Linux SSD'yi görüyor ama Windows SSD'yi görmüyor

Steve Gates

Hectopat
Bilgisayarıma deneme amaçlı Linux kurdum daha sonra Windows'a geri dönmek istedim ve USB'ye başka bir bilgisayarda Rufus'tan GPT olarak yani UEFI modunda Windows 10 yazdırdım. Ve bilgisayarı Windows'tan başlattım. Ve disk bölümüne geldim. Ama Windows SSD'yi görmedi, Linux ext4 dosya sistemini kullandığı için Windows'un SSD'yi görmediğini düşündüm. Ve Linux'u canlı olarak başlattım (başka bir USB'ye Linux yazdırmıştım) ve SSD'yi NTFS olarak biçimlendirdim bu sayede Linux'u da silmiş oldum. Bilgisayarı Windows'tan başlattım ama yine SSD'yi görmedi(diskparttan da görmedi) ben de BIOS'u sıfırladım daha sonra legacy modunu kapattım (sıfırlamadan önce de kapalıydı) bu sefer bilgisayar SSD'yi görmemeye başladı Windows yine görmedi ama Linux gördü. BIOS'tan legacy modunu tekrar açtım bilgisayar bu sefer SSD'yi görmeye başladı ama Windows yine görmedi. Başka bir bilgisayardan MBR olarak Windows 10 yazdırdım USB'ye ve bilgisayarı USB'den başlattım yine görmedi. Lütfen yardım edin. Bir haftadır uğraşıyorum.

Lütfen "komut istemi" (CMD) açıp aşağıdaki kodları sırayla yazıp çıktısını paylaşır mısın?
Ayrıca SSD diskin kaç GB olduğunu da paylaşabilir misin?

Diskpart.
List disk.

-> Başka hiçbir şeye dokunma.

Lütfen "komut istemi" (CMD) açıp aşağıdaki kodları sırayla yazıp çıktısını paylaşır mısın?
Ayrıca SSD diskin kaç GB olduğunu da paylaşabilir misin?

Diskpart.
List disk.

-> Başka hiçbir şeye dokunma.

Disk #### status size Free DYN GPT.
Disk 0 Online 3850 MB 960KB

256 GB SSD'ye sahibim.
Sistem nedir? SSD nedir?
256 GB SSD Sistem de Laptop

Hayır SSD'yi takabileceğim bir bilgisayar yok.
SSD'yi başka bir bilgisayardan biçimlendirmemi mi istiyorsunuz?
Peki Linux'u şuanda açma şansınız var mı? Uzaktan bağlantıyla yardım edeyim?

Bu arada aklıma gelmişken, USB kurulum belleğini "USB 3.0" özellikli bir porta takıyorsan diski görmeme sebebi bu da olabilir.

Peki Linux'u şu anda açma şansınız var mı? Uzaktan bağlantıyla yardım edeyim?

Bu arada aklıma gelmişken, USB kurulum belleğini "USB 3.0" özellikli bir porta takıyorsan diski görmeme sebebi bu da olabilir.

USB 2.0 portuna takmayı hiç denememiştim onu şimdi deneyim.
Linux'u şu anda açamam ama yarım saate kadar açabilirim.

USB 2.0 portuna takmayı hiç denememiştim onu şimdi deneyim.
Linux'u şu anda açamam ama yarım saate kadar açabilirim.
Kurulumlarını her zaman 2.0'dan yap. Bazı cihazların kurulum esnasında 3.0'ı kullanamadıkları bir gerçek. Sırf bu yüzden bile sorun yaşıyor olabilirsin.

Yine işe yaramazsa Linux üzerinden uzaktan bağlantı sağlayıp kontrol etmemi sağla.
(Linux kullanabiliyorum.)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı