Linux Mint mintsources komutu

Rebellion_47

Picopat
Terminale.

Kod:
mintsources

Kodunu girdiğim zaman normalde hangi çıktıyı almalıyım?

Sanırım "PPA eklenemedi" hatasını düzeltmeye çalışırken yazılım kaynaklarını sildim. Şu anda eski bir sürümü mevcut, güncelleme yöneticisinde yeni sürümüne yükseltmek için izin istiyordu ama güncellemeleri kur dediğimde güncellemeler kurulamadı diyordu. Terminale "sudo apt-get install -f" komutunu girince düzeldi.

Son düzenleme:
Çözüm
Winusb zaten geliştirilmiyor, bunun yerine çatalı Woeusb'yi kurmalısın.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:linuxmint-tr/araclar
sudo apt-get update
sudo apt install woeusb

Eğer Linux Mint Xfce kullanıyorsan; Oturum ve Başlangıcı açıp, Uygulama Başlat kısmından pasifleştirdiğin PolicyKit ile başlayan seçeneği etkinleştir. Sonra oturumu kapat aç. Böylece Yazılım Kaynaklarına tıklayınca parola girme iletişim penceresi açılabilir.
Verdiğiniz kodu daha önce bir kaç kez denemiştim zaten ve bu seferde farklı bir sonuç olmadı. Yazılım kaynakları programını yine açamıyorum. Terminale "mintsources" yazdığımda da;
Kod:
==== AUTHENTICATING FOR com.linuxmint.mintsources ===
Software Sources
Authenticating as: reb,,, (reb)
Password:
polkit-agent-helper-1: error response to PolicyKit daemon: GDBus.Error:org.freedesktop.PolicyKit1.Error.Failed: No session for cookie
==== AUTHENTICATION FAILED ===
Error executing command as another user: Not authorized

This incident has been reported.
bu hatayı alıyorum. Konunun amacı mintsources güncellemesini yüklemekte sorun yaşamamdı ama bu konuda yardım edebilirseniz çok iyi olur. Ben winUSB kurmaya çalışıyorum
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:colingille/freshlight
kodunu girdiğimde "PPA eklenemiyor: Bu PPA'nın focal desteği yok" hatası alıyorum.

Daha önce yazılım kaynakları programında PPA'yla ilgili bir yer gördüğümü hatırlıyorum. Bu sebepten dolayıda o programı açmaya çalışıyorum.

kodunu girdiğimde "PPA eklenemiyor: Bu PPA'nın focal desteği yok" hatası alıyorum.

Desteği olmayan PPA deposu eklenmiyor işte! Linux Mint yazılım kaynakları aracı desteği olmayan PPA depolarının eklenmesini engeller. Bu PPA deposu çok eski sürümlere destek veriyormuş, eğer eklenseydi depo hataları oluşacaktı. Siz yazılım kaynakları aracının doğru yaptığı bir şeyi değiştirmeye çalışırken, çalışan sistemi de bozmuşsunuz.

Yazılım Kaynaklarını aşağıdaki komutla açmayı deneyin.

Kod:
sudo mintsources

Sorun devam ederse aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşırsınız.

Kod:
inxi -r
apt update

==== AUTHENTICATING FOR com.linuxmint.mintsources === Software Sources Authenticating as: reb,,, (reb) Password: polkit-agent-helper-1: error response to PolicyKit daemon: GDBus.Error:eek:rg.freedesktop.PolicyKit1.Error.Failed: No session for cookie

Bu Policykit'in sistem başlangıcında çalıştırılmaması sonucunda oluşur. Sistem açılışında bazı ögelerin başlatılmasını mı engellediniz?!

Yaow sen nasıl bi'kralsın. Başına bi'sudo ekedin sorunu çözdün.

İyi hoş harikasında, ben bu winUSB programını nasıl kuracağım bu kod çalışmazsa. Formattan önce yarım yamalak bir şekilde kurmuştum oda gitti.

Winusb zaten geliştirilmiyor, bunun yerine çatalı Woeusb'yi kurmalısın.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:linuxmint-tr/araclar
sudo apt-get update
sudo apt install woeusb

Eğer Linux Mint Xfce kullanıyorsan; Oturum ve Başlangıcı açıp, Uygulama Başlat kısmından pasifleştirdiğin PolicyKit ile başlayan seçeneği etkinleştir. Sonra oturumu kapat aç. Böylece Yazılım Kaynaklarına tıklayınca parola girme iletişim penceresi açılabilir.

Çözüm
Ya kardeşim sen bilgisayarı kurcalarken beni mi izledin, içinde mi hissettin. Ben o uygulama başlat kısmındaki her şeyi pasifleştirmiştim. Ayrıca sen yazınca hatırladım, ben öncekinde winUSB değil woeUSB kurmuştum. Bende düşünüyorum formattan önce Windows için geliştirilmiş uygulamayı Linux'a nasıl kurmuştum. Dualarım seninle kardeşim. 👌 👌 👌

Ben o uygulama başlat kısmındaki her şeyi pasifleştirmiştim.

Bu yaptığınız işlem bir miktar tecrübe ister. Aşağıdaki komutla yaptığın tüm işlemleri geri alabilirsin, çünkü gerekli olan başlatıcıları da pasifleştirmişsiniz.

Kod:
rm -f ~/.config/autostart/*

Ardından oturumu kapatıp açın, sadece gerekli olmayan başlatıcıları pasifleştirin, mesela Bluetooth kullanmıyorsanız sadece bununla ilgili olanı...

Geri
Yukarı