Linux USB bellekteki veriler silinmiyor

esyal21

Hectopat
Yer
İstanbul
Silmek içi gerekli izinler lazım. Windows kurulmuyor.

1642693802705.png

1642693846376.png

1642693880851.png

Ben usb sıfırlarken aşağıdaki yöntemi kullandım. Çok dikkatli olmak gerek. Yanlışlıkla sistemi silmemek için. Usb nin adresini girmek lazım. Bunu da aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz. Başlangıçtan önce umount yapmayı unutmayın.

Kod:
sudo su
[CODE title="Şifreyi girdikten sonra şimdi diskleri görüntülememiz lazım"]fdisk -l[/CODE]

Aşağıda diskleriniz çıkacak. Orada silmek istediğiniz usb yi bulmalısınız. Mesela ben 8 GB usb silmek istedim. Kurulum usbsi yaparken balena etcherda disk failed hatası olduğu için Windows okumamıştı. Ben de manjaro kde üzerinden bu işlemi yaptım. Shred komutu dosyaların sonradan bulunmasını da engelliyor. Datayı 0 olarak yeniden yazıyor diye anladım. Ve bu biraz uzun bir işlem boyuta göre birkaç saat sürüyor. Benimkisi 2 saate yakın sürdü. Benim disk /dev/sda idi. Sand disk usb idi. fdisk kısmında cruzer blade olarak gözüküyor. Eğer usb bölünmüşse içerisinden başka bir bölümü silmek istiyorsanız hemen o alt kısımda kaç parçaya bölünmüşse o parçalar gözükür. /dev/sda1
/dev/sda2
gibi

Ben tümünü silmek istiyordum. Bu yüzden aşağıdaki gibi yaptım.
Kod:
shred -v /dev/sda

Sonrasında belirli sayıda aşamalarla veri silip 0 olarak gösterme işlemi başlıyor. Ben her kodun başına tek tek sudo yazarak yaptım. Siz sudo su ile bir kere yazıp bu şekilde yapabilirsiniz. Ama işlem bittiği zaman iki kere exit yazmayı unutmayın. Aşağıya bu işlemin uygulamasını link olarak bıraktım.Yani bomboş ve biçimlendirme gerektiren bir disk oluşuyor. Ben o biçimlendirmeyi diğer Windows bilgisayardan yaptım. Ubuntuda diskler adlı uygulamadan kolaylıkla biçimlendirme yapılabiliyor. Ancak arch linux için nasıl olur bilemiyorum. Araştırınca da fazla bilgiye ulaşamadım. Bu yüzden manjaroyu bırakıp lubuntuya geçtim. Bilgiye daha rahat ulaşılabiliyor. Başka bir komutla birlikte bu biçimlendirme işlemi de yapılabiliyor ancak benim sistemimde o çalışmadığı için kendim nasıl yaptımsa o şekilde anlattım. İnşallah faydası dokunur. Hayırlı günler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı