Linux Mint Cinnamon boşta 1 GB RAM kullanıyor ve kasıyor

Xfce4, plasma Xfce4 tek değişim masaüstü ortamı ve animasyonlu olup olmaması. Diyelim ki uygulama indireceksin eğer eğer mağaza varsa üçünde de terminalsiz kullanabilirsin. Benim tavsiyem yavaş yavaş terminale alış. Terminal daha pratik.

Mesela terminal ile yeniden iso yülemeden 2 komutla cinnamon'dan xfce4'e geçebilirsin. İstersen 2 masaüstü ortamı da kalır,istersen de cinnamon'u silebilirsin.
Nasıl yapacağım

20211125_000918.jpg

Biraz da benim yaptığım özelleştirmelerden fazla RAM tüketiyor daha da azaltma imkanım var.

Terminali açıp.
Kod:
sudo apt-get install tasksel.
sudo taskel install xfce4.
sudo apt install xfce4

Sonra çıkış yap.(logout)

20211125_002541.jpg

Faremin olduğu yere tıkla Xfce4 seç. Giriş yap. Aynı yerden yine Cinnomon'a geçiş yapabilirsin.
Ama cinnamon kullanmayacağım diyorsan xfcer ile giriş yap.
Cinnamon silmek için.

Kod:
sudo apt remove cinnamon.
sudo taskel remove cinnamon

Yaz.
Peki Arch Linux ne içindir ve önerir misiniz?

Arch Linux en güzel özelliği terninal ile kurulum yapılması ve kurulum yaparken hangi paketin, hangi kernelin, hangi uygulamanın hangi servislerin yükleneceğine tamamen sizin kara vermeniz. Yukarıda Neofetch'te gördüğünüz gibi ben zen kerneli ve Xfce4 ile kurdum (aslında i3'ten sıkılınca Xfce4 geçtim.)

Önerme konusu gelecek olursak kinux bilginize bağlı. Linux konusunda pek bilginiz yoksa kendinizi geliştirene kadar Mint kullanın. 👍

Herhangi bir sorunz olursa da beni etiketlerseniz ya da görürsem elimden geldiği kadar yardımcı olurum size.👍

Son düzenleme:
Sonra çıkış yap.(logout)

Eki Görüntüle 1225081

Faremin olduğu yere tıkla Xfce4 seç. Giriş yap. Aynı yerden yine Cinnomon'a geçiş yapabilirsin.
Ama cinnamon kullanmayacağım diyorsan xfcer ile giriş yap.
Cinnamon silmek için.

Kod:
sudo apt remove cinnamon.
sudo taskel remove cinnamon

Yaz.

Arch Linux en güzel özelliği terninal ile kurulum yapılması ve kurulum yaparken hangi paketin, hangi kernelin, hangi uygulamanın hangi servislerin yükleneceğine tamamen sizin kara vermeniz. Yukarıda Neofetch'te gördüğünüz gibi ben zen kerneli ve Xfce4 ile kurdum (aslında i3'ten sıkılınca Xfce4 geçtim.)

Önerme konusu gelecek olursak kinux bilginize bağlı. Linux konusunda pek bilginiz yoksa kendinizi geliştirene kadar Mint kullanın. 👍

Herhangi bir sorunz olursa da beni etiketlerseniz ya da görürsem elimden geldiği kadar yardımcı olurum size.👍
Çok teşekkür ederim <3

Geri
Yukarı