Linux önerisi

Normalde dual boot olarak Win-Parrot kullanıyorum fakat Windows ve Parrot'ta kendimi pek güvende hissetmiyorum nedense. Windows'dan tamamen kurtulmayı düşünüyorum.
Parrot'da AnonSurf özelliği ile tüm ağı Tor üzerinden geçiriyor. Mükemmel bir şey. Farkettiniz mi, bu özellikten haberdar mısınız? Çünkü epey güvenli hissettiriyor bana. IP adresi sorgu sitelerinde sorgulama yapmaya çalışıyorum öyle değişik IP adreslerim oluyor ki gülüyorum çıkan sonuçlara. Nerdeyse her sitede farklı bir IP çıkıyor. Lokasyonumu hiçbiri söyleyemedi. Pek keyifli oluyor bir bakın dilerseniz :) .

Parrot'da AnonSurf özelliği ile tüm ağı Tor üzerinden geçiriyor. Mükemmel bir şey. Farkettiniz mi, bu özellikten haberdar mısınız? Çünkü epey güvenli hissettiriyor bana. IP adresi sorgu sitelerinde sorgulama yapmaya çalışıyorum öyle değişik IP adreslerim oluyor ki gülüyorum çıkan sonuçlara. Nerdeyse her sitede farklı bir IP çıkıyor. Lokasyonumu hiçbiri söyleyemedi. Pek keyifli oluyor bir bakın dilerseniz :) .
İşi bilen birisi 2 saat içerisinde tor ağını kırıyor. 😕

Normal halinden iyidir hocam. Torsuz daha güvenli değilsiniz sonuç olarak. Olabildiğince güvenliği arttırmak için dedim. Yoksa zaten güvenlik dediğimiz şeyin aslında üst bir limiti yok yani. Olabildiğince gayret göstermek gerekiyor. İşi bilen birisi zaten her yerden size ulaşır. Siz önleminizi alın olabildiğince.

Hocam o zaman ilk Linux Mint'den başlayıp parrota geçeceğim kaliyi sonra düşünebilirim.
Hepsini deneyebilirsiniz bence. Herkes başlangıç için linux mint önerir genelde bu forum içerisinde. Linux mint kurup gün içerisinde parrot da kurabilirsiniz kali de. Dağıtım değiştirmek internetiniz iyi ise indirip kurmak yaklaşık 1 saat sürüyor genelde. Kullanmadığınız bir süre içerisinde iso dosyalarını indirirseniz bu süreyi 20/30 dakikaya bile düşürebilirsiniz. Ki çoğu dağıtımın live versiyonu da var. O şekilde de inceleyebilrsiniz. Bir yerden başlayın, pes etmediğiniz sürece devamı gecelektir. Ben dağıtımlar arasında o kadar fark olmadığını düşünüyorum. Hangisi hoşunuza gidiyorsa onu kullanabilirsiniz ki birçoğumuz ilk başladığı dağıtımı ya kullanmaz ya da belli bir süre geçtikten sonra dönüp kullanır. O yüzden ne ile başlamanız gerektiği konusunda kendinizi pek yormayın bence. Dediğim gibi vaktiniz varsa merak ettiğiniz hepsini deniyebilirsiniz. Ben ilk linuxa geçtiğimde bir sürü video izledim, saçma bir şekilde hangisinin arayüzü daha iyi diye baktım, sistem gereksinimlerini inceledim falan... Pek de gerek yokmuş bunlara.

Eğer target değilsen, işini bilen kişi seninle uğraşmaz. Ayrıca Qubes OS ile güvenliğini diğer distrolardan daha da fazla arttırabilirsin ama kullanımı zordur. Qubes OS da whonix kullanarak Tor Browser'dan veya Anonsurf özelliğinden daha güvenli olabilirsin.

Her istediğin uygulamaya Debian ve Fedora'da çalışıyorsa ulaşabilirsin, hatta diğer distroları ve Windows da kurabilirsin ama çeşitli güvenlik nedenleri dolayısıyla tam anlamıyla doğru çalışmayabiliyor. Tabii bu gibi şeyler güvenliği en üst düzeye çıkartmak istiyorsan, katlanılabilir.

Mesela XAMPP uygulamasını yüklediğinde htdocs kısmında değişiklik yapsan da bir sonraki açışında tamamen temizleniyor ama illaki bir çözümü vardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı