Çözüldü Linux Mint Grub ekranı siyah

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

277015

Hectopat
Makaleler
3
Bugün format attım ve UEFI'den legacy ye geri döndüm sebebi ise Grub ekranı siyah geçiyordu ve oyun oynayacağımda Windows'u başlatmam için BIOS'a girmem gerekiyordu ve bunu UEFI BIOS türüne geçince yaşamaya başladım. Bunu yapmaya üşendiğim için ben de format ile Legacy'ye geçtim ama çözüm bu olmadı. Grub ekranı önce kurulu değildi kurdum şimdi ise siyah bir ekran ile geçiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
Not. Windows 10 ve Linux Mint Cinnamon kurulu.

Çözüm
Çalışan ortam sistemi aç ve boot repair ile önyükleyici onarımı dene. Öncesinde sistemi yeniden UEFI kipine al. Eğer boot repair işe yaramazsa, aşağıdaki komutların çıktılarını kod etiketi ile foruma yapıştır, resim olarak paylaşma.

Kod:
sudo os-prober
sudo parted -l
sudo blkid
efibootmgr
cat /etc/fstab
Çok karışık bir mesele bende win'in yanına dualboot şeklinde kurmuştum. Format usb'sini takıp boş bir diske windows kur bu sayede Windows grub ekranı oluştursun sonra linuxı kurduğun diskten kaldırıp tekrar dualboot kurmayı dene. Youtube'da nasıl kurulur edilir vs. detaylı anlatılan videolar mevcut.

Çalışan ortam sistemi aç ve boot repair ile önyükleyici onarımı dene. Öncesinde sistemi yeniden UEFI kipine al. Eğer boot repair işe yaramazsa, aşağıdaki komutların çıktılarını kod etiketi ile foruma yapıştır, resim olarak paylaşma.

Kod:
sudo os-prober
sudo parted -l
sudo blkid
efibootmgr
cat /etc/fstab

Çözüm

Kod:
sudo os-prober
sudo parted -l
sudo blkid.
efibootmgr.
cat /etc/fstab

Boot repair denemiştim olmamıştı ama başka bir konudaki kodunuz ile düzeltmiştim ama sonra Windows 10 çalıştırdığımda bozulduğunu gördüm düzeltemedim UEFI kurulum ile Windows 10'e Linux Mint yükledim şu an hala öyle. Emin değilim ama kod grubun kaç saniyede açılcağı ile ilgiliydi galiba.
O kodu bildum olmadı yine anakartın logosu gözüktü ve geçti. Grub repair deneyeceğim.
Daha önce grub repair ile yüklediğimde grubu yine siyah geçiyor ama bu sefer düzeldi yardımın için teşekkürler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı