Çözüldü Linux Mint şifreyi girdikten sonra açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Pigasor

Hectopat
Süper Moderatör
Yer
Esenyurt/İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Dizüstü: AMD Ryzen 7 7840HS-RTX4050-2x8 5600 MHz 16 GB RAM-SK Hynix 1 TB SSD 7/3 GB
Masaüstü: AMD Ryzen 3 3200G-Gigabyte A320M-S2H-GeIL 2x8 3200 MHz RAM-GeIL 256 GB SSD 550/490 MB
Arkadaşlar selamlar. Bugün harici harddiskime Linux Mint kurdum. Kurulum bittiğinde gerekli birkaç program kurduktan sonra PC'yi kapattım, ardından Windows'u açtım. Her şey güzel gidiyordu. Sonra flash bellek ile Boot edip Windows'un 100 MB'lık bölümünün Boot sekmesine tik koydum. Daha sonra Linux'u açmaya çalıştığımda 2 dakika boyunca siyah ekran bekledim, ardından kilit ekranı geldi şifreyi girdiğim zaman tekrar siyah ekran oldu ama fare görünüyordu ve oynatılabiliyordu.

2 dakika daha siyah ekran bekledikten sonra tekrar kilit ekranına attı ve bu döngü devam etti. Linux'u kurarken yaklaşık 112 GB'ı dosya kaydetmek için ayırmıştım. Tekrar Windows'u açtığımda 112 GB'lık bölümü sıfırlayıp Windows için kullanılabilir bir duruma getirmek istedim çünkü 32 GB'ın Linux için yeteceğini düşündüm. O bölümü sıfırlayıp D diski haline getirdim. Şu anda sorun böyle. Şimdiden yapacağınız yardımlar için teşekkür ederim.

Bir önceki konuda yardım eden birkaç kişiyi etiketliyorum; tekrardan teşekkürler. @Revivmeooi @Üzüntü @Rashmore

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şimdi aşağıdaki komutla kulanıcı için bir evdizini oluştur. Büyük ihtimalle artık giriş yapabilirsin. Ama ev dizini altındaki dosyaların ve ayarların doğal olarak sıfırlanmış olacak.

Kod:
sudo mkhomedir_helper pigasor

Masaüstüne ulaşınca aşağıdaki komutun çıktısını foruma yapıştır, bu sefer resim olarak yapıştırma. Bu aşamada okuma hatası ile ilgili sorunu çözeceğiz. Komutu uçbirimde çalıştıracaksın.

Kod:
cat /etc/fstab
Şimdi aşağıdaki komutla kulanıcı için bir evdizini oluştur. Büyük ihtimalle artık giriş yapabilirsin. Ama ev dizini altındaki dosyaların ve ayarların doğal olarak sıfırlanmış olacak.

Kod:

Masaüstüne ulaşınca aşağıdaki komutun çıktısını foruma yapıştır, bu sefer resim olarak yapıştırma. Bu aşamada okuma hatası ile ilgili sorunu çözeceğiz. Komutu uçbirimde çalıştıracaksın.

Kod:
cat /etc/fstab

Çözüm

Kod:

Kod:
cat /etc/fstab

Hocam ilk kodu girdim hiçbir tepki yok. Sadece alt satıra attı. Şimdi restart mı atayım?

CTRL+ALT+F7 ile giriş ekranına geç ve oturum açmayı dene bakalım.
Hocam eskisi gibi siyah ekranda kaldı sonra tekrar giriş ekranına attı.
Edit: Masaüstü geldi yeniden kurulmuş gibi herşey gitmiş. Çok sağolun hocam.

İlk komut çıktı vermeyecek zaten. CTRL+ALT+F7 ile giriş ekranına geç ve oturum açmayı dene bakalım.

Oturum açarsan ikinci komutun çıktısını paylaş.
1618937752814.png

Giden her şeyi sen biçimlendirdin aslında, gidenler 112 GB.'lık bölüm altındaydı. Şimdi aşağıdaki komutun çıktısını paylaş, resim olarak paylaşma.

Kod:
cat /etc/fstab
pigasor@MintEXT:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda2 during installation
UUID=2dd10a2f-071d-4fda-a026-36187293cf4f / ext4 errors=remount-ro 0 1
# /boot/efi was on /dev/sda1 during installation
UUID=128E-4F78 /boot/efi vfat umask=0077 0 1
# /home was on /dev/sda4 during installation
UUID=2281eb6a-8627-4dfe-b039-04f2d7b9feec /home ext4 defaults 0 2
# swap was on /dev/sda3 during installation
UUID=bb7b7cbb-565b-4e3c-9d12-85e4eff83b93 none swap sw 0 0

# /home was on /dev/sda4 during installation
UUID=2281eb6a-8627-4dfe-b039-04f2d7b9feec /home ext4 defaults 0 2

Şimdi aşağıdaki komutu çalıştır ve açılan dosyadan sadece yukarıda alıntıladığım satırları sil, diğerlerine kesinlikle dokunma. Ardından dosyayı kaydet. Bu şekilde açılışta aldığında sorun da çözülecek.

Kod:
sudo xed /etc/fstab

Son düzenleme:
Şimdi aşağıdaki komutu çalıştır ve açılan dosyadan sadece yukarıda alıntıladığım satırları sil, diğerlerine kesinlikle dokunma. Ardından dosyayı kaydet. Bu şekilde açılışta aldığında sorun da çözülecek.

Kod:
sudo xed /etc/fsab
Hocam böyle bir dosya açıldı:
1618939014935.png

Komutu düzelttim, yeniden dene bakalım.
Hocam yazdığınız komutu silip kaydettim. Şimdi restart atacağım.
Komutu düzelttim, yeniden dene bakalım.
Hocam sistem açılıyor masaüstü geliyor ama siyah ekran sorunu devam ediyor. Bunun HDD'nin yavaş olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Eski laptop'umun HDD'si. 2008 yılından kalma. 50 Mb/sn görüyor. Galiba bu yüzden.

Yeni konular

Geri
Yukarı