Linux Mint Cinnamon boşta 1 GB RAM kullanıyor ve kasıyor

CTRL+alt+t ile terminal aç.

Kod:
sudo apt install xfce-popup-applicationsmenu

Yaz kurduktan sonra panele sağ tık ekle yap ve uygulama menusunu ekle.

Düzeldi mi hocam?

Son düzenleme:
CTRL+alt+t ile terminal aç.

Kod:
sudo apt install xfce-popup-applicationsmenu

Yaz kurduktan sonra panele sağ tık ekle yap ve uygulama menusunu ekle.

Düzeldi mi hocam?
Çok özür dilerim PC başından kalkmıştım görmemişim kusura bakmayın yarın deneyeceğim inşallah hayırlı geceler

Çok özür dilerim PC başından kalkmıştım görmemişim kusura bakmayın yarın deneyeceğim inşallah hayırlı geceler.

Rica ederim ne demek. Asıl özür dilemesi gereken kişi benim. Size Xfce4 kurduğunuzda menu olmaması benim hatam. Ama bu yukarıdaki komut sorunu çözecektir size de hayırlı geceler.

Linux Mint'e Xfce kurmak için aşağıdaki komutu kullanmalısınız, Linux Mint için gerekli tüm paketler yüklenecektir.

Kod:
sudo apt install mint-meta-xfce

Ardından şu komutu çalıştır.

Kod:
xfce4-panel --quit; pkill xfconfd; pkill thunar ; rm -rf ~/.config/xfce4 ~/.config/Thunar; xfce4-panel &

Sonra oturumu kapatıp yeniden oturum aç. Böylece Linux Mint'in Xfce düzenini elde edeceksin.

sudo apt-get install tasksel

Tasksel ile kaldırma yapma tehlikeli bir işlemdir, tasksel daha ziyade toplu kurulum için uygundur. Bir de salt Xfce için herhangi bir tasksel tanımı sistemte mevcut değil, aynı durum Cinnamon için de geçerli. Linux Mint yapılandırmaları tasksel kullanmaz, bunun yerine meta paketleri kullanır.

Linux Mint'e Xfce kurmak için aşağıdaki komutu kullanmalısınız, Linux Mint için gerekli tüm paketler yüklenecektir.

Kod:
sudo apt install mint-meta-xfce

Ardından şu komutu çalıştır.

Kod:
xfce4-panel --quit; pkill xfconfd; pkill thunar ; rm -rf ~/.config/xfce4 ~/.config/Thunar; xfce4-panel &

Sonra oturumu kapatıp yeniden oturum aç. Böylece Linux Mint'in Xfce düzenini elde edeceksin.

Tasksel ile kaldırma yapma tehlikeli bir işlemdir, tasksel daha ziyade toplu kurulum için uygundur. Bir de salt Xfce için herhangi bir tasksel tanımı sistemte mevcut değil, aynı durum cinnamon için de geçerli. Linux Mint yapılandırmaları tasksel kullanmaz, bunun yerine meta paketleri kullanır.

Bilgiler için teşekkür ederim. Uzun zaman oldu oldu Debian tabanlı paket kullanmayalı. Arch tabanlılarda masaüstü değişimini gayet rahat yapabiliyorum. Ubuntu'ya da Debian için taskel kullanılıyordu sanırım. Karıştırmış olmam normal sonuçta ben de insanım. 😊😄

Zaten cinnamon kaldırmasını önermediğimi söyledim. Ben şahsen 2 tane masaüstü ortamı kullandığım oldu bir zararını da görmedim.

Son düzenleme:
Sonra çıkış yap.(logout)

Eki Görüntüle 1225081

Faremin olduğu yere tıkla Xfce4 seç. Giriş yap. Aynı yerden yine Cinnomon'a geçiş yapabilirsin.
Ama cinnamon kullanmayacağım diyorsan xfcer ile giriş yap.
Cinnamon silmek için.

Kod:
sudo apt remove cinnamon.
sudo taskel remove cinnamon

Yaz.

Arch Linux en güzel özelliği terninal ile kurulum yapılması ve kurulum yaparken hangi paketin, hangi kernelin, hangi uygulamanın hangi servislerin yükleneceğine tamamen sizin kara vermeniz. Yukarıda Neofetch'te gördüğünüz gibi ben zen kerneli ve Xfce4 ile kurdum (aslında i3'ten sıkılınca Xfce4 geçtim.)

Önerme konusu gelecek olursak kinux bilginize bağlı. Linux konusunda pek bilginiz yoksa kendinizi geliştirene kadar Mint kullanın. 👍

Herhangi bir sorunz olursa da beni etiketlerseniz ya da görürsem elimden geldiği kadar yardımcı olurum size.👍
Şey size bir sorum daha olacak internette Lubuntu'yu gördüm Mint'a göre daha hızlı ve daha az ram tüketiyor.Önerir misiniz ?

Şey size bir sorum daha olacak internette Lubuntu'yu gördüm Mint'a göre daha hızlı ve daha az RAM tüketiyor. Önerir misiniz?

Lubuntu Ubuntu yani Debian tabanlı ve LXDE kullanıyor. LXDE Xfce4'e göre daha az RAM tüketiyor. Siz bilirsiniz. Eğer daha az kaynak tüketmesini istiyorsanız yükleyebilirsiniz.

Bu arada distrowatch sitesinden dağıtımları görebilirsiniz. Kullanıcı yorumlarına da bakabilirsiniz az çok ingilizceniz varsa.👍

Bu arada ek not: Ubuntu'nun mağazasında problem olduğunu duymuştum. Ama denemedim. İsterseniz yüklemeden ana makineye yüklemeden önce araştırın, sanal makine de ya da liveusb olarak bir deneyin.

Son düzenleme:
Lubuntu Ubuntu yani Debian tabanlı ve LXDE kullanıyor. LXDE Xfce4'e göre daha az RAM tüketiyor. Siz bilirsiniz. Eğer daha az kaynak tüketmesini istiyorsanız yükleyebilirsiniz.

Bu arada distrowatch sitesinden dağıtımları görebilirsiniz. Kullanıcı yorumlarına da bakabilirsiniz az çok ingilizceniz varsa.👍
Çok rahatsız ettim sizi ama kusura bakmayın.

Acaba siz benim için bir distro önerebilir misiniz ? İstediklerim az ram kullanması (yani az derken 500 600 civarı olabilir.) , hızlı olması ve bana linux öğretmesi

Geri
Yukarı