GNU/Linux masaüstü görünümleriniz

Bende internette merak ede ede öğrendim. Gentoo kurmak okadar zor değil, büyütmeyin gözünüzde. Ben gözümde büyüttüm ve aylarca kurmadım, fakat kurmaya kalkıştığımda wikinin yardımıyla ekstrem kolay olduğunu gördüm. Tabii insana göre değişir.
Yok hocam bir fikrim yok kurulumla ilgili, üşeniyorum sadece. :D Yani kurulum zor olabilir, sorun değil. Sıkılırım diye kurmuyorum. 🤣

Arch güzel gibi ama her şeyini tam anlayamadım. KDE daha kolay geldi, onunla işimi görüyorum şimdilik.
Arch bir Linux dağıtımı iken KDE bir masaüstü ortamıdır. Arch'a KDE kurarak grafik arayüz elde edebilirsin. Arch sadece bir dağıtım. Dağıtım ise bir paket yöneticisi ve kendisine özel yazılmış araçlarla dolu bir ekosistemdir. Arch kurması zor bir sistem değil. Başta sadece wiki ne derse takip et. Yardım lazım olursa bu yoldan geçmiş bir dünya insan var. Muhakkak yardım bulursun. Bilgisayarsız kalmazsın yani, merak etme. Kendine 2 gün vakit ver. 2 gün tutmaz Arch'ı kendi başına terminalden kurman. Benim 30 dakikamı almıyor. Ubuntu yada Debian'dan daha hızlı kuruluyor.

Yok hocam bir fikrim yok kurulumla ilgili, üşeniyorum sadece. :D Yani kurulum zor olabilir, sorun değil. Sıkılırım diye kurmuyorum. 🤣
Ben en son Gentoo'dan ekstrem sıkılmıştım, sebebi de benim distrohop bağımlılığımdı 😀. Sıkılmamın sebebi 1 haftada Gentoo'yu 5 kez yeniden kurmamdı distrohop yaptığımdan dolayı.
Cidden Gentoo kurduktan beri hep distrohop yapıyorum, hangi distro daha iyi acaba diye. Şuana kadar 2 tane Gentoo'dan geçebileceğim bir distro var ve ikiside geliştirme aşamasında.
Şimdi videoyu izleme şansım oldu da, bu tiling değil ki? Bu sanal masaüstü sadece.

ChromiumOS özgür değil mi hocam?
Söylemeyi unuttum. ChromiumOS ise tıpkı Gentoo ve LFS'in hesabı el ile derlenmesi gerekiyor. Bu yorucu bir iş olabilir çünkü bu sırada Google API anahtarlarına ihtiyaç duyuyorsunuz. Bir Google tuzağını derleyeceğinize Linux From Scratch'ı derleyin.

Artık 1GB civarı kullanıyor, en az 800 gördüm de hızlıca arttı o 1GBa.
Screenshot_from_2021-02-21_23-42-42.png

Arch'ta çekmiştim bunu. Ek bir ayar yapmadım. GNOME'da değiştirdiğim 2 şey oldu:
1- Arkaplan
2- Tema
İkincisinin biraz ram kullanımını artıracağını düşünmüştüm ama yanılmışım :)

Söylemeyi unuttum. ChromiumOS ise tıpkı Gentoo ve LFS'in hesabı el ile derlenmesi gerekiyor. Bu yorucu bir iş olabilir çünkü bu sırada Google API anahtarlarına ihtiyaç duyuyorsunuz. Bir Google tuzağını derleyeceğinize Linux From Scratch'ı derleyin.
Neverware Cloudready ChromiumOS tabanlı, peki o açık kaynak mı?

Bilmiyorum, hiç WM gösterip te kullanmak istemeyeni görmedim 😀.
Çünkü ricing hoş gözüküyor. Çoğu kullanıcı bu yüzden macOS kullanmak istiyor ya? Görünümü için.
Şahsen herkes en iyi dağıtımı sormuş bence herşeyi kendin elinle yüklediğin için en sevdiğim dağıtım kesinlikle Arch kendi istemediğim ne bir driver ne de bir uygulama var. Kde'le birlikte sade bir de DE yaratınca daha iyisi benim için yok gibi duruyor.
AUR kullanmadığın sürece.

Yeni konular

Geri
Yukarı