Linux nasıl bir isletim sistemi ?

cihatcan34

Hectopat
Daha fazla  
Linux nasıl bir isletim sistemi? Nasıl bir çalışma mantıgı var ? Genellikle nerde kullanilir ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux açık kaynak kodlu bir iletim sitemi. Yani sistemin her şeyine müdahale edebiliyorsun eğer kodlama bilgin varsa.

Genellikle sunucularda kullanılmakta. Mesela şu an bizim sunucumuz da CentOS kullanıyor, sunucular için hazırlanmış bir Linux dağıtımı.

Çok amaçlı bir işletim sistemi çekirdeği olarak da düşünülebilir. Sunuculardan tut da herkesin cebindeki Android telefonların çekirdeği de Linux'tur. Açık kaynak kodlu ve tamemen ücretsiz olmasından dolayı bu kadar gelişmiştir. Akıllı telefonlarda Android ve Ubuntu Mobile, masaüstü ve ev için Ubuntu, Pardus, Elementary OS, Linux Mint, sunucular için ise CentOS gibi dağıtımları (yani kullanılabilir, çekirdeğin üzerine inşa edilmiş işletim sistemleri) vardır.

Hızlı, güvenli, ücretsiz bir işletim sistemidir. Doğru dağıtım ve ayarlarla en eski bilgisayarı bile canavara dönüştürür. Bugü windowsta yapabileceğin neredeyse herşeyi linuxtanda yaparsın. Ama tabi biraz linuxa alışman ve bu alışma sürecinde kesinlikle windowsa geçmemen, araştırman lazım. Meraklı olacan kısaca, 2 gün içinde alışır, 1 hafta içinde rahatça kullanırsın. Ayrıca war thunder, dota, league of legends ve world of tanks gibi oyunları linuxtan oynayabilirsin. Eğer gerçekten linux'u merak ediyorsan Xubuntu'ya bakmanı öneririm. Altını çiziyorum, Ubuntu değil, Xubuntu.

Linux açık kaynak kodlu bir iletim sitemi. Yani sistemin her şeyine müdahale edebiliyorsun eğer kodlama bilgin varsa.

Genellikle sunucularda kullanılmakta. Mesela şu an bizim sunucumuz da CentOS kullanıyor, sunucular için hazırlanmış bir Linux dağıtımı.
Debian ile karşılaştırınca cent os ne durumda ?

@Scorpio55 hocam Xubuntu'nun Ubuntu'dan kullandığı arayüzden başka farkı var mıdır? Kullanmadığım bir sistem, merak ettim doğrusu. Siz şu an Linux mu kullanıyorsunuz?
Xubuntu 14.04 makinemdeki tek işletim sistemi. Windows lisansım olmadığı için, olan lisans da vista olması ve bilgisayarın normalden 32 bit gelmesi, benim de 64 bit kullanmak istemem gibi sebeplerden dolayı sadece linux kullanıyorum. Xfce masaüstünün özelliği sadece 300Mhz işlemci gücü istiyor. Unity 1 Ghz istiyor. Gnome 600 küsür vs...

Xubuntu'nun avantajı Xfce kullanması. Ancak bunun dışında ubuntu gnome'da iyidir. Kullandım, beğendim. Kde denemek istersen Kubuntu kullanabilirsin. Ben xfce'yi 10 yıllık makinem ile yepyeni makinesi olan arkadaşlarımın ağzını açık bıraktığı için kullanıyorum :)

Sadece linux'a alış bir daha windows kurmaya, kullanmaya üşenirsin.

Bu soruyu soruyorsunuz ama bunu araştırsanız bulursunuz ve beğenirsiniz. Peki windows nasıl bir işletim sistemi ? Windows nasıl geliştirildi yada windows nedir ? Bu soruyu kimsw windows için sormuyor nedense, direk kullanıyor, linux olunca bütün soy ağacını herkes merak ediyor :D

Geri
Yukarı