Çözüldü Linux Mint'te GPU Sürücüsünün Yüklendiği Nasıl Anlaşılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Linux Mint Cinnamon 20.2 kullanıyorum. 64 bit bilgisayarımda i5-3210M işlemci, 4GB RAM ve Nvidia GTX 620M ekran kartı var. Linux ile ilk kez uğraştığım için bu konuda sıkıntı çektim. Linux Mint'i kurduğum anda hiçbir sürücüyü ayrıca kurmam gerekmedi. "Sürücü Yöneticisi" programında bana bir tane "nouveau" isimli bir sürücü açık kaynak, bir tane de Nvidia 340.108 sürümü sürücüsünü sunuyor. Açık kaynak kodlu olan sürücüyü kullanıyorum, Nvidia'nın sürücüsü çöküyordu.

Sormak istediğim soru şu. GPU sürücüsünün etkinleştirilip etkinleştirilmediğini anlamadım. Linux Mint'in pencerelerini hareket ettirirken sanki kasıyormuş gibi geliyor. Windows 7'de bu yoktu. Denemek için Chromium ile videp açtım. 1080p ve 60 FPS de donmadan oynatabiliyordu.

Sormak istediğim sorular şu şekilde:

1- Hangi sürücüyü kurmalıyım? Açık kaynak sürücüyü kullanıyorum. Nvidia'nın sitesinde Sürücü Yöneticisi'nde bulunandan daha güncel bir sürücü bulunuyor.
2- GPU sürücüsünün yüklendiğini ve düzgünce çalıştığını nasıl teyit edebilirim? Windows'daki gibi "Aygıt Yöneticisi" benzeri bir uygulama bulunmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Nvidia GTX 620M ekran kartı var.

Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics vendor: Samsung Co
driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0166
Device-2: NVIDIA GF117M [GeForce 610M/710M/810M/820M / GT
620M/625M/630M/720M]
vendor: Samsung Co driver: nouveau v: kernel bus ID: 01:00.0
chip ID: 10de:1140
Display: x11 server: X.Org 1.20.9 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
resolution: 1366x768~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 4000 (IVB GT2)

v: 4.2 Mesa 21.0.3 compat-v: 3.0 direct render: Yes[/CODE]

Şu an senin sistemin Intel GPU'yu kullanıyor.

Denemek için Chromium ile videp açtım. 1080p ve 60 FPS de donmadan oynatabiliyordu.

Intel GPU genel işler için yeterli bir aygıttır, bunun sürücüsü sistemle kurulu geldiği için sorun yaşamıyorsun ve Intel sürücüsü çıktılara göre sorunsuz çalışıyor.

"Sürücü Yöneticisi" programında bana bir tane "nouveau" isimli bir sürücü açık kaynak, bir tane de Nvidia 340.108 sürümü sürücüsünü sunuyor. Açık kaynak kodlu olan sürücüyü kullanıyorum,

Senin sistemindeki Nvidia GPU, hem Nvidia-340 hem de Nvidia-390 sürücüsü ile çalışabilir. Normalde sürücü yöneticisinede Nvidia-390 sürücüsünü de göstermesi gerekirdi, ama benzer serideki bazı aygıtlar için bu sürücünün gösterilmediğine daha önce de rastlamıştım. Bu durumda sürücüyü elle kurabilirsiniz. Bunun için ya aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırmanız yeterli, ardından sistemi yeniden başlatırsınız.

Kod:
sudo apt install nvidia-driver-390 nvidia-settings nvidia-prime

Sistemi yeniden başlatınca, panele otomatik eklenen bir gereç göreceksiniz. Bunun yardımıyla GPU değiştirebiliyorsunuz, GPU değiştirdikten sonra oturumu kapatıp, yeniden oturum açmanız gerekiyor. Paneldeki bu gereç ayrıca etkin olan GPU'yu da gösteriyor.
Bilgisayar açılınca ne seçilirse seçilsin İntel GPU açılıyor.

Bunun üstüne gitmek istersen, aşağıdaki komutu çalıştır ve sistemini yeniden başlat. Initramfs işleminin bitmesi bekle muhakkak.

Kod:
sudo prime-select intel

Sistemi yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki komutu çalıştır ve eğer çıktı alırsan paylaşırsın.

Kod:
sudo prime-select nvidia

Yukarıdaki komutta initramfs işleminin bitmesini bekle ve ardından sistemini yeniden başlat. Sistemini yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşırsın.

Kod:
grep -R ^ /usr/share/X11/xorg.conf.d/* /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.d/*
Kod:
cat /var/log/gpu-manager*
Kod:
inxi -G
Kod:
prime-select query

Son düzenleme:
Bunun üstüne gitmek istersen, aşağıdaki komutu çalıştır ve sistemini yeniden başlat. Initramfs işleminin bitmesi bekle muhakkak.

Kod:
sudo prime-select intel

Sistemi yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki komutu çalıştır ve eğer çıktı alırsan paylaşırsın.

Kod:
sudo prime-select nvidia

Yukarıdaki komutta initramfs işleminin bitmesini bekle ve ardından sistemini yeniden başlat. Sistemini yeniden başlattıktan sonra aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşırsın.

Kod:
grep -R ^ /usr/share/X11/xorg.conf.d/* /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.d/*
Kod:
cat /var/log/gpu-manager*
Kod:
inxi -G
Kod:
prime-select query
Teşekkür ederim ancak oturup açıp kapayınca Nvidia'ya geçiyor. Rahatça kullanabiliyorum. Daha bir şey yapmayacağım bununla ilgili. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı