Linux Mint kurulduktan sonra sürücü yüklenmeli mi?

UlughBeg

Hectopat
Yer
Semerkant
Öncelikle iyi Sosyaller,

Linux Mint yazılımını kurdum fakat cihazımın sürücülerini yükleyemedim.
Linux üzerinde sürücü yüklemek gerekli mi?
Linux Mint üzerinde bulunan sürücü yöneticisi uygulaması bilgisayarınızın herhangi bir ek sürücüye ihtiyacı yoktur diyor.

Wi-Fi gibi temel özellikleri kontrol edin, çoğunlukla sürücüleri kurmak gerekmez yani hepsi çalışır. Eğer sorun varsa ona göre sürücü ararız. NVIDIA sürücüleri kurulması lazımdır eğer NVIDIA kullanıyorsanız.

İçerisinde Additional Drivers isminde bir uygulama var o uygulamadan kurabilirsin çoğu donanım sürücülerini. Gerçek hayatta, Linux çekirdeğinde bütün donanımların sürücüleri yerleşik olarak gelir ve ayrı olarak sürücü kurmak gerekmez. Kuracağın tek sürücü Broadcom Ağ kartı sürücüsü olur.

Linux'ta çoğu sürücü çekirdeğe gömülü olarak gelir, muhtemelen Windows'tan sürücü yüklemeye alışık olduğunuz için böyle düşündünüz. Sürücüye ihtiyaç yok diyorsa bu normal. Ekran kartınız NVIDIA değilse veya çok eski bir NVIDIA kart ise orada NVIDIA sürücülerini göremiyor olmanız doğal. AMD ve Intel kartlar Linux'ta Mesa sürücüsünü kullanıyorlar ve Mesa açık kaynak bir proje olduğu için Linux çekirdeğine dahili olarak gelir. Bu durumda endişe edeceğiniz bir şey yoktur. Bunun dışında başka bileşenlerin sürücüsü yüklenebilir ise yine orada görünür, başka ne tür sürücüleri orada görebilirsiniz bilmiyorum ben sadece NVIDIA gördüm.

Geri
Yukarı