Çözüldü Linux Mint'te kulaklıktan ses alamıyorum

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

trans_women

Hectopat
Makaleler
4
Merhaba arkadaşlar. Creative Sound Blaster Z kullanıyorum ses kartı olarak. Linux Mint Xfce kullanırken ses kartım için tam desteği olmasa da idare ediyordu beni. İşimi görüyordu. Mint Cinnamon'da ise öyle değil; Hoparlörden ses geliyor fakat kulaklık takarsam (kasa önüne ya da direk ses kartına) ses gelmiyor.
Terminale alsamixer yazıp ne kadar ayarladıysam da durum bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunu çözdüm arkadaşlar. Çözüm:

04.png

05.png
Merhaba arkadaşlar. Creative Sound Blaster Z kullanıyorum ses kartı olarak. Linux Mint Xfce kullanırken ses kartım için tam desteği olmasa da idare ediyordu beni. İşimi görüyordu. Mint Cinnamon'da ise öyle değil; Hoparlörden ses geliyor fakat kulaklık takarsam (kasa önüne ya da direk ses kartına) ses gelmiyor.
No sound Mint 20 - SOLVED - Linux Mint Forums denediniz mi ?.

Merhaba arkadaşlar. Creative Sound Blaster Z kullanıyorum ses kartı olarak. Linux Mint Xfce kullanırken ses kartım için tam desteği olmasa da idare ediyordu beni. İşimi görüyordu. Mint Cinnamon'da ise öyle değil; hoparlörden ses geliyor fakat kulaklık takarsam (kasa önüne ya da direk ses kartına) ses gelmiyor.

En iyisi yeni bir dağıtıma geçmen. Deepin veya Fedora'ya geç, tabii ses kartının desteğine bak eğer rahat takılmak istiyorsan stabil bir dağıtım istersen Ubuntu.

Denemedim. Tam olarak sorunum ile ilgili bir konu mu bu? Konuda şu komut yazılmış çözüm olarak:
sudo ln -s /lib/firmware/ctefx.bin /lib/firmware/ctefx-desktop.bin

Bu kodun neye yaradığını bilmiyorum. Yine de kodu terminale yazmalı mıyım?
Soundblaster Z profile: "Digital Stereo (IEC958) Output + Analogue Stereo Input"
One option(of many) reads: "Analogue Stereo Duplex(unavailable)"
Output Devices tab:
Soundblaster Z Port: "Digital Output (S/PDIF)"
Konu Soundblaster Z ile ilgili ve Mint offical forumu bi sıkıntı olmaz.

Çözüm olursa yada olmazsa da bilgi veriniz kolay gelsin.

Denemedim. Tam olarak sorunum ile ilgili bir konu mu bu? Konuda şu komut yazılmış çözüm olarak:
sudo ln -s /lib/firmware/ctefx.bin /lib/firmware/ctefx-desktop.bin

Bu kodun neye yaradığını bilmiyorum. Yine de kodu terminale yazmalı mıyım?
Merhaba sizin de sorununuz çözüldü mü ? yoksa hata devam etmekte midir ?.

Son düzenleme:
Şu komutu yazdım: sudo ln -s /lib/firmware/ctefx.bin /lib/firmware/ctefx-desktop.bin
Hiç değişiklik olmadı.
Terminal çalışmasında xed admin:///etc/pulse/default.pave dosya açıldığında en alta şunu ekleyin:
CODE: SELECT ALL
set-card-profile alsa_card.pci-0000_05_00.0 output:analog-stereo+input:analog-stereo
set-default-sink alsa_output.pci-0000_05_00.0.analog-stereo
Değişikliği kaydedin ve bundan sonraki yeniden başlatmalar herhangi bir değişiklik gerektirmemelidir.

Deneye bilir misiniz ?.

Kusura bakmayın ama ben yazdıklarınızdan bir şey anlayamadım. 🙂
''Terminal çalışmasında xed admin:///etc/pulse/default.pave dosya açıldığında'' diye yazmışsınız, o nasıl oluyor anlamadım.
1.jpg

Forumda bu şekilde dene olmazsa güncelleme çıkmasını bekleyiniz gibi bir cevap vermişler.Sürücü ve codec güncellemeleriniz tam ise başka bir şey ben de bulamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı