Linux işletim sistemi önerisi

emrhndmrdn.xlsx

Centipat
Arkadaşlar Linux tabanlı işletim sistemlerinden biri olan Arch Linux kullanmaya başladım bir hafta önce. Öncelikle sistemimi belirteyim:
  • Anakart: Ecs A780GM-A ver 1.0
  • İşlemci: AMD Athlon 64 X2 4200+ (AM2 soket)
  • RAM: 6 GB DDR2 800 MHz
  • Ekran kartı: AMD Radeon HD 6450 OEM
Bu sistem ile çok takılma yaşadım, bir donuyordu ve kalıyordu ve bir sürü başka kasma problemi vardı ama aslında alışmaya başladığım sıralardı fakat bu takılmalar çok sinir bozuyor. Bazı şeyleri Arch Linux hakkında çok kaynak olmamasına rağmen öğreniyordum aslında, güzeldi yani. Dediğim gibi Windows 7 kullanıyordum ve hiç bu şekilde takılmıyordu, burada farkı gördüm.

1- Şimdi ise yeni bir Linux tabanlı işletim sistemi kullanmak istiyorum, öneri verebilecek arkadaşlardan öneri istiyorum.
2- Bir de neden Windows'da hiç sorun yaşamama rağmen Linux'da böyle sorunlar yaşadım?

Bu 2. sorun içinde şunu söyleyeyim. Arch Linux'daki "sudo pacman -suy" komutunu terminalde birkaç kere kullandım fakat hiç başarıyla sonuçlananı görmedim ve şu an da ise yapılacak bir şey yok diyor. Yardımlarınızı bekliyorum hayırlı günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kali makul bir seçenek olabilir, ancak sisteminiz yetersiz kalabilir. Takılmalarin nedeni işletim sisteminin yeni bir paket geçişi yapmış olabilmesinden kaynaklı olabilir. Arch linuxu hiç kullanmadım, o nedenle kesin bir şey söyleyemiyorum.

Kali makul bir seçenek olabilir, ancak sisteminiz yetersiz kalabilir. Takılmalarin nedeni işletim sisteminin yeni bir paket geçişi yapmış olabilmesinden kaynaklı olabilir. Arch linuxu hiç kullanmadım, o nedenle kesin bir şey söyleyemiyorum.

Çok sağ ol görüşün için teşekkür ediyorum peki neden kali linux önerdin he birde şunu belirteyim yazılım ile uğraşıyorum ve kullanacağım işletim sisteminin dediğim gibi verimden kesmemesini istiyorum bir kaç araştırmamda ElemtaryOS , Ubuntu ve arch linuxun daha çok önerildiğini gördüm sen neden kali linux dedin acaba ?

Hem kali hem de ubuntu kullanıyorum, şanal bilgisayarlar üzerinde; Ubuntu icin daha fazla RAM ve çekirdek ayirmam gerekti, Kaliye nazaran. Sisteminiz biraz daha guclu olsaydi, ilk onerim Ubuntu olurdu.

Pardus öneriyorum, XFCE Masaüstü üzerinde daha az kaynak harcıyor. Ayrıca kali paketlerini de kurabilirsiniz. Github üzerinde paketleri toplu bir şekilde indirebileceğiniz kaynak var.

ben arch linux u birde türk olduğu iiçin kullanmaya başladım aslında. pardusu da biliyorum fakat neden önerdin onuı acaba ?
Archman'den bahsediyorsunuz sanırım.
Yeni kullanıcılar için debian tabanlı distrolar daha kolay bana göre.
DistroWatch popülerlik sıralamasına göre listeden hoşuna gidenleri deneyebilirsin.

Benim favori işletim sistemim Deepin OS.

Archman'den bahsediyorsunuz sanırım.
Yeni kullanıcılar için debian tabanlı distrolar daha kolay bana göre.
DistroWatch popülerlik sıralamasına göre listeden hoşuna gidenleri deneyebilirsin.

Benim favori işletim sistemim Deepin OS.

evet archman linuxdan bahsediyorum doğru sağ ol önerin için
arkadaşlar çok özür dilerim arch linux yazmışım ARCHMAN linux olacaktı düzeltmiş olayım

Oncelikle merhaba birçok linux dagitimini kullanmis biri olarak illa arch linux kullanacagim diyorsaniz arch linux dagitimlarindan biri olan manjaro yu denemenizi oneririm xfce gnome vs secenekler sunuyor

Kullandiim linux dagitimlari arasinda en iyi olan bence deepin os ve elementary os tur. Eger android oyunlarini bilgisayarinizda (emulatorun sagladigi performanstan daha iyi bir sekilde) oynamak isterseniz prime os ta baya iyidir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı