Çözüldü Linux Mint faresi sol üst köşede kayboluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

er4n

Hectopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Linux Mint kullanıyorum ama en sol köşeye fareyi getirince fare kayboluyor. Nasıl çözerim? Şu anda ekran kartı sürücüsü yüklüyor. O yüklenince çözülür mü?

Çözüm
Sorunum çözüldü sistem güncelleme yaptıktan sonra sorun ortadan kalktı.
Hangi masaüstü ortamını yükledin? Cinnamon, MATE, Xfce?

Şu anda ekran kartı sürücüsü yüklüyor. O yüklenince çözülür mü?

Büyük ihtimalle çözülür diye düşünüyorum. Nvidia sürücüsü kurduktan sonra, secureboot'u muhakkak kapatmalısın. Çözülmezse, aşağıdaki komutu uçbirimde (terminal) çalıştır ve çıktısını forum yapıştır. Resim olarak paylaşma lütfen, resim olunca okumak güçleşiyor.

Kod:
inxi -SGMxxz

Cinnamon masaüstünü kullanıyorsan, ekran köşeleri için bir ipucu vereyim. Sistem Ayarlarını => Etkin Köşeleri açıp, fare ekran köşesince geldiğinde yapılacak bir fonksiyon seçebiliyorsun, istediğin bir komutu da atayabilirsin. Bunu tüm köşeler için yapabilirsin.

Hangi masaüstü ortamını yükledin? Cinnamon, Mate, Xfce?

Büyük ihtimalle çözülür diye düşünüyorum. NVIDIA sürücüsü kurduktan sonra, Secure Boot'u muhakkak kapatmalısın. Çözülmezse, aşağıdaki komutu uçbirimde (terminal) çalıştır ve çıktısını forum yapıştır. Resim olarak paylaşma lütfen, resim olunca okumak güçleşiyor.

Kod:
inxi -SGMxxz

Cinnamon masaüstünü kullanıyorsan, ekran köşeleri için bir ipucu vereyim. Sistem ayarlarını => etkin köşeleri açıp, fare ekran köşesince geldiğinde yapılacak bir fonksiyon seçebiliyorsun, istediğin bir komutu da atayabilirsin. Bunu tüm köşeler için yapabilirsin.

Cinnamon kullanıyorum.
Kod:
System:
 Kernel: 5.4.0-74-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0
 Desktop: Cinnamon 5.0.4 wm: muffin dm: LightDM Distro: Linux Mint 20.2 Uma.
 base: Ubuntu 20.04 focal.
Machine:
 Type: Laptop System: SAMSUNG product: 300E4A/300E5A/300E7A/3430EA/3530EA
 v: 0.1 serial: <filter> Chassis: type: 9 v: 0.1 serial: <filter>
 Mobo: SAMSUNG model: 300E4A/300E5A/300E7A/3430EA/3530EA v: FAB1.
 serial: <filter> UEFI [Legacy]: Phoenix v: 03QA date: 12/14/2011
Graphics:
 Device-1: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics.
 vendor: Samsung Co driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0
 chip ID: 8086:0126
 Device-2: NVIDIA GF119M [GeForce GT 520MX] vendor: Samsung Co.
 driver: nouveau v: kernel bus ID: 01:00.0 chip ID: 10de:1051
 Display: x11 server: X.Org 1.20.9 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
 resolution: 1366x768~60Hz, 1024x768~60Hz
 OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 3000 (SNB GT2)
 v: 3.3 Mesa 20.2.6 compat-v: 3.0 direct render: Yes
Büyük ihtimalle çözülür diye düşünüyorum. Nvidia sürücüsü kurduktan sonra, secureboot'u muhakkak kapatmalısın. Çözülmezse, aşağıdaki komutu uçbirimde (terminal) çalıştır ve çıktısını forum yapıştır. Resim olarak paylaşma lütfen, resim olunca okumak güçleşiyor.

Denedim yine aynı.
İki tane çözünürlük görünüyor, Ekran ayarlarından düzeltmeyi dene bakalım.
Bu Arada Ekran Kartı güncelleme yeri böyle kaldı.
Ekran Görüntüsü - 2021-07-08 23-41-58.png

Denedim yine aynı.

Daha Nvidia sürücüsünü kurmamışsın, kurduysan bile yeniden başlatmadığın için etkinleşmemiş. Kurulum yaptıysan sistemini yeniden başlatmayı dene. Secureboot'u kapatmayı unutma.

Sürücü yöneticisini kapatıp, aşağıdaki komutu çalıştır ve yeniden dene.

Kod:
LC_ALL=C sudo apt update

Denedim yine aynı.

Eki Görüntüle 1101098
Bende de böyle. Bug'a giriyor ve güncelleme ararken öylece kalıyor.

Daha Nvidia sürücüsünü kurmamışsın, kurduysan bile yeniden başlatmadığın için etkinleşmemiş. Kurulum yaptıysan sistemini yeniden başlatmayı dene. Secureboot'u kapatmayı unutma.

Sürücü yöneticisini kapatıp, aşağıdaki komutu çalıştır ve yeniden dene.

Kod:
LC_ALL=C sudo apt update
Secureboot nedir? Nasıl kapatılır? Bende de Nvidia sürücüsü yüklü ve secureboot için bir şey yapmadım hiç.

Kod:
E: Could not get lock /var/lib/apt/lists/lock. It is held by process 2415 (packagekitd)
N: Be aware that removing the lock file is not a solution and may break your system.
E: Unable to lock directory /var/lib/apt/lists/
Böyle bir hata alıyorum.

E: Could not get lock /var/lib/apt/lists/lock. It is held by process 2415 (packagekitd)

Paket yöneticisi başka bir işlem tarafından kullanılıyormuş. Böyle bir durumda paket yöneticisi kilitlenir, yani tek işlem tarafından kullanılabilir. Arkaplanda paket önbelleği güncelleniyor olabilir ya da Yazılım Yöneticisi ile bir uygulama yüklüyor olabilirsin. Böyle bir durumda diğer işlemin bitmesini beklemelisin.
Secureboot nedir? Nasıl kapatılır? Bende de Nvidia sürücüsü yüklü ve secureboot için bir şey yapmadım hiç.

Bazı eski sistemler secureboot özelliğine sahip değil, böyle olduğu için sorun yaşamamışsındır.

Yeni konular

Geri
Yukarı