Linux'a Alışmak

whyGhosT

Kilopat
Dual Boot ile Linux (Ubuntu) kurdum. Oyun vb. işlerimi Windows'ta hallederken, geri kalan işte programlama dili ve Linux öğrenmek için Linux kurdum. Araştırdığımda başlangıç için Ubuntu'nun daha iyi olacağını öğrendim ve Ubuntu kurdum. Yeni geçtim fakat bana çok garip geliyor. Sanki fake bir işletim sistemi kullanıyormuşum gibi :D. Windows'a göre daha ilginç. Yaklaşık 1 gündür kullanmaya çalışıyorum fakat bir uygulama bile kurmakta zorlanıyorum. Şu anda da yazımı Ubuntu üzerinden yazıyorum gördüğünüz üzere. Nasıl alışacağım buna ben?

Ben Linux'a Mint ile başladım. Alışmam 1 hafta sürdü, ondan sonra Arch tabanlı dağıtımları kullandım ama farkında olmadan. Arch tabanlı dağıtımları da öğrenmiş oldum. Sonra teker teker dağıtımları denedim, artık Debian stable tabanlı MX Linux kullanıyorum.

Daha önce hiç Windows kullanmayıp, Linux'tan Windows'a geçeni görmedim. Acaba öyle biri var mıdır? 🤔

Dual Boot ile Linux (Ubuntu) kurdum. Oyun vb. işlerimi Windows'ta hallederken, geri kalan işte programlama dili ve Linux öğrenmek için Linux kurdum. Araştırdığımda başlangıç için Ubuntu'nun daha iyi olacağını öğrendim ve Ubuntu kurdum. Yeni geçtim fakat bana çok garip geliyor. Sanki fake bir işletim sistemi kullanıyormuşum gibi :D. Windows'a göre daha ilginç. Yaklaşık 1 gündür kullanmaya çalışıyorum fakat bir uygulama bile kurmakta zorlanıyorum. Şu anda da yazımı Ubuntu üzerinden yazıyorum gördüğünüz üzere. Nasıl alışacağım buna ben?

Kullanarak hocam, başka çaresi yok.

Zamanla alışırsınız. Ben de ilk başlarda çakma bir işletim sistemi kullanıyor gibi hissediyordum ama artık alıştım. Her geçen gün Linux desteği olan programlar artıyor. Tabii hâlâ Windows'a göre kullanabileceğiniz çok az program var ve eksiğini hissettiriyor.

Tek yapmanız gereken kurcalamak. Sürekli kurcalamak başka bir şekilde ne öğrenebilirsiniz ne de alışabilirsiniz. Yine yeni kullanıcıya Ubuntu tavsiye edildiğini gördüm ve yine üzüldüm. Biraz kurcalayın bir şeyler öğrendikten sonra hemen Ubuntu'dan uzaklaşın bence.

Geri
Yukarı