Linux dağıtım önerisi

Glade

Hectopat
Makaleler
10
Daha fazla  
Meslek
FIFA 14 :)
GNU/Linux ve özgür yazılım kullanmanızı öneririm. Belki de kullandığınız birçok özgür yazılım vardır bile.
Linux denedim, fakat zorluğundan değil. Windows 8.1'den daha ağır. Ubuntu, Linux Mint, EndeavourOS denedim. Olmuyor, LibreOffice kullanıyorum, Brave ve VLC'de kullanıyorum. Başka alternatif varsa söyleyebilirsiniz hocam.

Linux denedim, fakat zorluğundan değil. Windows 8.1'den daha ağır. Ubuntu, Linux Mint, EndeavourOS denedim. Olmuyor, LibreOffice kullanıyorum, Brave ve VLC'de kullanıyorum. Başka alternatif varsa söyleyebilirsiniz hocam.
Ubuntu Gnome kullandığı için biraz fazla kaynak kullanıyor. Ben bu yüzden XFCE tercih ediyorum. Şu dağıtıma da bakabilirsiniz, güzel çalışıyor: Linux Lite Easy to Use Free Linux Operating System

Gerek yok be hocam, bana Windows'ta çalışan özgür uygulamaları söyleyin kullanayım ben. Bakın şimdi WinRAR yerine 7-Zip yükleyeceğim, önerdiğiniz uygulama varsa söyleyin.
Arşiv yöneticisi olarak PeaZip de güzeldir. Çoğu türü destekliyor.

Pop_os kullanıyorum yaklaşık 5-6 aydır herhangi bir sorun yaşamadım gayet güzel çalışıyor. Ben Cryptodata ve NVIDIA suruculeri için tercih ettim.

Gerek yok be hocam, bana Windows'ta çalışan özgür uygulamaları söyleyin kullanayım ben. Bakın şimdi WinRAR yerine 7-Zip yükleyeceğim, önerdiğiniz uygulama varsa söyleyin.
Windows gibi bir şeytan kullanırken özgür uygulama kullanmak ne kadar mantıklı tartışılır...
Denediğin dağıtımlar windows gibi son kullanıcıya hitap etmek için fazlaca uygulama ve servis ile dolu. Kısaca bu dağıtımlar ile donanımın iyi olmadığı ve ayarlamalar yapmadığın sürece (ki bu uygulama ve servisleri kaldırmak ile uğraşmak saçmalık olur) hızlı olmasını umman yanlış.

Arch gibi tamamen senin özelleştirdiğin bir distro kullanırsan linux'un hızını hissedersin.

Arch gibi tamamen senin özelleştirdiğin bir distro kullanırsan linux'un hızını hissedersin.
Hocam Arch benlik değil, kurulumu çok zor.
Denediğin dağıtımlar windows gibi son kullanıcıya hitap etmek için fazlaca uygulama ve servis ile dolu. Kısaca bu dağıtımlar ile donanımın iyi olmadığı ve ayarlamalar yapmadığın sürece (ki bu uygulama ve servisleri kaldırmak ile uğraşmak saçmalık olur) hızlı olmasını umman yanlış.
Hocam Linux Mint XFCE neden Windows 8.1'den yavaş?

Hocam Arch benlik değil, kurulumu çok zor.

O zaman üzgünüm ama Linux'un saf hızını deneyimlemen zor. İmkansız değil çünkü istersen Manjaro'nun gereksiz servis ve uygulamalarını silip kullanmayı deneyebilirsin ama Arch gibi olur mu emin değilim.

Hocam Linux Mint Xfce neden Windows 8.1'den yavaş?

Buna bir cevap veremem çünkü sistem benchmark vs. yapılması gerekiyor. Belki Mint de bir sorun yaşıyorsun ama bilmediğin için yapamadın. Belki Mint de bazı donanımlarının driverları çok eski ve bu sebeple bazı sistemler problemler yaşıyorsun.

Bence Mint yerine Fedora falan da deneyebilirsin. İlla Mint de kalmanı gerektirecek bir şey var mı? Eğer illa Mint diyorsan da sorunu senin araştırarak bulman gerekiyor çünkü buradan yavaş diyerek çözemeyiz. Belki Mint bölümünde ayrıntılı hatalarını paylaşırsan yardımcı olmaya çalışırız.

Geri
Yukarı