Linux dağıtımı tavsiyesi

Hocam Lubuntu kullandığım sürüm 16xx falandı ce tasarım, arayüz hoşuma gitmemişti. Xubuntu'da ise ekranda yırtılmalar oluyordu. Aynı şekilde Linux Mint XFCE ve Ubuntu Mate'de de ekranda yırtılmalar oluyordu, çok uğraşmak istemedim. Sanırsam benim bilgisayarımın XFCE ile bir sorunu var.
Xubuntu 20.04.1 sürümüyle ekran yırtılmaları sorununu pek çok donanım için çözdü diyebilirim. XFCE'ye bir şans daha verebilirsiniz.

Alttaki paketi kuracaksınız.
Kod:
sudo apt install compton
Ardından başlangıç yöneticisinde Ekle kısmına alttaki komutu ekleyeceksiniz.
Kod:
compton -cCG

Hepsi bu, yırtılma da parçalanma da olmaz.

Ayrıca RPM tabanlı denemek istiyorsanız Rosa, Mageia ve Alt Linux'u öneririm. Eğer hem RPM hem alışkanlıktan dolayı APT kullanmak isterseniz Alt Linux idealdir.
İşleri kolaylaştıran araçlara sahip olan openSUSE de deneyebilirsiniz.
Hocam selamlar. Ubuntu Studio XFCE kurmaya çalışıyorum. Dizüstüyü TV'ye yansıttığımda ekranda yırtılma yok ancak kendi ekranında var. Dediklerinizi yapıyorum ama şurada takıldım; Başlangıç yöneticisi neresi oluyor?

Yani, paketleri sürekli güncel hiçbir distro bence stabil değil, illa sıkıntı çıkartıyor bu da stabilliğe engel.
Ben de ilk başta böyle düşünüyordum, Arch Linux LTS kernel ile kullanıyorum. En az 50/60 tane AUR'dan kurduğum paket var fakat şu ana kadar güncelleme ile hiçbir yazılım bozulmadı sistemde. Bir tek vim çalışmıyor onun da configi ile oynamıştım falan bir şeyler gelişti fish kurduktan sonra tam gitti yine de kendi hatamdan kaynaklanan bir sebeple gerçekleşen bir şey. LTS kernel ile hiçbir sıkıntı yaşamadım şu an stabilite konusunda. Tabii ki bir Debian değildir fakat öyle abartılacak zaafı da yok stabilite konusunda.

Hocam selamlar. Ubuntu Studio XFCE kurmaya çalışıyorum. Dizüstüyü TV'ye yansıttığımda ekranda yırtılma yok ancak kendi ekranında var. Dediklerinizi yapıyorum ama şurada takıldım; Başlangıç yöneticisi neresi oluyor?
Ubuntu Studio'da "Session and Startup" diye bir kısımdan bu komutu ekledim ancak sorun çözülmedi. XFCE bana haram. :)

Ben de ilk başta böyle düşünüyordum, Arch Linux LTS kernel ile kullanıyorum. En az 50/60 tane AUR'dan kurduğum paket var fakat şu ana kadar güncelleme ile hiçbir yazılım bozulmadı sistemde. Bir tek vim çalışmıyor onun da configi ile oynamıştım falan bir şeyler gelişti fish kurduktan sonra tam gitti yine de kendi hatamdan kaynaklanan bir sebeple gerçekleşen bir şey. LTS kernel ile hiçbir sıkıntı yaşamadım şu an stabilite konusunda. Tabii ki bir Debian değildir fakat öyle abartılacak zaafı da yok stabilite konusunda.
1 yıl geçmiş vay be... Olabilir, ama yeni paket vs. güncellemelerinde bazen 1-2 saat çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor onlar güncellenene kadar sistemi bozma ihtimali yüksek oluyor herhangi bir kullanıcının.

Yeni konular

Geri
Yukarı