiniz.
2. Animasyonlar:
Doğru düzgün uğraşmadan bunları değiştirebilir veya sadece kapatabilirsiniz.
3. Bug:
Bu tamamen önyargı ile alakalı. İşletim sistemi rastgele bir insanın yaptığı bir proje gibi geliyor muhtemelen. Azıcık da kırmak için dünya üzerindeki serverların %97'sinde ve 2 milyar telefonda çalıştığını söyleyeyim.

Bir dağıtıma geçtiğinizde her zaman istediğiniz gibi gelmeyebilir, bunu değiştirmek 15 dkde istediğiniz hale getirmek sizin elinizde. O yüzden "Şu X dağıtımı çok iyi" diyemeyeceğim çünkü
spesifik bir şey istemiyorsun.

Unutma:
Bir dağıtım ancak sen onu en iyi yapacak ve en iyi olarak kullanacaksan iyidir.
Dediklerinizde haklısınız falan önerilen Latte Dock bile çok buglu. Bir seferinde açılmıyor bir seferinde kasılıyormuş gibi açılıyor. Bazen saydam olmuyor falan. Önyargılı değilim uzun süre Linux kullandım zaten. Ama ne bileyim, hep Windows daha akıcı geldi bana.
Sistemin nedir bilmiyorum ama çok düşükse hantal çalışmış olabilir kurduğun dağıtımlar.
GTX 960, i7 3770s, 8 GB RAM ve 250 GB SSD ile kullanıyorum.

Linux için SSD'den ayrı alan oluşturdum hocam.

O nedir? Dual boot ile kuruyorum.

Debian denemedim ama deneyebilirim öneriyorsanız hocam

Dediklerinizde haklısınız falan önerilen Latte Dock bile çok buglu. Bir seferinde açılmıyor bir seferinde kasılıyormuş gibi açılıyor. Bazen saydam olmuyor falan. Önyargılı değilim uzun süre Linux kullandım zaten. Ama ne bileyim, hep Windows daha akıcı geldi bana.

GTX 960, i7 3770s, 8 GB RAM ve 250 GB SSD ile kullanıyorum.
KDE ortamı hantaldır, normal. GNOME denedin mi?

Ekran kartı sürücüsünü kur yoksa hantal gelmeye devam eder.
Bu konuda haklı olabilirsiniz. Sadece Linux Mint'in son anlarında aklıma geldi kurmak.
KDE ortamı hantaldır, normal. GNOME denedin mi?
GNOME deneyimleyemedim. Önereceğiniz GNOME tabanlı işletim sistemi var mı?
NVIDIA sürücüsünü kurmuş muydunuz? Kurmadıysanız bahsettiğiniz bütün sorunlar bundan kaynaklanıyor olabilir.
Sadece birkaç gün o şekilde kullandım ve sanırım bütün sorunlar bundan kaynaklanıyordu.

Sadece birkaç gün o şekilde kullandım ve sanırım bütün sorunlar bundan kaynaklanıyordu.
Mint'teki sürücü yöneticisinden, Ubuntu'da ise "Ek Sürücüler" üzerinden kurulabilmesi gerek. Kubuntu'da ise sudo kubuntu-driver-manager yazmanız gerekiyor aynı menü için.

Alternatif olarak sudo apt install nvidia-driver(Bazen sürüm de belirtmek gerekebiliyor.) yazarak terminalden de kurabilirsiniz.

Mint'teki sürücü yöneticisinden, Ubuntu'da ise "Ek Sürücüler" üzerinden kurulabilmesi gerek. Kubuntu'da ise sudo kubuntu-driver-manager yazmanız gerekiyor aynı menü için.

Alternatif olarak sudo apt install nvidia-driver(Bazen sürüm de belirtmek gerekebiliyor.) yazarak terminalden de kurabilirsiniz.
Tekrardan Linux'a döneceğim denemek için. Linux Mint hiç özelleştirilemiyor gibi gelmişti. KDE gibi özelleştirilebilen bir dağıtım önerir misiniz?

Tekrardan Linux'a döneceğim denemek için. Linux Mint hiç özelleştirilemiyor gibi gelmişti. KDE gibi özelleştirilebilen bir dağıtım önerir misiniz?
Her dağıtım özelleştirilir. Sen Mint'te Cinnamon kullanırsan çok fazla özelleştirme seçeneğin olmaz. Cinnamon'u kaldırıp KDE kurarsın istediğin gibi özelleştirirsin.

Linux Mint'i de özelleştirenler vardır. Ben Mint ile gelen masaüstü ortamlarını fazla kullanmadığım için bilmiyorum. Kubuntu'ya NVIDIA sürücülerini yukarıda bahsettiğim sudo kubuntu-driver-manager komutunu yazdığınızda gelen menüden kurarak tekrar Kubuntu'yu deneyebilirsiniz bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı