Linux Mint generic modu seçmedikçe siyah ekran oluyor

Deliable

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Linux Mint'i başarıyla kurdum. Ancak grub ekranında Linux Mint'i seçince siyah ekran veriyor. Ancak gelişmiş seçeneklerden generic modunu seçerek açabiliyorum. Daha doğrusu generic Recovery yazan moda girip o menüden boot edince çalıştı. Tahmin ettiğim kadarıyla Generic'ten boot etti. Ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Farketmez, kurtarma kipi ile açarak da paylaşabilirsin. Çıktıyı kod etiketi ile foruma yapıştır, resim olarak paylaşma.
Bir saniye. Kod olarak atıyorum.
Farketmez, kurtarma kipi ile açarak da paylaşabilirsin. Çıktıyı kod etiketi ile foruma yapıştır, resim olarak paylaşma.
Kod:
System:
  Host: rbsts-mintdualboot Kernel: 5.4.0-74-generic x86_64 bits: 64
  compiler: gcc v: 9.3.0
  parameters: BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-5.4.0-74-generic
  root=UUID=c9f74b8c-3d36-4338-b5b7-ada4abddd6b7 ro recovery nomodeset
  dis_ucode_ldr
  Desktop: Xfce 4.16.0 tk: Gtk 3.24.20 info: xfce4-panel wm: xfwm4
  dm: LightDM 1.30.0 Distro: Linux Mint 20.2 Uma base: Ubuntu 20.04 focal
Machine:
  Type: Desktop System: ASUS product: N/A v: N/A serial: N/A
  Mobo: ASUSTeK model: PRIME H410M-K v: Rev 1.xx serial: 200772243901370
  UEFI: American Megatrends v: 1602 date: 01/14/2021
Graphics:
  Device-1: AMD Lexa PRO [Radeon 540/540X/550/550X / RX 540X/550/550X]
  driver: N/A bus ID: 01:00.0 chip ID: 1002:699f
  Display: server: X.Org 1.20.9 driver: ati,fbdev
  unloaded: modesetting,radeon,vesa resolution: 1920x1080~77Hz
  OpenGL: renderer: llvmpipe (LLVM 11.0.0 256 bits) v: 4.5 Mesa 20.2.6
  compat-v: 3.1 direct render: Yes
Recovery menüsünden boot ederek Mint'e ulaşıp yazdım.

Son düzenleme:
Aşağıdaki komutla çekirdeğin daha güncel sürümünü kur, büyük ihtimalle sorun çözülecektir. Sonra sistemini yeniden başlat.

Kod:
sudo apt update ; sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04-edge

Bu değişkeni sen mi ekledin açılışa, bu değişken microcode yazılımını pasifleştirir. Özel bir sebebi yoksa değişkeni açılıştan kaldır.

Aşağıdaki komutla çekirdeğin daha güncel sürümünü kur, büyük ihtimalle sorun çözülecektir. Sonra sistemini yeniden başlat.

Kod:
sudo apt update ; sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04-edge

Bu değişkeni sen mi ekledin açılışa, bu değişken microcode yazılımını pasifleştirir. Özel bir sebebi yoksa değişkeni açılıştan kaldır.
Hayır, eklemedim. İlk önce o değişkeni kaldırıp deneyeceğim. Ondan sonra çalışmazsa attığınız komutu çalıştırmayı deneyeceğim.

Kod:

O değişken sadece recovery modda varmış. Ve sadece recovery moddan resume diyeek girebiliyorum. Komutu çalıştırmayı deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı