Linux'a geçeceğim, nereden başlamalıyım?

• Konuyu başlatan Blodiy
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 785

Blodiy

Hectopat
Merhaba, oyun oynayan birisi değilim. Bilgisayarda Discord dışında aktif kullandığım uygulama yok. 10 yıldır Windows kullanmış birisi olarak bir değişiklik yapıp Linux işletim sistemine geçmeyi istiyorum. Nasıl olacak ne yapacağım hiçbir şey bilmiyorum. Hangi sürüme geçmemi tavsiye edersiniz vesaire yardımcı olursanız sevinirim.

Bilgisayar özelliklerim;
RX 570.
i3-9100F
8 GB RAM.
256 GB SSD.

Merhaba, oyun oynayan birisi değilim. Bilgisayarda Discord dışında aktif kullandığım uygulama yok. 10 yıldır Windows kullanmış birisi olarak bir değişiklik yapıp Linux işletim sistemine geçmeyi istiyorum. Nasıl olacak ne yapacağım hiçbir şey bilmiyorum. Hangi sürüme geçmemi tavsiye edersiniz vesaire yardımcı olursanız sevinirim.

Bilgisayar özelliklerim;
RX 570.
i3-9100F
8 GB RAM.
256 GB SSD.
Linux Mint tavsiye ederim. Çok güzel çalışıyor. Fakat azda olsun ingilizcem var ve kod yazmayı biliyorum derseniz arch linux biçilmiş kaftan.

Başlangıç için Linux Mint indirebilirsiniz, kurulum aşaması basit fakat eğer kuramazsanız yardımcı olunur zaten, kullandığınız uygulamalar Linux uyumlu.

İlk önce Linux'un işletim sistemi olmadığını öğrenerek başlamalısınız.
İlk kullanan birisi için Linux Mint uygundur.

Linux Mint tavsiye ederim. Çok güzel çalışıyor. Fakat azda olsun ingilizcem var ve kod yazmayı biliyorum derseniz Arch Linux biçilmiş kaftan.

O Arch'ı tek seferde kursun Papara'dan 10 TL.

Hocam ilk başta Debian tabanlı bir dağıtım ile başlayın.Linux Mint öneririm.Şuan bende kullanıyorum ve yeni başlayanlar için biçilmiş kaftan.Diğer dağıtımları göre terminal kullanımı çok daha az.Ama eğer ingilizceniz varsa ve bu işlerden anlıyorsanız Arch derim.Bende yakında Arch'a geçeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı