Linux forumlarına gelip Windows övmeyin

Microsoft'un şifrelerimi NSA'e, alışveriş alışkanlıklarımı Amazon'a, Kız arkadaşımla çekildiğim fotoğraflarımı kel ve gobekli bir çalışanına izletmesine karşıyım ben. Devlet sırrı da saklamıyorum, atom çekirdeği de kırmıyorum. Ama evimin bilgisayarımın kamerasından ve mikrofonundan 7/24 dinlenmesine bütün bunlara rağmen karşıyım ve bunun aşağılık bir davranış olduğunu düşünüyorum. Sebebi umurumda değil.
Linux kullanmaya devam edin hocam, o konuda kimse size bir sey demiyor/diyemez.
Fakat bir konuyu aciklarken, nefret ile aciklarsaniz kimse sizin arkanizda durmaz. Sakin olup, endiselerinizi dile getirseydin, kanitlari koysaydiniz, guzel bir tartisma ortami olurdu. Sinirlenip konu acmanin, tesbihte kusur olmaz, sarhos olup kufur etmekten farki oldugunu dusunmuyorum.

Iyi forumlar.

Veri toplamaya göre iş yapacaksak hiçbir şey kullanamazdık zaten şu an bir ton sosyal medya uygulaması verilerimizi alıyor ve sıradan insanların verileri kimsenin umurunda değil kimse verisi Google Facebook veya Microsoft'a gitti diye zarar görmedi görmeyecek de boşuna endişeleniyorsunuz yine de bu kadar kafaya takıyorsanız kullanmazsınız olur biter.

Intel Management Engine hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyorum.

Aksi kanıtlanana kadar masumdur benim için. Bir de bilgisayarımda Management Engine var diye Windows kullanmaya devam etmemi bekliyorsan yanılıyorsun demektir.

Lütfen ağzınızın suyunu akıta akıta fanboyluk yapmayın. Kimisi isterse Windows arayüzüne daha iyi uyduğu için Edge kullanabilir. Linux da Windows da iyi işletim sistemleri. Microsoft'un hataları var mı var ama bu onlardan nefret etmemiz gerektiğiniz göstermez.

Windows buna rağmen iyi bir işletim sistemi ise aradığımız fanboyu çoktan bulmuşuz demektir.

Gizlilik için Linux daha doğru olur ama oyun oynayanlar şu videoyu izlesinler
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
DX 11 ile tabi ki daha iyi FPS verecek. API'ın yaşından kaynaklı. Bunun için bazı şeylerden feda ediyorsun ama. Üstelik bu video 2020 yılında çekilmiş. Şu an Linux performansı bir tık daha iyi. Video'da da ben Linux'u önde görüyorum? Bir oyuncunun Windows kullanması için şu an tek bir sebep var, o da eski bir bilgisayarı varsa ekran kartı Vulkan ve belli OpenGL sürümlerini muhtemelen desteklemiyordur.
Ne bu nefret. Edge istenirse kaldırılabilir. Her sistem seni ürün yapıyor zaten. Buna para verip aldığın telefonun içindeki işletim sistemleri de dahil. Genelleme yaparak da millete karaktersiz diyemezsin.
Şurayı mı diyorsun? Sanki biraz daha dikkatli okuman gerek? Uykulu kafayla atlamayın hemen. Olmayan şeyden sorun çıkıyor.
Merhaba arkadaşlar, sizlere bugün Microsoft'un ne kadar karaktersiz oluşum olduğunu örnekleyen bir video ekleyeceğim.
Windows övenlere ben de anlam veremem fakat tarayıcı kısmında öznellik yer alıyor.
Eğer kullandığın bazı araçların bazı fonksiyonları sadece Windows'ta ve macOS'ta çalışıyor ve senin mahremiyetin için bu araçlar gerekliyse dual boot olarak kullanılabilir. Örnek: Microsoft Teams kamera arkaplan filtresi. Ben derste hoca ile konuşurken arka tarafımdaki dağınık yatağı göstermeme gerek yok. Veya Notion masaüstü uygulaması. Tarayıcıdan da kullanılıyor ama masaüstü uygulaması her zaman daha rahat.

İnsanlar istediği tarayıcıyı kullanabilirler ki mesela benim gözüm Chrome'a alıştığı için Chrome kullanıyorum.
Edge'ye bir süre şans verdim ve başta beğendim ama çok fazla alakasız link gösteriyordu bana. Bazı şeyleri kapatamıyordum üstelik. Bir de kararsızlığı (donma ve çökmeler) üstüne ekleyince çekilecek çile değil.
Microsoft'un telemetrinin kitabını yazdığı zaten biliniyordu. Bence karar verme zamanı özel hayatınızın Microsofta ve bağlantınızı koklayan herkese canlı olarak yayınlanması, şifrelerinizin hepsinin NSA'e bildirilmesi hatta 7/24 evinizin dinlenmesini mı tercih edersiniz?
Bence Android telefonu olanlar çok daha büyük hedef durumunda. Zaten masaüstü bilgisayar kullanıcısı sayısı gittikçe azalıyor ve insanlar sadece üniversite için laptop almaya başladılar. Herkes telefon ve tabletlerden görüyor işlerini.

Yoksa oyunlarda %10 performans kaybetmeyi mi?
Video'yu izledin mi? Performans artışı var. DX11 ile kıyaslıyorlar adamlar. Vulkan Windows vs Linux yap bakalım kim kazanıyor?
Kimse sevmez, ama dijital alışkanlıklar yüzünden kullanır/kullanmaya mecbur kalır.
İşte demek istediği şey bu. "Mecbur" değilsin. Muhtemelen Linux'a geçişte ilk 1 hafta sudan çıkmış balığa dönersin ama 1 hafta sonra herşey yerine oturunca niye daha önce geçmedim dersin. Geçiş yapan her arkadaştan aynı hikaye, aynı tepkiler, aynı tavsiyeler çıkıyor. Hatta bunu bir üst düzeye getirip de "bizim verdiğimiz öneriyi bize veren, Linux'u öğretmeye çalışan ve katkıda bulunmaya, insanları bilinçlendirmeye çağıranlar" çıkıyor 😅 Biz ne yapıyoruz arkadaşım burada? 😅

Google, facebook, instagram, twitter hepsi yapiyor bunu :D
Google Microsoft'tan daha beter ve Facebook (Dolayısıyla Instagram ve Whatsapp) en berbatları.
Sen kisisel olarak bir kin beslemissin Microsoft`a. Keske bunu, saldirdan bir tavirla degil de, ayrintili sekilde bunlari bunlari yapiyorlar diye aciklasaydin, herkes kendi kararini kendini verseydi.
Kesinlikle katılıyorum. Hayatta her şeyin bir fiyatı var. Linux kullanırken fiyatı bazı Adobe yazılımları olabilir. Windows kullanırken gizliliğin olabilir. Hayatta yaptığın her seçimin iyi ve kötü yanları var. Çünkü bunlar fantezi değil, gerçek.

Hocam ne bu atar? şaşırıyorum burada.
Atar yapılmayacak gibi de değildi yazdığın 😅 Adam o kadar yazmış, etmiş. Kendince kanıt sunmuş. Bir YouTube videosu ne kadar kanıt tartışılır. Bunun sağlaması yapılmalı. Ama sen sadece "Yalan." yazmışsın :D Ben olsam ben de bunu küfür gibi algılarım.
Bize fanboy diyene bakın. Düzgün bir şekilde eleştirse bir şey demeyeceğim fakat bu şekilde davrandığı için birazcık sinirlendim. Madem gizlilik istiyorsun Android/IOS de Instagram da Twitter da kullanma. Hem seni kim ne yapsın. Ünlü değilsin bir şey değilsin.
Evet, malesef gizlilik için dediğin gibi bu söylediklerinin hiçbirini kullanmamak gerek ki eğer başarılı bir kariyer ve iyi bir maaş istiyorsan, iyi bir diploma istiyorsan kullanması zorunlu şeyler bunlar. Ama "ünlü değilsin bir şey değilsin" yanlış bir düşünce. Çin'de misal vatandaşları etiketliyorlar bu izleme yoluyla. İlk başta demokrasiye büyük bir tehdit olduğunu dünyadaki en belirgin örnekten bakarak söyleyebiliriz.

Kritik düzeydeki kişisel verilerinizi hiçbir şirket toplamaz, toplamaya cesaret dahi edemez. Mesajlarınız, fotoğraflarınız vesaire hepsi dahil. Bunlarla ilişkili olabilecek meta verileri anonimleştirerek toplayabilir en fazla, bu da zaten gizliliğinize zarar vermez.
Kişisel bilgilerinden ziyade (zaten gerekli bilgilerin ellerinde var) senin kişilik analizini yapan ve seni tahmin eden bir algoritma var ortada. Sosyal mühendislik yolu ile bir ülkenin sonraki başkanının seçimine etkide bulunabilecek kadar güçlü veriler.

Son düzenleme:
Video'yu izledin mi? Performans artışı var. DX11 ile kıyaslıyorlar adamlar. Vulkan Windows vs Linux yap bakalım kim kazanıyor?
Sadece Vulkan destekleyen oyunlarda oluyor, onlar da çok fazla değil. DX to Vulkan çevrimlerinde %10-15 civarı bir performans kaybı var.
Ayrıca arkadaşlar olaya biraz da etik açıdan bakamıyor musunuz merak ediyorum. Adam senden izinsiz özel hayatını röntgenliyor ve sizin verdiğiniz cevap iyi de saklayacak bir şeyim yok ki... Bazıları neredeyse ödüllendirecek Microsoft'u yaptıkları için.

Ayrıca arkadaşlar olaya biraz da etik açıdan bakamıyor musunuz merak ediyorum. Adam senden izinsiz özel hayatını röntgenliyor ve sizin verdiğiniz cevap iyi de saklayacak bir şeyim yok ki... Bazıları neredeyse ödüllendirecek Microsoft'u yaptıkları için.
Kimsenin ödüllendireceği yok ama insanların çoğu sadece bunu düşünmek istemiyorlar. Günlük hayatta herkesin yeterince sorumluluğu var. Bir de çözülmesi zor yada imkansız etik sorunların üstünde kafa yormak değil, ailesiyle zaman geçirmek, video oyunu oynamak, film izlemek, kitap okumak yada yatıp dinlenmek istiyor çoğu kişi. Bu özgürlük yada izlenme işleri, Linux genelde düşünecek çok zamanı olan kişilerin düşeceği işler. Günümüz insanı tembel. COVID'in bu tür ideolojilerin yayılmasında katkısı oldu tabi. İnsanlar evlerinde vakit geçirdikçe düşünmek için daha fazla zamanları oldu ve sonuçlarak da bilinç arttı. Eğer üşengeçliğimi kırarsam YouTube kanalımı yeniden başlatıp bu tür konulara değineceğim. Ama önce yarından başlayarak gireceğim 8 tane sınavımı düşünmem gerek.

Etik acidan bakiyoruz tabi ki fakat ozur dileyerek soyluyorum, sizin ciddi anlamda kelimelerle problemleriniz var, Online bir web forumunda, bizlere karsi suclayici bir tavirla konusuyorsunuz.

Sozlesmede yaptiklari seyler yaziyor zaten, izinsiz bir sey yaptiklari yok ki.
1619375089133.png

Iletisim kurmak onemlidir, uslubunuz anlattiklarinizdan daha onemlidir.
Bakin ben sizin yerinizde olsam, bu konuyu sildirir, daha duzgun bir konu acardim. Hatta sizin icin ornek bir paragrafta hazirliyorum, cunku sizin dusunen ve yanlis yaptigi seylerin farkina varip bunlari duzeltecek birisi oldugunuza inaniyorum.

`
Merhaba arkadaslar,

Uzun zamandir, gizlilik endiselerimden dolayi Windows isletim sistemini kullanmayi birakmaya karar verdim. Endiselerimi en son bir rus arkadasin videosunda kanit olarak buldum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda, microsoft sunucularina gonderilen RSA sifreleme yontemi ile sifrelenmis dosyayi kirmayi basarmislar ve microsoft sunucularina ekran fotograflarimizin gonderildigini anlamislar. Bu durum insanin canini gercekten cok sikiyor.

Simdi ise, yeni surum Windows 10 isletim sisteminde yerlesik olarak gelen Microsoft Edge web tarayicisini da kullanmamiz icin baski yapiyorlar. Haklilar tabi ki Google gibi buyuk bir firmanin yaptigi gibi onlarda, buyuk bir oneme sahip web sektorunde kendilerini gelistirmek ve kullanicilarin deneyimlerine gore yeni projeler gelistirmek istiyorlar.

Yine de yaptiklarimizin, Amerika Devlet kurumlarinda Yapay zeka ile analiz edilip, ileriye donuk projeler yapiliyor ise bu gercekten cok onemli bir konudur. Kanitimiz olmamasina endiselerimizin olmasi cok dogal.

Sizin de fikirlerinizi merak ediyorum, bu konu hakkinda yorumlariniz neler?
`

Bu sadece ufak bir yazi, ama sizin uslubunuz cok yanlis, insanlara ` Zaten aksi de aptalca olurdu.` demek ayiptir hocam. Ben isteyerek yapiyorum mesela, izlesinler problem yok diyorum. E ben aptal miyim simdi?

Bir soz insani Vezir, bir soz insani rezil eder hocam. Kalin saglicakla.

Yeni konular

Geri
Yukarı