Linux sizi ne kadar özgür kılabilir?

Boş bir diske Linux kurup, daha sonra Windows kurulabilir mi?
Tam tersi bir durum olunca, Windows başka bir işletim sistemi kurulmasını engelliyor.
Linux üzerinde böyle bir güzellik varsa, ilk önce Linux kurup daha sonra Windows kuracağım.

Microsoft'un bile itiraz etmeyeceği bir gerçek var ki NTFS dosya sistemi dosyaları rastgele yerlere yazıyor. Bu da HDD gibi mekanik disklerin performansını düşürüyor. Sırf bunu düzeltmek için Windows'un içinde "Disk Defragment/Disk Birleştirme" diye bir araç geliyor. EXT4 dosya sistemi dosyaları düzenli yazdığı için defragment(birleştirme) işlemine ihtiyaç duymuyor.

GNU/Linux'un açılış hızı init sistemine göre değişir.
Anlattığına göre; NTFS kurtarılabilir, dahili sürücüler için en iyi format olduğunu belirtiyor.
Tam tersi bir durum olunca, Windows başka bir işletim sistemi kurulmasını engelliyor.
Linux üzerinde böyle bir güzellik varsa, ilk önce Linux kurup daha sonra Windows kuracağım.
Boot menüden istediğiniz işletim sistemini seçebilirsiniz.

Windows başka bir işletim sistemi kurulmasını engellemiyor ki? "Hızlı Başlatma" kaynaklı bir hata yaşanmıştır sizin bahsettiğiniz senaryoda.

Anlattığına göre; NTFS kurtarılabilir, dahili sürücüler için en iyi format olduğunu belirtiyor.
Nerede yazdığını tam olarak atabilir misin? Link to Text Fragment eklentisini kullanabilirsin bir yeri işaretleyerek link atmak için.

Windows başka bir işletim sistemi kurulmasını engellemiyor ki? "Hızlı Başlatma" kaynaklı bir hata yaşanmıştır sizin bahsettiğiniz senaryoda.

Nerede yazdığını tam olarak atabilir misin? Link to Text Fragment eklentisini kullanabilirsin bir yeri işaretleyerek link atmak için.
Attığım linkte yazıyor işte. "Link to Text..." nasıl kullanılır bilmiyorum. Benim diyeceğim tek şey 2016'dan beri kullandığım 5400 RPM SSHD'min performansının düşmediği.
Adsız.png

@Kerem00

Attığım linkte yazıyor işte. "Link to Text..." nasıl kullanılır bilmiyorum. Benim diyeceğim tek şey 2016'dan beri kullandığım 5400 RPM SSHD'min performansının düşmediği.
Eki Görüntüle 674144
@Kerem00
Burada yazanların büyük bir çoğunluğunda zaten EXT4'ün üstün olduğu belirtilmiş. "NTFS dahili sürücüler için uygun, EXT4 USB için uygun." denmesi çok saçma. Kimsenin USB'sini ExFAT yerine EXT4 yapacağını düşünmüyorum ki zaten mantıksız. EXT4 dahili sürücüler için de gayet kullanılır. Bence tam tersini yazmak istemiştir yazan kişi.

Yeni konular

Geri
Yukarı