Linux için Türk yapımı dağıtım önerisi

• Konuyu başlatan Mogl
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 2B

Mogl

Picopat
Makaleler
2
Yer
Antalya
Ubuntu, Kali gibi birkaç dağıtım kullandım ve memnun kaldım. Piyasa da güzel çalışan işlevsel bir yerli dağıtım var mı? Hangi dağıtımı önerirsiniz yerli olarak? Ubuntu gibi ya da siber için Kali gibi bir dağıtım olur amacı fark etmez. Yerli dağıtım nasıl oluyor merak ettim sadece.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Pisi Linux der susarım.
Gelmiş geçmiş en iyi Türk yapımı dağıtımdır. Tamamen kedine özgü bir dağıtımdır, Pardus gibi Debian çatalı filan değildir. Kendi paket yöneticileri, hatta SystemD'ye rakip bir yazılımı bile var Müdür adı.
Yani bir çok yönden yerli diyebiliriz.

Bu arada hatırlatmak isterim Pisi Linux asılnda yerli olan eski Pardus 2011'in çatalıdır. Yani Pardus eskiden tamamen yerliydi ancak siyasi sebeplerden dolayı Pardus'u 2011'de iptal ettiler ve ekibi dağıttılar. Daha sonra 2013 yılında Tübitak yeniden Pardus adlı bir işletim sistemi geliştirmeye karar verdi ancak bu sefer yeni bir işletim sistemi yazmak veya eski yerli Pardus'u kullanmak yerine Debian tabanlı çakma Pardus'u geliştirmeye pardon kopyalamaya başladılar.

Yani kısaca şu an tek yerli diyebileceğimiz dağıtım Pisi Linux'tur.

Archman en kalitelisi.

archman-xfce-2023-desktop.png

Arayüz çok hoş hocam bakacağım teşekkür ederim.
Kimse bilmez;
PhyOS.

Türk bir geliştirici yaptı ve çok güzel.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bende bilmiyordum haklısınız :D.

Gelmiş geçmiş en iyi Türk yapımı dağıtımdır. Tamamen kedine özgü bir dağıtımdır, Pardus gibi Debian çatalı filan değildir. Kendi paket yöneticileri, hatta SystemD'ye rakip bir yazılımı bile var Müdür adı.
SystemD Linux standartı değil miydi hocam nasıl farklı bir process manager yapmışlar acaba.

Bu arada hatırlatmak isterim Pisi Linux asılnda yerli olan eski Pardus 2011'in çatalıdır. Yani Pardus eskiden tamamen yerliydi ancak siyasi sebeplerden dolayı Pardus'u 2011'de iptal ettiler ve ekibi dağıttılar. Daha sonra 2013 yılında Tübitak yeniden Pardus adlı bir işletim sistemi geliştirmeye karar verdi ancak bu sefer yeni bir işletim sistemi yazmak veya eski yerli Pardus'u kullanmak yerine Debian tabanlı çakma Pardus'u geliştirmeye pardon kopyalamaya başladılar.

Yani kısaca şu an tek yerli diyebileceğimiz dağıtım Pisi Linux'tur.
Çok duydum adını çok kişi tavsiye etti denemeye hiç fırsatım olmadı buna da bakacağım teşekkürler.

Arch tabanlı, DWM ama güzel bence. Fare kullanmıyorsun aslında. Full klavye kısayolları var. Yeri geldiğinde pratik oluyor.
Alışınca pratik gibi geliyor şu an ubunutu kullanıyorum bakalım bunlar nasıl olacak.

Geri
Yukarı