Linux Mint xfce vs Kubuntu

Melbourne

Hectopat
İki hafta önce Linux kullanmaya başladım. Kubuntu ve Linux Mint xfce arasında kalmıştım. Tercihimi Mint'ten yana kullandım. Görev yöneticisine baktığımda Linux Mint'in yaklaşık 1 GB RAM kullandığını gördüm. Biraz araştırdıktan sonra Kubuntu'nun hafif bir dağıtım olduğuna kanaat getirdim. Kubuntu iyi bir dağıtımsa Mint yerine tercih etmem doğru olur mu? Amacım minimal kaynak tüketen ama aynı zamanda görünümü de kötü olmayan bir dağıtım kullanmak. Her türlü öneriye açığım.

İki hafta önce Linux kullanmaya başladım. Kubuntu ve Linux Mint xfce arasında kalmıştım. Tercihimi Mint'ten yana kullandım. Görev yöneticisine baktığımda Linux Mint'in yaklaşık 1 GB RAM kullandığını gördüm. Biraz araştırdıktan sonra Kubuntu'nun hafif bir dağıtım olduğuna kanaat getirdim. Kubuntu iyi bir dağıtımsa Mint yerine tercih etmem doğru olur mu? Amacım minimal kaynak tüketen ama aynı zamanda görünümü de kötü olmayan bir dağıtım kullanmak. Her türlü öneriye açığım.
Kurması uğraştırıcı olmasa Arch önereceğim ya da Debian. İlginç Mint'in XFCE ile o kadar RAM tüketmesi.

Son düzenleme:
XFCE dağıtımlar genelde hafif oluyor fakat Mint bende de fazla RAM tüketiyordu. Kubuntu, KDE kullanıyor ve görünüş olarak daha hoş ama bende daha az RAM tüketiyordu ve bu garip bir şeydi.
Ben Lubuntu öneriyorum görünüş olarak bence çok hoş ve çok hafif. Bunu her seferinde söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim, fazla bir şey indirmiyorsanız sürekli dağıtım değiştirin.

Kurması uğraştırıcı olmasa Arch önereceğim ya da Debian. İlginç Mint'in xfce ile o kadar RAM tüketmesi.

Düzgün ve detaylı olarak kurulumunu anlatan bir kaynak varsa Arch veya Debian'ı kurabilirim. Türkçe veya İngilizce olması fark etmez. Baktığım kaynakları eksik veya yanlış hissettiğim için bulaşmamıştım. Ayrıca masaüstünü biraz özelleştirmiştim. Papirüs tema paketi yüklemiştim. RAM kullanımını onlar artırmış olabilir mi acaba?

Xfce dağıtımlar genelde hafif oluyor fakat Mint bende de fazla RAM tüketiyordu. Kubuntu, kde kullanıyor ve görünüş olarak daha hoş ama bende daha az RAM tüketiyordu ve bu garip bir şeydi.
Ben lubuntu öneriyorum görünüş olarak bence çok hoş ve çok hafif. Bunu her seferinde söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim, fazla bir şey indirmiyorsanız sürekli dağıtım değiştirin.

Lubuntu'nun özelleştirme seçenekleri bolsa kurabilirim. Ama Lubuntu'nun kendi görünüşünü hiç beğenmiyorum.

Düzgün ve detaylı olarak kurulumunu anlatan bir kaynak varsa Arch veya Debian'ı kurabilirim. Türkçe veya İngilizce olması farketmez. Baktığım kaynakları eksik veya yanlış hissettiğim için bulaşmamıştım. Ayrıca Masaüstünü biraz özelleştirmiştim. Papirüs tema paketi yüklemiştim. RAM kullanımını onlar artırmış olabilir mi acaba?

Lubuntu'nun özelleştirme seçenekleri bolsa kurabilirim. Ama Lubuntu'nun kendi görünüşünü hiç beğenmiyorum.
Arch Linux Kurulumu ve [Rehber] Arch Linux Kurulumu - Technopat Sosyal önerdiğim iki kaynaktır, istediğiniz kaynakla kurabilirsiniz. Zahmetli gelirse ArcoLinux veya Manjaro kullanabilirsiniz. Şahsi tercihim ArcoLinuxtur lakin Arch kadar minimal olmasa da hızlıdır.
Latte Dock ile 2.png

ArcoLinux KDE ile masaüstüm. Debian'ı kurmak isterseniz o daha kolay.

Son düzenleme:
Arch Linux Kurulumu ve [Rehber] Arch Linux Kurulumu - Technopat Sosyal önerdiğim iki kaynaktır, istediğiniz kaynakla kurabilirsiniz. Zahmetli gelirse arcolinux veya Manjaro kullanabilirsiniz. Şahsi tercihim arcolinuxtur lakin Arch kadar minimal olmasa da hızlıdır.
Eki Görüntüle 648314
Arcolinux kde ile masaüstüm.

Anladığım kadarıyla Arch Linux yeni kurulmuş Windows gibi. Sistem dosyaları dışında herhangi bir program, yazılım yok. Kurulumdan sonra ihtiyaçlarım doğrultusunda yazılımları kuruyorum. Bu nedenle hafif bir dağıtım oluyor değil mi? Eğer böyleyse Arch Linux ya da arco Linux kuracağım. Bu arada masaüstünüze hayran kaldım.

Anladığım kadarıyla Arch Linux yeni kurulmuş Windows gibi. Sistem dosyaları dışında herhangi bir program, yazılım yok. Kurulumdan sonra ihtiyaçlarım doğrultusunda yazılımları kuruyorum. Bu nedenle hafif bir dağıtım oluyor değil mi? Eğer böyleyse Arch Linux ya da arco Linux kuracağım. Bu arada masaüstünüze hayran kaldım.
Arch kurmak size zahmetli gelmiyorsa Arch kurabilirsiniz. Arcolinux kullanacaksanız ArcolinuxB kullanın. Manjaro(Architeet) da iyi bir seçenek ve daha popüler isterseniz onu da kullanabilirsiniz. Evet Arch o yüzden minimaldir. Teşekkür ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı