Linux Mint ayarları

KharKhad

Kilopat
Daha fazla  
Dün Linux Mint kurdum, öncelikle çok basit bir kullanım hedefim var, Web'de gezinip makale yazacağım ve siteme yükleyeceğim sadece.
Şu sorulara cevap arıyorum;
1- Güvenlik duvarında yaptığım ayarlar yeterli mi? 2 tane reddet çıkıyor Türkçe çeviriden dolayı bir hata mı bu yoksa 2 reddet şıkkı arasında bir fark var mı?

sorun-1.jpg

2- Bilgisayarı kapatırken altta gelecek girişler için oturumu kaydet diye bir seçenek var bu ne işe yarıyor?

sorun-2.jpg

3- Yaptığım ekran parlaklığı, Alsamixer'de ki ses ayarlarını nasıl kaydedebilirim, çünkü her girişte ilk haline dönmüş oluyor.

Yeterli araştırmayı yapmadan buraya konu açmışsam kusura bakmayın, ilk iki soru hakkında Türkçe cevap bulamadım, 3. soruyu da araya kaynattım.
Yardımcı olacak herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar diğer sorularını yanıtlamışlar. 3. sorun için bende bir çözüm bulamadım ona, yıllardır kullanıyorum ama ne yaptıysam olmadı. Nvidia üzerindnen renk ayarım falan hep sıfırlanıyor.

2 tane reddet çıkıyor Türkçe çeviriden dolayı bir hata mı bu yoksa 2 reddet şıkkı arasında bir fark var mı?

İlk seçenek Deny'nin karşılığı, ikinci seçenek ise Reject. Türkçe karşılık olarak her ikisi de Reddetmek olarak ifadelendirilebilir. Aslında bunlar farklı çevrilebilirdi. Aralarındaki fark için şunu inceleyebilirsin.

Şuraya Gufw'nin güncel çevirisini ekledim, istersen indirip kullanabilirsin. gufw.mo.tar.gz indir, download

İndirdikten sonra sıkıştırımış dosya içindeki gufw.mo dosyasını çıkartıp, /usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/ dizinine kopyalaman gerekiyor. Dizini yönetici hakları ile aşağıdaki komutla açabilirsin.

Kod:
sudo gio open /usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/

2- Bilgisayarı kapatırken altta gelecek girişler için oturumu kaydet diye bir seçenek var bu ne işe yarıyor?

Bahsettiği üzere oturum ile ilgili bazı bilgiler kaydediliyor. Bu seçenek işaretlendiğinde, sistemi yeniden başlatsan bile açık kalan uygulamalar ulaşabilmeni sağlıyor.

Alsamixer'de ki ses ayarlarını nasıl kaydedebilirim,

Alsamixer ile ilgili husus kolay, sudo alsactl store komutunu çalıştırman yeterli. Parlaklık sorunu için yeni bir konu açman daha yerinde olur. Açtığın konuda aşağıdaki komutların çıktılarını da paylaşırsın.

Kod:
inxi -Faxxz
ls /sys/class/backlight/

İlk seçenek Deny'nin karşılığı, ikinci seçenek ise Reject. Türkçe karşılık olarak her ikisi de Reddetmek olarak ifadelendirilebilir. Aslında bunlar farklı çevrilebilirdi. Aralarındaki fark için şunu inceleyebilirsin.

Şuraya Gufw'nin güncel çevirisini ekledim, istersen indirip kullanabilirsin. gufw.mo.tar.gz indir, download

İndirdikten sonra sıkıştırımış dosya içindeki gufw.mo dosyasını çıkartıp, /usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/ dizinine kopyalaman gerekiyor. Dizini yönetici hakları ile aşağıdaki komutla açabilirsin.

Kod:
sudo gio open /usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/

Bahsettiği üzere oturum ile ilgili bazı bilgiler kaydediliyor. Bu seçenek işaretlendiğinde, sistemi yeniden başlatsan bile açık kalan uygulamalar ulaşabilmeni sağlıyor.

Alsamixer ile ilgili husus kolay, sudo alsactl store komutunu çalıştırman yeterli. Parlaklık sorunu için yeni bir konu açman daha yerinde olur. Açtığın konuda aşağıdaki komutların çıktılarını da paylaşırsın.

Kod:
inxi -Faxxz
ls /sys/class/backlight/
Teşekkür ederim, kullanımım genelde google chrome üzerinden ufak işler üzerine olacak. İşletim sistemimi 2gb ramli bir bilgisayar için en verimli hale getirip öylece stabil kullanmak istiyorum. Bu doğrultuda güvenlik duvarı tercihi olarak sanırım 'Deny' doğru seçim olacak. Eğer sizin farklı bir tavsiyeniz varsa mutlaka dinlerim.

Asus eee pc: İnter Atom n570 işlemci 2gb ram bir bilgisayara sahibim ses gelmeme sorunu yaşıyordum, alsamixerdeki tüm sesleri yükseltince ses sorunu çözüldü, bu sorunun çözümünü youtube da yorumlarda şans eseri buldum, bu bilgisayara linux mint indirip bu sorunu yaşayan bir başka insana yardımı dokunur umarım. Söylediğiniz komutu deneyeceğim çok teşekkür ederim.

Parlaklık konusunda ve linux mint'ı daha verimli bir hale getirebilme konusunda mutlaka konu açacağım, tüm yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı