Linux'da C++ için IDE Onerisi

Hocam VS Code ile C++ kodu derleyemiyorum.
Zaten neden Ubuntu kullanırken VS Code ile derlemeye çalışıyorsunuz ki?

"GCC" gibi hali hazırda oldukça tercih edilen ve iyi çalışan derleyici dururken neden VS Code ile derliyorsunuz. Kodunuzu gcc ile derleyip terminalden çalıştırabilirsiniz. Yani bir IDE'ye ihtiyacınız yok. Windows için aynı şeyi söyleyemem. Windows özelinde biraz uğraş gerekiyor.

Kişisel olarak şuan için IDE tercih etmiyorum. Size de aynı şeyi öneririm.

Zaten neden Ubuntu kullanırken VS Code ile derlemeye çalışıyorsunuz ki?

"GCC" gibi hali hazırda oldukça tercih edilen ve iyi çalışan derleyici dururken neden VS Code ile derliyorsunuz. Kodunuzu gcc ile derleyip terminalden çalıştırabilirsiniz. Yani bir IDE'ye ihtiyacınız yok. Windows için aynı şeyi söyleyemem. Windows özelinde biraz uğraş gerekiyor.

Kişisel olarak şuan için IDE tercih etmiyorum. Size de aynı şeyi öneririm.
Hocam benim anlamadigim birsey var.
Herhangi bir kodu derledigimde sacma salak sonuclar veriyor.

#include <iostream> using namespace std; int main() { int kenar1 = 0; int kenar2 = 0; cout<<'1. kenari girin'<<endl; cin>>kenar1; cout<<'2.kenari gir'<<endl; cin>>kenar2; int cevre = kenar1 + kenar2 * 2; int alan = kenar1 * kenar2; cout<<cevre<<endl; cout<<alan<<endl; return 0; } sonuc: 1769105774

Kod:
#include <iostream>
using namespace std;

int main() {

int kenar1 = 0;
int kenar2 = 0;
cout<<'1. kenari girin'<<endl;

cin>>kenar1;
cout<<'2.kenari gir'<<endl;
cin>>kenar2;

int cevre = kenar1 + kenar2 * 2;
int alan = kenar1 * kenar2;

cout<<cevre<<endl;
cout<<alan<<endl;

return 0;
}

sonuc: 1769105774

Stringleri tek tırnak (') yerine, çift tırnak (") arasına almanız gerekiyor. JS, Python gibi dillerde fark etmiyor ancak C, C++, C#, Java gibi dillerde tek tırnak Char, çift tırnak String için kullanılıyor.

Geri
Yukarı