Linux dağıtım önerisi

Void sizin gereksinimlerinizi karşılamıyor ama deneyip kendiniz görmeniz daha iyi olacaktır.

Evet, doğru fakat Void'i host olarak kurmayabilirim. İlk defa sanal makineye dağıtım kuracağım gibi görünüyor. Ama hoş bir dağıtım. Ölü gibi dursa da hiç öyle değil.

Doğrudur hocam Gentoo kurmadım havalı olamadım.

Dostum havalı olamadıysan senin suçun, biz havalı olduk :cool: En yakın zamanda sen de Gentoo kur ve sen de havalı ol.

Şaka bir yana bu işin hava ile alakası yok. Forumlara girip Neofetch görüntüsün atmak istiyorsan Gentoo neofetch'ini Ubuntu'da da gösterebiliyorsun.

Bayağı klasik olacak, fakat bu sıralar çok fazla distro-hopping yapmaya başladım. Artık bir dağıtımda durup öyle oturmak istiyorum. Arch gibi kurup kurduğum programların hatalarıyla uğraşmak istemiyorum. Ubuntu ve türevlerini de önermeyin mümkünse örnek: Ubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Linux Mint.
Artık gelişmiş bir kullanıcı olduğumu düşünüyorum, fakat bu sene önemli bir sınavım var. Diğer taraftan da ders çalışmak zorundayım. Hangi dağıtımı kurabilirim? Her yorumunuza cevap vermeye çalışacağım.
Redhat dağıtımlar önerebilirsiniz.

İsteklerim:
Stabilite.
Hafif veya ağır, fark etmez.
Orta düzey kullanıcılara uygun.
Kendi repolarının bulunması.
Ek hizmetlerin eklenebilmesi örnek: Flathub, snap...
Netinst kalıplı bir dağıtım da olabilir, fark etmez.
Kurulumunda uğraşmak istemiyorum.
Program kurması zor olmamalı.

Debian önermeyin arkadaşlar, zaten kullandım Debian'ı. Kullanmadığım dağıtımlara göz atmak istiyorum. Dağıtımları bitirip bilgime bilgi katmak istiyorum. İlk amacım bu. Sanal makine kullanmak istemiyorum, zaten sanal makine benim için verimli olmuyor.

Örnek veriyorum: Fedora üzerinde .deb paketi kurmak istiyorum. Nasıl derlemem gerekir? İşimi gören çok uygulama var, onları kullanmak istiyorum.
Manjaro

Bayağı klasik olacak, fakat bu sıralar çok fazla distro-hopping yapmaya başladım. Artık bir dağıtımda durup öyle oturmak istiyorum. Arch gibi kurup kurduğum programların hatalarıyla uğraşmak istemiyorum. Ubuntu ve türevlerini de önermeyin mümkünse örnek: Ubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Linux Mint.
Artık gelişmiş bir kullanıcı olduğumu düşünüyorum, fakat bu sene önemli bir sınavım var. Diğer taraftan da ders çalışmak zorundayım. Hangi dağıtımı kurabilirim? Her yorumunuza cevap vermeye çalışacağım.
Redhat dağıtımlar önerebilirsiniz.

İsteklerim:
Stabilite.
Hafif veya ağır, fark etmez.
Orta düzey kullanıcılara uygun.
Kendi repolarının bulunması.
Ek hizmetlerin eklenebilmesi örnek: Flathub, snap...
Netinst kalıplı bir dağıtım da olabilir, fark etmez.
Kurulumunda uğraşmak istemiyorum.
Program kurması zor olmamalı.

Debian önermeyin arkadaşlar, zaten kullandım Debian'ı. Kullanmadığım dağıtımlara göz atmak istiyorum. Dağıtımları bitirip bilgime bilgi katmak istiyorum. İlk amacım bu. Sanal makine kullanmak istemiyorum, zaten sanal makine benim için verimli olmuyor.

Örnek veriyorum: Fedora üzerinde .deb paketi kurmak istiyorum. Nasıl derlemem gerekir? İşimi gören çok uygulama var, onları kullanmak istiyorum.
Pardus. Çünkü o bizim %100 Türk yapımı yerli işletim sistemimizdir.(!)

Dostum havalı olamadıysan senin suçun biz havalı olduk :cool: En yakın zamanda sen de Gentoo kur ve sen de havalı ol.

Şaka bir yana bu işin hava ile alakası yok. Forumlara girip Neofetch görüntüsün atmak istiyorsan Gentoo neofetch'ini Ubuntu'da da gösterebiliyorsun.
Biliyorum hocam normalde arsenik adlı arkadaş yazmasaydı bunu daha düzgün bir üslupla cevap verirdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı