GNU/Linux masaüstü görünümleriniz

NVIDIA driver 470 ile wayland desteği gelecek.
Artık ben herşeyi Ubuntu defaulta bıraktım. Onlar ne kullanıyorsa onu kullanacaksın kardeşim. Başka türlü muhakkak böyle uyuz uyuz sorunlarla karşılaşıyorsun. 21.04 ile Wayland default olacak ya? OBS Studio'nun Wayland desteği de yakında gelir, ona seviniyorum baya :) Ubuntu desteklemiyorsa muhtemelen firmalar umursamayacak.

Hiç çökme yaşamadım, siz nasıl yaşadınız bilmiyorum. Wayland biraz sorunlu KDE'de, ama GNOME'de daha çok problem yaşadım diyebilirim rahatlıkla 😀
Ben Arch'ta yaşamıştım. Discord sunucumuzdan bir arkadaş Fedora 33' KDE'de nasıl bir deneyim yaşadıysa ilginç bir dil kullandı diyelim 😅 Manjaro'da deneyen arkadaş direk çöp dedi. Öyle ki artık adamların yanında KDE'nin iyi bir yönünü söylemeye korkuyorum. O kadar bilenmiş vaziyetteler. Ubuntu haterlarına Ubuntu'nun neden iyi olduğunu anlatırken kalbim bu kadar gümbürdemiyor (Aha şimdi mıçacaklar ağızceğizime).GNOME 3.16 öncesi gerçekten sorunluydu. 3.16 sürümü ile bir kararlılık noktasına geldi. 3.30 ile olgunlaştı ama bununla birlikte memory leakler kol geziyordu. 3.36 sürümü ile bu leaklerin çoğu kapatıldı ve 3.38 sürümü ile düşük güçte sistemlerde de akıcılık sağlandı.

Kendiniz ayarlamak çok daha mantıklı çünkü hem bu ayarları paylaşıp kolaylıkla distrohop yapabiliyorsunuz
1- Distrohop yapmayı hiç sevmiyorum. Özellikle şu an öyle günlerden geçiyorum ki, eritmem gereken arşivi görsen Allah kolaylık versin dersin :p Bu kadar veriyi başka bir dağıtıma geçirmek şu an benim için imkansız gibi birşey.
2- GNOME'u varsayılan ayara çok yakın kullanıyorum ve bu şekilde gayet kullanışlı.

hem de bilgisayarı istediğiniz gibi kullanıyorsunuz. Linux'un en iyi yanı o değil mi zaten?
Evet ama çoğu wm'de varsayılan ayarlar çok kullanılabilir olmuyor. i3, sway falan istisna gerçi. Sway'i denemiştim ama i3'de kullandığım çoğu programın düzgün çalışmadığını gördüm ve çok da üstüne gitmedim. Wayland hele otursun, belki bir gün yine işsizliğim tutar.
Kde-desktop kullanıyorum en minimal kde kurulumu ve ihtiyacım olan programları elle kuruyorum gayet memnun'um.
Benim sistemimde kesin çökmeler ve donmalar demek olan bir sistemi kullanıyorsun? 😅 Ekran kartı Nvidia falan mı?
Ayrıca eklemek isterim, NVIDIA ve Intel GPU'su olan bir laptop kullanıyorum, şuanlık X11 ile hiçbir tearing yaşamadım. İmkansız birşey değil 🙂
Zaten ben de hiç yaşamadım. Sadece mutter'ı beğendiğimden bahsettim. Özellikle tearing yaşayan arkadaşların bu compositor ile hiç sorununun kalmadığını düşününce.

Şahsen benim için Wayland'in Linux'a verdiği ekstra bir güvenlik katmanından başka önemli kattığı bir şey yok. Xorg zaten diğer herşeyi Wayland ile ortak yapıyor. Benim için en önemli olan Wayland'in container mantığı. "Linux sadece kullanılmadığı için bu kadar popüler" diyenlere snap + wayland sağlam kapak olacak :D Zaten tasarım olarak bizim sistem biraz daha güvenliydi, şimdi OSX sınıfı bir güvenlik geliyor yavaştan.

Son düzenleme:
Onlar ne kullanıyorsa onu kullanacaksın kardeşim.

Bu mentaliteyi hiç anlamıyorum. Neden verdikleri ile sınırlı kalalım? Neden daha iyi, kendimize göre, ve daha hafif bir masaüstü kullanmayalım da verdikleri ile sınırlı kalalım?

Ben Arch'ta yaşamıştım. Discord sunucumuzdan bir arkadaş Fedora 33' KDE'de nasıl bir deneyim yaşadıysa ilginç bir dil kullandı diyelim 😅 Manjaro'da deneyen arkadaş direk çöp dedi. Öyle ki artık adamların yanında KDE'nin iyi bir yönünü söylemeye korkuyorum. O kadar bilenmiş vaziyetteler. Ubuntu haterlarına Ubuntu'nun neden iyi olduğunu anlatırken kalbim bu kadar gümbürdemiyor (Aha şimdi mıçacaklar ağızceğizime).GNOME 3.16 öncesi gerçekten sorunluydu. 3.16 sürümü ile bir kararlılık noktasına geldi. 3.30 ile olgunlaştı ama bununla birlikte Memory leakler kol geziyordu. 3.36 sürümü ile bu leaklerin çoğu kapatıldı ve 3.38 sürümü ile düşük güçte sistemlerde de akıcılık sağlandı

Ubuntu benim için Unity'i kaldırdıklarında bitti. Artık hiç sevmiyorum. GNOME hala çok daha ağır WMlerden, ki sebebi basit. WM bir window Manager, içinde başka bir şey gelmez. GNOME'de ise bir sürü yan paket var.

1- Distrohop yapmayı hiç sevmiyorum. Özellikle şu an öyle günlerden geçiyorum ki, eritmem gereken arşivi görsen Allah kolaylık versin dersin :p Bu kadar veriyi başka bir dağıtıma geçirmek şu an benim için imkansız gibi bir şey.
2- GNOME'u varsayılan ayara çok yakın kullanıyorum ve bu şekilde gayet kullanışlı.

1- Distrohop yapmayı seven var.
2- Ayrı Home klasörü Partition'u kullanıp, distrolar arasında veri kaybetmeden geçebilirsiniz.
3- GNOME'nin ayarlarını sevmeyen var.

Evet ama çoğu Wm'de varsayılan ayarlar çok kullanılabilir olmuyor. i3, sway falan istisna gerçi. Sway'i denemiştim ama i3'de kullandığım çoğu programın düzgün çalışmadığını gördüm ve çok da üstüne gitmedim. Wayland hele otursun, belki bir gün yine işsizliğim tutar.

i3'yi denedim fakat alışamadım, DWM benim için her zaman daha iyi olacak. WMler varsayılan ayarlarla kullanılması için değil, özelleştirip kendi ayarınızı yapıp onu kullanmanız için. Bu yüzden bir sürü WM hazır Config'lerle gelmiyor, sizin özelleştirmeniz ve kendinize uygun hale getirmeniz isteniyor.
Şahsen benim için Wayland'in Linux'a verdiği ekstra bir güvenlik katmanından başka önemli kattığı bir şey yok. Xorg zaten diğer herşeyi Wayland ile ortak yapıyor. Benim için en önemli olan Wayland'in container mantığı. "Linux sadece kullanılmadığı için bu kadar popüler" diyenlere snap + wayland sağlam kapak olacak :D
Performans ve X11 bayağı eski. Snap'i hiç sevmem, flatpak her zaman bana daha iyi gelmiştir. Fakat şuan ikisinide kullanmıyorum, Appimage hem kolay, hem herşeyde çalışıyor. Ondan onu kullanıyorum.

Gnome'u yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum karşılaştığım bug sayısı 2. Onlar da çoktan fixlendi zaten. Ben o WM'ler için harcanan zamana üzülüyorum cidden ayrıca o WM'i kullanılabilir hale getirmek istersen zaten memory kullanımı uçup gidiyor, istemezsen de ilkel bir masaüstüne mahkum oluyorsun hiç bir özelliği olmuyor.

Gnome'u yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum karşılaştığım bug sayısı 2. Onlar da çoktan fixlendi zaten. Ben o WM'ler için harcanan zamana üzülüyorum cidden ayrıca o WM'i kullanılabilir hale getirmek istersen zaten memory kullanımı uçup gidiyor, istemezsen de ilkel bir masaüstüne mahkum oluyorsun hiç bir özelliği olmuyor.
GNOME ile bug yaşamayan var, ben yaşadım. Sisteme bağlı olduğunu düşünüyorum. KDE ile yaşayan var, GNOME ile yaşayan var. WM'e okadar zaman harcamadım, yaklaşık 3 saatte hazır oldu, ki bu zamana GNOMEyi compile etsem 2 katı zaman harcamam gerekirdi 😀. Ayrıca WMi ayarlarken memory kullanımının arttığını hiç duymadım, ekstra compositor (picom vs.) eklemek hariç.

GNOME ile bug yaşamayan var, ben yaşadım. Sisteme bağlı olduğunu düşünüyorum. KDE ile yaşayan var, GNOME ile yaşayan var. WM'e okadar zaman harcamadım, yaklaşık 3 saatte hazır oldu, ki bu zamana GNOMEyi compile etsem 2 katı zaman harcamam gerekirdi 😀. Ayrıca WMi ayarlarken memory kullanımının arttığını hiç duymadım, ekstra compositor (picom vs.) eklemek hariç.
Bir şey compile ederken multitasking yapabilirsin, beklemek zorunda değilsin.

Neden daha iyi, kendimize göre, ve daha hafif bir masaüstü kullanmayalım da verdikleri ile sınırlı kalalım?
Xorg'dan bahsetmiştim aslında. Masaüstü ortamından değil 😅 Şu an Ubuntu sadece Xorg destekliyor.
3- GNOME'nin ayarlarını sevmeyen var.
GNOME'un ayarları başta yabancı geliyor ama bir alışınca her şey yerine oturuyor. Şair ne demek istemiş anlıyorsun. Aynı şey ilk kez WM kullanan biri tarafından da yaşanmıyor mu? Ama WM'ın yöntemlerini sevmedim demek yerine o yöntemleri öğrenip, "Neden herkes bunu böyle kullanıyor. Neden bu böyle ayarlanmış?" diye soruyorlar. Eğer işlerine gelmediyse değiştiriyorlar. Aynı şey GNOME'da da yapılıyor. GNOME'un da tasarlandığı gibi tasarlanmasının bir sebebi, izledikleri bir yol var. Herkese hitap etmeli mi? Denese bile edemez.

Bir de GNOME'da misal benim bir fotoğraf görüntüleyicim yada ekran görüntüsü alma aracım var. Bunun için ayrı paket arıyorlar. Benim yaptığım basit işler için bile paket avına çıkıyorlar. Aşırı bir bölünmüşlük var WM'larda. Resmen bir kaos ortamı. Hiçbir düzen yok. Düzen hastası adamların kaldırabileceği bir şey değil.

Xorg'dan bahsetmiştim aslında. Masaüstü ortamından değil 😅 Şu an Ubuntu sadece Xorg destekliyor.
Yani ben de çok Wayland'a geçme isteği olmadı, en büyük sebebi de NVIDIA sürücülerinin desteklememesi.
GNOME'un ayarları başta yabancı geliyor ama bir alışınca her şey yerine oturuyor. Şair ne demek istemiş anlıyorsun. Aynı şey ilk kez WM kullanan biri tarafından da yaşanmıyor mu?
İlk defa wm kullandığımda ayarlamaya birinden config (ç)alıp kendim editleyerek başlamıştım 😀
Herkese hitap etmeli mi? Denese bile edemez.
WMlerde işte bu sorun olmuyor, çünkü herşeyi kendiniz ayarlıyorsunuz zaten 😀

Yani ben de çok Wayland'a geçme isteği olmadı, en büyük sebebi de NVIDIA sürücülerinin desteklememesi.

İlk defa wm kullandığımda ayarlamaya birinden config (ç)alıp kendim editleyerek başlamıştım 😀

WMlerde işte bu sorun olmuyor, çünkü herşeyi kendiniz ayarlıyorsunuz zaten 😀
Hocam peki sizce en güzel dağıtım hangisi? Yani en beğendiğiniz.

Geri
Yukarı