Linux dağıtım önerisi

sLuze

Yoctopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba laptopumda iki sene Ubuntu kullandım. Linux'un benimsediği fikri seviyorum ve bana her zaman için güvenli geliyor. 10 senelik bilgisayarımı kullanıyorum şu anda. Windows 7 çalıştıracak özelliklere sahip. Ses kartım biraz yazılımsal olarak problemli. Driver'ini özellikle firmanın sitesinden indirip tanımlıyorum her seferinde.

Bu cihazıma Ubuntu kurduğumda kasmıştı, Mint'e geçiş yaptım problem kalktı. Ama her iki distroda da sesle ilgili problem yaşadım. Bir türlü ses alamadım bilgisayardan. Bende tekrar Windows'a dönmek zorunda kaldım.

Özetle; bana aygıt bulmada bunun gibi problem yaratmayacak, stabil çalışan, görsel olarak hoş distro önerebilir misiniz?

Öncelikle herkese merhaba laptopumda iki sene Ubuntu kullandım. Linux'un benimsediği fikri seviyorum ve bana her zaman için güvenli geliyor. 10 senelik bilgisayarımı kullanıyorum şu anda. Windows 7 çalıştıracak özelliklere sahip. Ses kartım biraz yazılımsal olarak problemli. Driver'ini özellikle firmanın sitesinden indirip tanımlıyorum her seferinde.

Bu cihazıma Ubuntu kurduğumda kasmıştı, Mint'e geçiş yaptım problem kalktı. Ama her iki distroda da sesle ilgili problem yaşadım. Bir türlü ses alamadım bilgisayardan. Bende tekrar Windows'a dönmek zorunda kaldım.

Özetle; bana aygıt bulmada bunun gibi problem yaratmayacak, stabil çalışan, görsel olarak hoş distro önerebilir misiniz?
Feren OS öneririm, hem kullanımı kolay, hem güzel gözüküyor hem de stabil, içinde Driver Manager var, driverlarını o program aracılığı ile bulabilirsin.

Ubuntu da kasmasının sebebi GNOME kullanmanızdır. En iyisi Fedora + WM.
Pencere yöneticileri oldukça özelleştirilebilir. Mesela Fedora kullandığım zamanlarda i3'de şu güzelliği elde etmiştim.

fedora.png

Stabil olarak Debian Stable kullanabilirsin. İstediğin gibi özelleştirirsin de.
Debian bulseyye de stabil çalışıyor. Debian en sağlam sistemlerdendir. Uzun süre Debian testing kullandım. Bi' sorunla karşılaşmadım.
Pencere yöneticileri oldukça özelleştirilebilir. Mesela Fedora kullandığım zamanlarda i3'de şu güzelliği elde etmiştim.

Eki Görüntüle 1075938
Ben klasik i3 kullanmaktayım ve memnunum. 😊

O kadar fazla dağıtım var ki tam bir kaos. Az buçuk bilgi sahibi oldum kullandığım yıllardan ama artık daha çok son kullanıcı odaklı bir şeyler bakıyorum. Cevap yazan herkese teşekkürler. @runit Manjaro aygıt konusunda gereken her şeyi kendisi yapıyor diyorlar, başarılı olduğunu duydum.
Stabil olarak Debian Stable kullanabilirsin. İstediğin gibi özelleştirirsin de.
Deepin OS hakkında ne diyorsunuz hocam?

1. Anarchy (Saf Arch)
  2. Debian Stable
  3. Fedora 34 (Gnome'u silersin yerine XFCE ve ya Open Box kurarsın.)
  4. Linux Lite
Önerebilirim. Şuanda Anarchy kullanıyorum, pacman'e alışmak biraz zaman alsada AUR deposu geniş ve güzel.

Yeni konular

Geri
Yukarı