Linux kullanmama gerekçelerim

freedom_m

Centipat
Daha fazla  
Şu anda Linux'a ilgim var ama kurmakta üşeniyorum diyebilirim.
Genelde bunlarda dolayı diyebilirim.
  • PC'deki dosyaları silmek ya da yedek almak istemiyorum, mecbur kalmadıkça sistem değiştirme taraftarı değilim.
  • Program destekleri Windows gibi geniş değil.
  • Oyun oynamak için yeterli değil.
  • Driverlari kurmak uğraştırıcı ve nasıl kurulacağından tam olarak emin değilim.
  • Wi-Fi veya eternat çalışmasa en büyük sıkıntı olur benim için birkaç gün PC siz kalmam demektir.
  • Telefona yazılım yüklemek gibi işlemleri Linux'ta yapılmıyor ya da Linux'a program yok.
  • Windows'un kullanım alışkanlıkları.
  • Linux'u sahiplenen bir firma olmaması, her firmanin farklı Linux dağıtımları olması beim içime sinmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linus kullanmak Wellcome To The Game 2 tekte speedrun yapmak gibi bir şey. Kali yükledim alışamadım, Ubuntu kurdum H610M-B'nin driver desteği yüzünden interneti açamadım. Yüklemesi de acayip zordu.

Şu anda Linux'a ilgim var ama kurmakta üşeniyorum diyebilirim.
Genelde bunlarda dolayı diyebilirim.
  • PC'deki dosyaları silmek ya da yedek almak istemiyorum, mecbur kalmadıkça sistem değiştirme taraftarı değilim.
  • Program destekleri Windows gibi geniş değil.
  • Oyun oynamak için yeterli değil.
  • Driverlari kurmak uğraştırıcı ve nasıl kurulacağından tam olarak emin değilim.
  • Wi-Fi veya eternat çalışmasa en büyük sıkıntı olur benim için birkaç gün PC siz kalmam demektir.
  • Telefona yazılım yüklemek gibi işlemleri Linux'ta yapılmıyor ya da Linux'a program yok.
  • Windows'un kullanım alışkanlıkları.
  • Linux'u sahiplenen bir firma olmaması, her firmanin farklı Linux dağıtımları olması beim içime sinmiyor.
1-dual boot
2-kısmen, yine dual ile çözülüyor
3-fazlasıyla yeterli, özellikle steam deck çıktıktan sonra Wine ve proton çok gelişti, Wİndows oyunlarımı Windowstan hızlı çalıştırıyor meret.
4-kendisi kuruyor kolay dağıtımlar.
5-canlı deneme modunda çalışmıyorsa kurmazsın.
6-Root, os yazdırma programları falan diyorsun sanırım ve garanti vardır sen bulamamışsındır.
7-Bu bir bahane değil, üşeniyorum demenin kısayolu
9-Linuxun arkasında firma yok, vakıf var. En büyük bağışçıları ve destekçileri arasında ise Google, Microsoft ve NASA yer alıyor. Linux dağıtımı satan ve destek sunan firmalar da var, Canoncial ve Redhat örnek gösterilebilir.

Linus kullanmak Wellcome To The Game 2 tekte speedrun yapmak gibi bir şey. Kali yükledim alışamadım, Ubuntu kurdum H610M-B'nin driver desteği yüzünden interneti açamadım. Yüklemesi de acayip zordu.
Ciddi ciddi next next basamadın mı?

1. Canonical şirketi Ubuntu'yu destekliyor.
Ayrıca kocaman bir topluluğu vardır.

2. Öncelikle her kullanıcının bir ayrı HDD'si ve içinde oyunları, müzikleri, filmleri, dosyaları olmalı ve bunları her işletim sisteminde ayrı tutmalıdır. O yüzden zamanında böyle yaptığım için 500 kere format atsamda D'deki dosyalarıma hiç bir şey olmuyor.

Ayırca Ubuntu ve Windows'u tamamen bir diske yedekleyip, geri yükleyebilirsn.

3. Kullandığın güncel dağıtımlar sürücüleri kendi indiriyor ve Windows'ta son 2 yıldır kendi güncelliyor sürücüleri.

Aslında Google, Samsung gibi dev şirketlerin bir Linux dağıtımı olsa Linux'a ilgi daha da artabilirdi.
Hocam bilgi eksikliğiniz var, Google'ın linuz dağıtımı var ve adı da Android, zamanında Samsun'un da Tizen'I vardı.
Bunlar dışında böyle bir duruma gerek yok, oradaki adamlar da zaten RHEL, Ubuntu kullanıyor.

Başka bir arkadaşım driver desteklemediğini gördü, ama kurulum esnasında make komutu çalışmadığından yapamamıştım.

Yazmıştınız zaten. Denedim çoğu şeyi, 2 kere bile kurdum.
İki kere kurmak çözüm olmaz, isoda paket yoksa yoktur, USB tethering sonrası sudo apt update deneseydiniz sorununuz yüksek ihtimal çözülecekti fakat yapmadınız.

Geri
Yukarı