Linux'ta Windows boot USB'si oluşturmanın en kolay yolu: Rufus

Makaleler
80
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Profil Kapağı
1525088093
VirtualBox'a Windows kurup Rufus ile USB'ye Windows yazdırmaktır. Tabii VirtualBox eklentilerini kurmanız lazım USB'yi algılaması için. En kolay yöntem bana göre budur özellikle Secure Boot ve UEFI kullanıyorsanız. Tabii kişiden kişiye göre değişir. Diğer çalışan yöntemler Ventoy ve WoeUSB idir.

Sırf Windows kurmak için Windows'u sanal makineye kurarak ISO dosyasını oradan USB'ye yazdırmak mı?

-No.

Ventoy her Windows ISO dosyasını algılamıyor.
Zamanında 20 tane program denedim Windows ISO dosyasını yazdırmak için. En stabil program bana göre bu: GitHub - WoeUSB/WoeUSB-ng: WoeUSB-ng is a simple tool that enable you to create your own usb stick windows installer from an iso image or a real DVD. This is a rewrite of original WoeUSB.

Supported bootmodes:

1. Legacy/MBR-style/IBM PC compatible bootmode
  2. Native UEFI booting is supported for Windows 7 and later images (limited to the FAT filesystem as the target)

Ventoy her Windows ISO dosyasını algılamıyor. Zamanında 20 tane program denedim Windows ISO dosyasını yazdırmak için. En stabil program bana göre bu: GitHub - WoeUSB/WoeUSB-ng: WoeUSB-ng is a simple tool that enable you to create your own usb stick windows installer from an iso image or a real DVD. This is a rewrite of original WoeUSB.

Supported bootmodes:

Legacy/MBR-style/IBM PC compatible bootmode
Native UEFI booting is supported for Windows 7 and later images (limited to the FAT filesystem as the target)
Hocam Ventoy ile ISO yazdırmıyorsunuz ki? Sadece ISO'yu USB'ye atıyorsunuz.

Hocam Ventoy ile ISO yazdırmıyorsunuz ki? Sadece ISO'yu USB'ye atıyorsunuz.
Zaten Ventoy için yazdırmaktan bahsetmedim.

Ventoyda düzgün açılan Windows ISO dosyalarına buradan bakabilirsiniz ama bu oluşturdukları liste bile kesin değil:

Birçok usb boottable yazılımı kullanmış biri olarak. Ventoy'u bir-iki kez kullandım. Şuana kadar hiçbirinde bu kadar rahat etmemiştim. (kurulumu biraz kafa karıştırmıştı).

Ventoy windows yada linux fark etmez en iyisi.

ISO dosyasnı aşağıdaki basit bir komut ile yazdırıp işin işinden programsız da kurtulabilirsiniz.
dd if=windows.iso of=/dev/sdb bs=16MB status=progress
dd ile Windows yazdırılmaz ancak WoeUSB yada Ventoy ile yazdırılabilir.

Sırf Windows kurmak için Windows'u sanal makineye kurarak ISO dosyasını oradan USB'ye yazdırmak mı?

-No.

Hocam aklınızda bulunsun Ventoy dışında WoeUSB de kullanabilirsiniz. Güzel araçtır...

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı