Linux eleştirisine eleştiri

Hyosuke

Hectopat
Forumda Linux hakkında bir eleştiri yazısı gördüm. Yazının doğru tek bir yanı bulunmadığından bu konuyu yazma ihtiyacı hissettim ve en azından Linux'u hiç bilmeyen ama öğrenmek isteyenlerin de Linux hakkında fikir edinmesini istedim.

Dağıtım sorunları başlığı altında pek çok dağıtımın bulunmasının gereksiz -özeti aynen böyle- olduğunu söylemiş. Distro terimini ele alırsak, aslında hepsi aynı şey. Sadece kullandıkları paketler ve yazılımlar farklı, bir distroda yaptığınız şeyin aynısını diğer distroda rahatça yapabilirsiniz.

Ayrıca çoğu distro Ubuntu'yu baz alarak tasarlanıyor. Bu size farklı görünen işletim sistemlerinin sadece masaüstü ortamı farklı ve bunları dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Yani hangi distroda olduğunuz o kadar da önemli değil.

Son kullanıcıya hitap edilmesi gerektiğini vurgulamış, son kullanıcıya hitap eden sistemler de tonla var ki belirttiği sistemler son kullanıcı için tasarlanıyor :D.
Arch Linux gibi kurulumu tamamen terminal üzerinden sadece senin istediğini barındıran sistemler gelişmiş kullanıcılar içindir.

Yazılım geliştirme & tasarım sorunları başlığı altında ele alınan sözler biraz komedi olmuş. Eğer software Center veya eddy gibi son kullanıcı için olan sistemlerde bulunan yazılımların ne olduğunu bilinirse böyle komik sözler yazılmazdı :D.

Windows’la dalga geçmeleri bu başlık altında ele kaldığı konu şaşırtıcı, muhtemelen ortam geyiğini ortama ait olmadığı için anlamadı. Nasıl Windows'u seven sen Linux'u karalıyorsan, diğer insanlar da Windows'u karalar ki bu durum gayet normal. Ama bahsedilen konu ortam geyiği :D.

Şu anda Linux Mint, elementary gibi dağıtımlar son kullanıcı için kurulup rahatça kullanılabilecek seviyede. Desteği olan uygulamayı mağazasından tek tıkla kuruyorsun. Linux çekirdeği üzerine bina edilmiş tüm sistemleri toplu şekilde eleştirmek ve buna son kullanıcı sorunlarını alet etmek yanlış. Linux Mint kurup kullanacak biri hiç kod kullanmadan rahatça işlemlerini yapacak. Nedir olay yani sanki Windows ile kullanıcılar geçmişten günümüze hiç sorun yaşamamış gibi anlatıyorsunuz. Windows'ta aldığım hata sayısı Linux'tan çok daha fazladır.

Konu başlıklarını gördüm. Güldüm ve gidiyorum.
Sorun donanım değil çok dağıtım olması demişsiniz. Bu dağıtımlar kafasına göre çıkmıyor. Her dağıtımın özelliği var. Örnek Kali Linux pentesting araçları ile geliyor. Bu iş ile uğraşanlar için bir nimet. Ve açık kaynak denmesinin sebebi var adı üstünde açık kaynak isteyen geliştirir isteyen kullanır. Çok dağıtım olmasının sebebi budur.
Adam gibi destek demişsiniz Linux'un her dağıtımının forumu mevcut hatayı gidip forumlara yazarsanız 10 dakika geçmeden yardım edeceklerine eminim. Bu zor olmamalı.
Tasarım demişsiniz Windows tasarım konusunda Linux'un yanında geçemez. Burası tartışmaya kapalı.
Linux'u Eleştiriyorum - Technopat Sosyal -> bahsettiğim başlıkların bulunduğu konu budur.

Windows 10 Pro lisansı 1.000 ₺ ediyor.
Gnu/Linux bedava.

Windows 10 seni sınırlıyor.
Linux'da sistemdeki her şeyi değiştirebilirsin.

Windows 10 yavaş.
Linux her daim hızlı.

Linux’u tam bilmiyorum da herkes özelleştirme felan diyor. Windows’tan farklı ne özelleştirme yapılabiliyor Linux’ta? Örnek verebilir misiniz?
LXDE.png

Yeni konular

Geri
Yukarı