Linux dağıtımı tavsiyesi

Şu an Xubuntu 20.04 kullanıyorum ve bundan önce Lubuntu 20.04 kullanıyordum, ikisinde de pek bir problemle karşılaşmadım fakat Xubuntu kesinlikle daha iyi. Acaba Manjaro tarzı bir şey mi deneseniz ? Fakat biraz zor gelebilir, dün akşam hem XFCE hem de LXDE sürümünü kurmayı denedim fakat ikisinde de kurulum ekranının ''Misc postinstall configuration'' kısmında kaldı.
Fedora fena dağıtım değil ancak Arch ve tabanlıların daha iyi olduğunu düşünüyorum. Arch tabanlı olarak biliyorsunuz Arco öneririm.
Teşekkürler, iki dağıtım için de çok zorlanacağımı zannetmiyorum, olmadı Sosyal'de konu açarım. 😊

Bu arada Manjaro dediğim gibi diğerlerine göre daha zor gelebilir çünkü Ubuntu tabanlı değil ve komutlarda farklılık vardı sanırım fakat son dediğimden pek emin değilim.
sudo apt-get install ? = sudo pacman -S ? v.s onun dışında ls gibi komutlar ortak.

sudo apt-get install ? = sudo pacman -S ? v.s onun dışında ls gibi komutlar ortak.
Genelde Ubuntu tabanlı dağıtımlar kullandığım için alışamamıştım, zaten kurulum ekranında kaldığı için kurmayı bıraktım.
Arkadaşlar lütfen üzgün atmayın yakın zamanda tekrar deneyeceğim fakat XFCE olan iso dosyasını 2 kez kurmayı deneyim fakat ikisinde de aynı yerde kaldı.

Son düzenleme:
Aynı şekilde Linux Mint XFCE ve Ubuntu Mate'de de ekranda yırtılmalar oluyordu,

Alttaki paketi kuracaksınız.
Kod:
sudo apt install compton
Ardından başlangıç yöneticisinde Ekle kısmına alttaki komutu ekleyeceksiniz.
Kod:
compton -cCG

Hepsi bu, yırtılma da parçalanma da olmaz.

Ayrıca RPM tabanlı denemek istiyorsanız Rosa, Mageia ve Alt Linux'u öneririm. Eğer hem RPM hem alışkanlıktan dolayı APT kullanmak isterseniz Alt Linux idealdir.
İşleri kolaylaştıran araçlara sahip olan openSUSE de deneyebilirsiniz.

Alttaki paketi kuracaksınız.
Kod:
sudo apt install compton
Ardından başlangıç yöneticisinde Ekle kısmına alttaki komutu ekleyeceksiniz.
Kod:
compton -cCG

Hepsi bu, yırtılma da parçalanma da olmaz.

Ayrıca RPM tabanlı denemek istiyorsanız Rosa, Mageia ve Alt Linux'u öneririm. Eğer hem RPM hem alışkanlıktan dolayı APT kullanmak isterseniz Alt Linux idealdir.
İşleri kolaylaştıran araçlara sahip olan openSUSE de deneyebilirsiniz.
Çok sağ olun hocam, deneyeceğim. Söylediğiniz dağıtımları ilk defa duydum, en kısa zamanda araştıracağım. 👍🏻

Ubuntu 'ya alışkınsan Ubuntu Budgie bakabilirsin. Görsel anlamda tatmin edici bir dağıtım ve aynı zamanda Ubuntu 'nun tüm nimetlerine sahipsin.

Xfce'nin kendi compositorunda yırtılmalar yaşanıyor nedense. Compton veya Compiz kullanabilir, veya Xorg config dosyası oluşturup tearfree özelliğini aktifleştirebilirsiniz. Hangisini seçeceğiniz size kalmış.

Fedora denemeni tavsiye ederim, eğer denemediysen. Sıkıntısız çalışacaktır tahminimce.

Fedora, Lenovo Thinkpad serisinde efsane.

Arkadaşlar uzun zaman Linux Mint, Ubuntu, kubuntu, lubuntu, Xubuntu, Pardus ve daha çok hatırlayamadığım dağıtım denedim. Ama denediğim bütün dağıtımlar. Deb paket sistemini kullanıyordu, yani. RPM paket sistemini kullanan dağıtımlardan kaçındım. Sizce. RPM paket sistemini kullanan dağıtımlarda program sıkıntısı çeker miyim? Ayrıca paket sistemi fark etmeksizin stabil, düzgün çalışan bir dağıtım önerebilir misiniz?

Sistem:
HP BW019NT (dizüstü)
4 GB RAM.
120 GB SSD + 1 TB HDD.
AMD Radeon 520.
AMD A9-9420.

Açıkcası Ubuntu önermem. Sistem boşta 2 GB'a yakın boşa RAM harcıyor. Önereceklerim ise şunlardır:
1-) Solus
2-) Fedora
3-) Manjaro
4-) ArcoLinux
5-) Linux Mint Mate veya XFCE
6-) openSUSE (Biraz Zorlanabilirsin.)

Geri
Yukarı