Linux Mint İçin Antivirüs

Türkçesever

Hectopat
Bazı akıllılar "Linux'a virüs bulaşmaz." diyecek ama onlardan ricam lütfen konuya gelmesin.
Sistemime uzun uğraşlardan sonra Windows 10'un yanına Linux Mint 18.1 Cinnamon kuruyorum. "ClamAV" adında antivirüs varmış. @Murat5038'e danışmak istedim bu konuda. Kullanabilir miyiz, kullanmamızda sakınca var mı?

ClamAV iyidir. Ancak gerçek zamanlı koruma sağlamaz. Comodo Antivirus kullanabilirsiniz. Debian tabanlı olan sistemlerde düzgün çalışmıyor. Ubuntu tabanlı(Yani Mint de dahil) sistemlerde bir kaç ayarla sağlam çalışıyor. İsterseniz yardımcı olabilirim.

Son düzenleme:
@Murat5038 Hocam sanal makineden Windows'a dosya aktaracağım dolayısıyla virüslü bir dosya aktarmak istemiyorum. Bu antivirüslerin Linux versiyonundaki veritabanları sadece Linux'u mu yoksa Windows sürümlerini de kapsıyor mu tam öğrenemedim. Sizden isteğim Linux'ta çalışan ama aynı zamanda Windows virüsleri veritabına sahip bir antivirüs önermeniz. Aktif koruma gerekmez çünkü sadece tarama kafi. Aklımda ClamAV vardı ama emin olamadım. Cevaplarsanız beni çok mutlu edersiniz.

Linux çalıştırma sistemiyle Win çalıştırma sistemi farlı olduğu için birbirleri arasında özel tasarlanmış zararlıları çalıştıramazsınız zaten. Ancak dosya türlerine ve sızma girişimlerine göre tabi artan bir zararlı artışı mevcut o yüzden hangi OS kullanıyorsanız o OS için AV güvenliği sağlarsanız sorun yaşamazsınız.
Linux için güncellemeleri aldığınız sürece, güvenli yerlerde geziyorsanız sorun yaşamazsınız. Linux için kişisel bilgisayarlarda desteklenen çok fazla AV bulunmuyor endpoint çözümleri var bunlar genelde şirket ve serverlarla ilgili olduğu için standart kullanıcılar için gereksiz.

Windows geçiş yapacaksaınız dediğim gibi orada güvenlik çözümlerini kullanıp tarama yapabilirisniz geçrdiğiniz dosyaları.

Linux çalıştırma sistemiyle Win çalıştırma sistemi farlı olduğu için birbirleri arasında özel tasarlanmış zararlıları çalıştıramazsınız zaten. Ancak dosya türlerine ve sızma girişimlerine göre tabi artan bir zararlı artışı mevcut o yüzden hangi OS kullanıyorsanız o OS için AV güvenliği sağlarsanız sorun yaşamazsınız.
Linux için güncellemeleri aldığınız sürece, güvenli yerlerde geziyorsanız sorun yaşamazsınız. Linux için kişisel bilgisayarlarda desteklenen çok fazla AV bulunmuyor endpoint çözümleri var bunlar genelde şirket ve serverlarla ilgili olduğu için standart kullanıcılar için gereksiz.

Windows geçiş yapacaksaınız dediğim gibi orada güvenlik çözümlerini kullanıp tarama yapabilirisniz geçrdiğiniz dosyaları.
Hocam mesela video formatına da virüs zor olsa da içine gömülebiliyor diye biliyorum. O hem Linux'ta hem de Windows'ta çalıştığı için potansiyel risk barındabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı