Linux dağıtımları hiç komut girmeden kullanılabilir mi?

Evet çok rahat kullanabilirsin.
Ben Fedora'yı çok rahat bi' şekilde kullanıyorum. Format atalı 5 saat oluyor ve tek satır bile komut yazmadım.
Uygulama kurulumunda filan FlatPak ve Gnome Software kullanıyorum. Daha basit.

Zaten kullanıyorum. :) Hem WSL2'de hem de normal Windows'ta Terminal'i kullanıyorum. Mesela Windows 11'de bir dosyanın SHA256 değerine bakmak için Windows Terminal'i açıyorum, otomatik PowerShell açılıyor. Oradan Get-FileHash -Algorithm SHA256 .\dosyaismi yazıp Enter'a basıyorum, dosyanın SHA256 değeri anında önüme düşüyor. Program indirip onunla bakmaktan daha pratik bence.
Bir ara harici SSD'de Pop!_OS kullanıyordum ve gerçekten çok iyiydi. Ayrıca Terminal ile birçok işlem kolaylıkla yapılabiliyordu.
En basitinden programları güncellemek için sadece sudo apt update ve sudo apt upgrade yazmak yeterli oluyordu. Windows'ta ise her programı ayrı ayrı açıp güncellemek gerekiyor. Bazı programların kendi içinde güncelleme özelliği bile olmuyor, sitesine girip en son sürümü tekrardan indirmek gerekiyor. Keşke Windows'ta da Linux'taki uygulama güncelleme kolaylığı olsa...

Shasum olayını artık bazı dosya yöneticileri entegre etti. O yüzden orada da komut girmeniz gerekmiyor.

Kullanabilirsin. Ben Arch kullanıyorum ve güncelleme yapmak için bir gösterge indirdim. Bir tık ile güncelle diyorum ve sadece şifre giriyorum. Sürekli sudo pacman -Syyu yapmaktan gına geldi...

Ayrıca bana kod yazmak da saçma geliyor. Zaten hep aynı şeyleri yazıp duruyoruz. Ben ileri bir zamanda eğer hazır yoksa çoğu kod için script yazmayı planlıyorum. Çeşitli harfler ile çeşitli kodları iki üç harf ile halletmiş olurum.

Linux'te herşey mümkün, çoğu kullanıcı dostu dağıtım terminalde yapacağın gündelik işleri karşılayan programların GUI wrapperlarını yapıyor zaten. Adım adım Linux'ü anlamaya başladığın zaman "terminal"in aslında kaçman gereken değil kullanıp işlerini kolaylaştıran bir zımbırtı olduğunu anlayacaksın.

Linux'te herşey mümkün, çoğu kullanıcı dostu dağıtım terminalde yapacağın gündelik işleri karşılayan programların GUI wrapperlarını yapıyor zaten. Adım adım Linux'ü anlamaya başladığın zaman "terminal"in aslında kaçman gereken değil kullanıp işlerini kolaylaştıran bir zımbırtı olduğunu anlayacaksın.
Zaten ben komut girmeye karşı değilim. Hatta Linux'ta komut ile yapılabilen bir işlemi GUI wrapper ile yapmayı sevmiyorum. Komut ile tık diye yapmak varken sırf GUI olsun diye Wrapper kurmak istemiyorum.

Windows'ta bile mutlaka ayda yılda bir komut satırına işim düşüyor. Windows bile komutlara muhtaçken komutsuz Linux düşünemiyorum bile. Windows'ta hiç komut satırı kullanmayan biri Linux'ta da fazla kullanmaz.

Geri
Yukarı