Linux üzerinde gereksiz ses sürücüsü nasıl kaldırılır?

277726

Hectopat
Makaleler
4
Pop! _OS Linux kullanıyorum. İki tane monitörüm var. Birisinin hopörlörü bulunuyor ve NVIDIA driver sayesinde düzgün bir şekilde çalışıyor ama ikinci monitörümde hoparlör bulunmamasına rağmen driver iniyor. Her bilgisayarı başlattığımda ses ayarlarından doğru olanı seçmekten sıkıldığım için çalışmayan driverı nasıl devre dışı bırakabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekrandaki hoparlör için sürücü kurulmaz, bunlar çıkış aygıtları sadece. Yani yaşadığın durum ilginç aslında, neyin yüklendiği ile ilgili daha fazla bilgi vermen gerekir.

Ekrandaki hoparlör için sürücü kurulmaz, bunlar çıkış aygıtları sadece. Yani yaşadığın durum ilginç aslında, neyin yüklendiği ile ilgili daha fazla bilgi vermen gerekir.

Windows 10 da ViewSonic 23, 6" VX2458-C-MHD monitör NVIDIA Audio adlı bir driver kurulumu sayesinde çalışıyor. İkinci monitör için de High Definition Audio driver kuruluyor. Linux da işler belki farklıdır ama driver ile çalıştığını söyleyebilirim çünkü iki seçenek ile seçim sağlayabiliyorum.
displayport.png
displayport3.png
Kod:
26:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation TU106 High Definition Audio Controller (rev a1)
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] TU106 High Definition Audio Controller
28:00.3 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 17h (Models 00h-0fh) HD Audio Controller
Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Family 17h (Models 00h-0fh) HD Audio Controller

Kod:
 0 [NVidia ]: HDA-Intel - HDA NVidia
HDA NVidia at 0xf7080000 irq 63
1 [Generic ]: HDA-Intel - HD-Audio Generic
HD-Audio Generic at 0xf7700000 irq 65

Kod:
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 3: HDMI 0 [HDMI 0]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 7: HDMI 1 [HDMI 1]
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 8: HDMI 2 [HDMI 2]
Subdevices: 0/1
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 9: HDMI 3 [HDMI 3]
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 10: HDMI 4 [HDMI 4]
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 11: HDMI 5 [HDMI 5]
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 12: HDMI 6 [HDMI 6]
card 1: Generic [HD-Audio Generic], device 0: ALC892 Analog [ALC892 Analog]

Kod:
Advanced Linux Sound Architecture Driver Version k5.8.0-7642-generic.

Bahsettiğin, sürücü yükleme ekranının görüntüsünü paylaşır mısın?

Dediğim gibi Linux da pek bir bilgim yok. Windows 10 da Realtek High Definition diye ses driver yükleniyor ve ikinci monitör için ayarlanıyor. Windows 10 da NVIDIA güncellemesi yapıldığında da NVIDIA High Definition diye ses driver yüklüyor ve o sayede monitör'ün hapörlörünü kullanabiliyorum. Bahsettiğim driverların Linux da yükleme ekranı yok çünkü kendisi otomatik tespit ediyor. Şu an MX Linux geçtim ve yine aynı problemle uğraşıyorum. Linux kodları konusunda yeniyim o yüzden yanlış anlamayın, sadece tahmini fikirlerimi söylüyorum.
Lazım olursa diye bilgilendireyim; MX Linux da MX select sound adlı uygulama ile varsayılan olarak kullanılmak istenen ses çıkış aygıtı seçilebiliyormuş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı