Linux'ta virüs taraması yapma

Ryuji Aisaka

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta gördüğünüz gibi, virüs taraması yapmak istiyorum. Sistemi yormayan bir program önerir misiniz veya sistemin kendi tarama özelliği var mı?

İşletim sistemi: Linux Mint XFCEt.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux işletim sistemlerine virüs bulaşması oldukça zordur. Yine de bilgisayarımda bir Anti-Virüs olsun istiyorsanız buyurun:

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok fazla dosya yoksa tarama için VirusTotal kullanabilirsin. Bütün sistem taraması için ClamAV kullanabilirsin. Grafik arayüz istersen ClamTk var.

GNU/Linux sistemler zararlı yazılımlar konusunda Windows kadar büyük bir hedef değil. Ayrıca UNIX ve UNIX-benzeri sistemler de yapısal olarak Windows kadar geniş değil. Yani yetkilendirme kuralları daha sıkı ve daha güvenli. Eğer bir şey yoksa tarama yapmak için de bir sebep olmadığını söyleyebilirim.

Bütün bunlara rağmen güvenli olmayan bir kaynaktan program indirip çalıştırdıysan ya da güvenilmeyen birisinin sana verdiği komutları Terminal´de çalıştırdıysan büyük bir ihtimalle herhangi bir tarama yapmanın pek bir kurtarır yanı kalmaz. Böyle bir şey yaptıysan sıfırdan temiz kurulum yapmanı öneririm.

Geri
Yukarı