Linux Mint ihtiyaçlarımı karşılayabilir mi?

Arkasında 100'lerce mühendisin bulunduğu sistem, günlük kullanım için daha rahat bence. Ben Linux üzerinde bu rahatlığı yakalayamadım. Sanki bilgisayarın başlat menüsü bile korsan indirilmiş gibi hissettiriyor bana.
Konuyu baltalıyor, saptırıyor, polemiğe çeviriyorsun.
GNU/Linux geliştirmesinden açıkça haberin olmadığı hâlde biliyormuş gibi boş atıyorsun.

Rahatlığı yakalayamaman kullanım alışkanlıklarındandır.
Yoğun kodlama yapmaya başladığımdan beri ben de i3WM ile VIM rahatlığını başka bir yerde bulamıyorum.

Başlat menüsü çakma geliyorsa KDE, Xfce, LXQt, LXDE masaüstü ortamlarını kullanma.
Tabii bunların da ne olduğundan haberin varsa.
GNOME kullan, diğer "Window Manager"leri kullan.

Tamamen polemiğe dönmemesi amacıyla başka mesaj yazmayacağım.

Konuyu baltalıyor, saptırıyor, polemiğe çeviriyorsun.
GNU/Linux geliştirmesinden açıkça haberin olmadığı hâlde biliyormuş gibi boş atıyorsun.

Rahatlığı yakalayamaman kullanım alışkanlıklarındandır.
Yoğun kodlama yapmaya başladığımdan beri ben de i3WM ile VIM rahatlığını başka bir yerde bulamıyorum.

Başlat menüsü çakma geliyorsa KDE, Xfce, LXQt, LXDE masaüstü ortamlarını kullanma.
Tabii bunların da ne olduğundan haberin varsa.
GNOME kullan, diğer "Window Manager"leri kullan.

Tamamen polemiğe dönmemesi amacıyla başka mesaj yazmayacağım.
Kusura bakma kral.

@Rebellion_47 , sen Xfce masaüstünü kullanıyordun galiba. Xfce gibi masaüstü ortamlarının farkedilebilirliği zaten sadeliğidir. Ayrıca Linux Mint Xfce'de kullandığın menü, Xfce'nin asıl menüsü değil. Asıl Xfce menüsü çok daha sade. Amacın daha görsel ortamlarsa, biraz daha farklı ortamları kullanabilirsin. Mesela çok az çabayla Linux Mint Xfce'ye aşağıdaki komutla Cinnamon masaüstünü kurabilirsin. Kurulumdan sonra giriş yöneticisinden Cinnamon masaüstünü seçip oturum açabilirsin.

Kod:
sudo apt install cinnamon-desktop-environment

Gerçi Cinnamon masaüstü de bir miktar gelenekçidir, ama Xfce ve MATE sürümlere göre daha yeni nesil teknolojileri kullanır. Cinnamon masaüstü ile bir kaç farklı menüyü de kullanabiliyorsun. Mesela şu menüler ile oldukça özelleştirme yapman olasıdır.

Tabii bu yazdıklarım, kafandaki tek pürüzün görünüm olması denkleminde geçerli. Linux dağıtımları ve masaüstü ortamlarının yetenek olarak rakiplerinden az kalır yanı yok. Bununla birlikte Linux dağıtımlarını kullananların büyük çoğunluğu, tabii olarak özgür yazılımları tercih ediyor. Diğer sahipli yazılımlar geriye kalabilecek kitleyi yeterli değerlendirmiyor olabilirler. Yani Linux dağıtımlarını özgür yazılım bakış açısı ile kullananlar açısından, diğer işletim sistemlerindeki bir kaç sahipli yazılımın olup olmaması çok da sorun teşkil etmiyor. Bunu bir anlamda kendi içinde yeterli bir eko-sistem gibi değerlendirebilirsin. Yani sonuç olarak; (bence) dağıtımların yeterli olup olmamasından ziyade, ürünlerin kullanıcı kitlesini ekonomik olarak değerlendirip değerlendirmeme olgusu asıl öne çıkan vurgu. Tabii bu durum kullanıcı = para şeklinde yaklaşımı olan firmalar için geçerli bir durum.

Bu açıdan, MS Office uygulamasının Linux sürümünün olup olmaması, genel Linux kullanıcı kitlesi açısından çok büyük bir sorun değil. Bunu sorun edenlerin geneli (benim nazarımda) yeni geçiş yapan ve uyum sürecinde olan kullanıcılar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı