Linux dağıtımı önerisi

Vegas

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, ofiste kullanacağım bilgisayara Linux kuracağım. Bilgisayar parçaları şu an belli değil yeni alacağım için, fakat fazla donanımlı bir bilgisayar almayacağım 2. el ortalama bir laptop almayı düşünüyorum. Kullanacağım programlar şu şekilde:
  • Localhost
  • IDE (Visual Studio Code)
  • Browser (Firefox)
  • Ofis yazılımları.
Kısacası yazılım geliştirme için kullanılacak. Daha önceden uzun süre Ubuntu 20.4 kullandım fakat birçok farklı dağıtım var amacım düşük donanım ile maksimum performansı alacağım bir Linux dağıtımı bulmak.

Merhaba, ofiste kullanacağım bilgisayara Linux kuracağım. Bilgisayar parçaları şu an belli değil yeni alacağım için, fakat fazla donanımlı bir bilgisayar almayacağım 2. el ortalama bir laptop almayı düşünüyorum. Kullanacağım programlar şu şekilde:
  • Localhost
  • IDE (Visual Studio Code)
  • Browser (Firefox)
  • Ofis yazılımları.
Kısacası yazılım geliştirme için kullanılacak. Daha önceden uzun süre Ubuntu 20.4 kullandım fakat birçok farklı dağıtım var amacım düşük donanım ile maksimum performansı alacağım bir Linux dağıtımı bulmak.
Lubuntu vardı düşük sistemler için ama şuan ne halde bir fikrim yok araştırabilirsiniz. Perfomans istiyorsanız XFCE seçebilirsiniz.

Dağıtımdan çok masaüstü ortamı hızı etkiliyor. Elbette dağıtım da etkili ama hızlı bir masaüstü olmadıktan sonra en stabil dağıtım da olsa kasmalar yaşarsınız.

Hız için önerilerim;
  • XFCE
  • LXQT
  • MATE
Görünüm için ise;
  • GNOME
  • DEEPIN
  • Cinnamon
  • KDE
  • UNITY
Not: Başka bilen/kullanan varsa alıntılayabilir. Öğrenmiş oluruz :D

elementaryOS oneririm.
Bir cok kolayca uygulana kisayol tuslari ile bir sey gelistirmen icin yardimci olacaktir.

Teşekkürler, arayüzü baya iyiymiş.

Dağıtımdan çok masaüstü ortamı hızı etkiliyor. Elbette dağıtım da etkili ama hızlı bir masaüstü olmadıktan sonra en stabil dağıtım da olsa kasmalar yaşarsınız.

Hız için önerilerim;
  • XFCE
  • LXQT
  • MATE
Görünüm için ise;
  • GNOME
  • DEEPIN
  • Cinnamon
  • KDE
  • UNITY
Not: Başka bilen/kullanan varsa alıntılayabilir. Öğrenmiş oluruz :D

Bilgi için teşekkürler, tek tek bakacağım hepsine.

Her sey hazir olsun diyorsan Linux Mint MATE kullanabilirsin ancak ben yine yeniden Arch+GNOME/MATE onerecegim.

Teşekkürler.

Ubuntu tabanlı istiyorsanız Pop!_OS ve Linux Mint, Debian tabanlı istiyorsanız MX Linux öneririm. Her birinin kendine özel kullanışlı araçları bulunmakta. Hızlı bir şey istiyorsanız MX Linux Xfce önerimdir.

Linux Mint'in herhangi bir sürümünü önerebilirim ancak "localhost"tan kastınızı anlamadım, sunucu yazılımları mı çalıştıracaksınız?
Hayır, çalışmak için Localhost kuracağım. Örneğin PHP kodlarını local sunucuda test etmek için. Makine sunucu olarak kullanılmayacak. Windows'daki Appserv veya Ampps benzeri.

Yeni konular

Geri
Yukarı