Linux Mint'de Bluetooth Sürücüsünün Desteğini Öğrenmek

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese selamlar. İnternette bulduğum, bilgisayardaki bluetooth kontrolcüsünü manipüle ederek bilgisayara takılı olan klavye, fare gibi cihazları desteklemeyen konsollarda kullanmayı sağlıyor. Bu yazılım için her bluetooth donanımı işe yaramıyormuş. Kendi sitesinden belirtilenlere göre hiçbir şey anlamadım, nereye bakacağım ve kendi bluetooth donanımımın destekleyip desteklemediği konusunda dahi hiçbir fikrim yok. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. Buradan bluetooth kontrolcüleri hakkında listeye göz atılabilir. İlgili yazılımın GitHub sayfası.

Önce kendi sistemindeki Bluetooth aygıtı tespit etmeyi dene, aşağıdaki komutları kullanabilirsin.

Kod:
lsusb
hciconfig hci0

Uygulama şu aygıtlarla kesinlikle çalışmıyormuş.

DOES NOT WORK (bdaddr cannot be changed, etc.)
  • Trust BT-2400p 15542-05 (Broadcom)
  • HP SDCAB-0705 (Broadcom)

@OzgunP, Çıktılar bunlar, donanım okumayı pek bilmiyorum:
Kod:
cruslan@Crusland:~$ lsusb
Bus 002 Device 006: ID 0cf3:3004 Qualcomm Atheros Communications AR3012 Bluetooth 4.0
Bus 002 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 004: ID 0ac8:c349 Z-Star Microelectronics Corp.
Bus 001 Device 003: ID 1ea7:0064 SHARKOON Technologies GmbH
Bus 001 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

cruslan@Crusland:~$ hciconfig hci0
hci0:    Type: Primary  Bus: USB
    BD Address: 50:B7:C3:D5:19:6B  ACL MTU: 1022:8  SCO MTU: 183:5
    UP RUNNING PSCAN ISCAN
    RX bytes:11386 acl:0 sco:0 events:282 errors:0
    TX bytes:7533 acl:0 sco:0 commands:278 errors:0

Bus 002 Device 006: ID 0cf3:3004 Qualcomm Atheros Communications AR3012 Bluetooth 4.0

Senin sistemindeki Bluetooth aygıtı alıntıladığım. Bu aygıtın desteği olup olmadığını araştırabilirsin. Aşağıdaki komutları çalıştırınca ne oluyor? Wikisini pek anlamadım ama, belki bir ipucu verir.

Kod:
sixaddr
bdaddr -i hci0
sudo bdaddr -i hci0 50:B7:C3:D5:19:6B

@OzgunP,
Kod:
cruslan@Crusland:~$ sixaddr

cruslan@Crusland:~$ bdaddr -i hci0
Manufacturer:   Atheros Communications, Inc. (69)
Device address: 50:B7:C3:D5:19:6B

cruslan@Crusland:~$ sudo bdaddr -i hci0 50:B7:C3:D5:19:6B
[sudo] cruslan için parola:           
Manufacturer:   Atheros Communications, Inc. (69)
Device address: 50:B7:C3:D5:19:6B

Unsupported manufacturer

En altta verilen mesajda ortaya çıktı sanıyorum.

Unsupported manufacturer

En altta verilen mesajda ortaya çıktı sanıyorum.

Evet, sanırım bu aygıt desteklenmiyor. Anladığım kadrıyla; bdaddr komutu Bluetooth aygıtını modifiye etmeye yarıyor, gmix ile gelen sixaddr komutu da bu komutu kullanıyor. Aslında bazı Qualcom cihazlar için destek varmış, belki firmware kısıtlamalarından kaynaklıdır senin yaşadığın sorun.

Direkt bilgisayarım desteklemiyor demek ki. Ayrıca sitede gösterilen ayrıca satılan cihazlardan almak lazım. Ancak belirtilen cihazlar çok eski ve güvenilirliliği de belirsiz. Bu işi bırakıyorum şimdilik. @OzgunP, daha yapılabilecek bir şey yok sanırsam. Teşekkür ederim. Ayrıca bir çözüm bulursam yazarım ancak şimdilik çıkmazdayız.

Hangi emülatörü kullanıyorsun PS3 için. RPCS3'te fare ve klavye ayarlanabiliyormuş, gerçi çok bilgim yok bunlarla ilgili, şunu bırakayım referans olarak. Binding Mouse to analog sticks
Bu öyle bir şey değil. Bluetooth kontrolcüsünü manipüle ederek PS3 kontrolcüsünü taklit ederek klavye, fare ve direksiyon gibi aletlerden gelen sinyalleri konsola aktarıyor(anladığım kadarıyla). Bu işi yapan adaptörler ateş pahası olduğu için bu yöntemi denemek istedim ancak olmadı.

Anladım sanırım, Bluetooth kontrolcüsünü bu uygulama ile manipüle edeceksin, ardından bunu PS'ye takıp klavye ve fare ile kullanacaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı