Linux'ta yapıp da Windows'ta yapamayacağımız neler var?

Bu sorunun cevabını bende hocama sormuştum. Bunu kendin bulacaksın demişti. Misal linux ağ yönetimi ile windows ağ yönetimi arasında dağlar kadar fark var. Bence görsel olan windows daha karıştırmışlar. Bir IIS server kurarken tam sıkıntı lakin linux vsftd.conf 2dk ayar ile herşeyi yapabiliyorsun. Özgür bir yazılım seni hiç bir şeyden soyutlamaz. Monolatik çekirdek kullanıyor buda sürekli super user kibinde çalışmasını sağlıyor donanıma hükmediyorsun. Sadece intel ve microsoft kankalar birbirleri açıklarını kapattıkları için iyi geliyor insana. Birde linux da benchmark alsınlar bakalım.

Linux hakkında hiç bir bilgim olmadığından soruyorum:

Linux hakkında hiç bir bilgim olmadığından soruyorum:

Ne kadar vaktin olduğuna bağlı olarak değişir bu... çok vaktin varsa "çok" şey yapabilirsin.

Kullandığım 3d modelleme programlarının sadece ikisi Linux desteği veriyor. Biri 20 yıllık bir program (NewTek Lightwave) diğeri Luxology Modo (10 yıl olmadı, ki 701 versiyonuyla destek vermeye başladılar). blender ve Wings3d var mesela ama endüstride kimse onlarla uğraşmıyor. Bu yüzden kullanıcıları sayı olarak az, topluluk olarak. Destekleri kötü mü? Sanmam... Üretime dayalı programlarımız ise Linux'u bırak, MacOS'a daha yeni yeni sadece bakıyorlar - geçmediler.

Linux son 5 yıldır ciddi ciddi "herkesin kullanabilir" tadında bir arayüze kavuştu.

Örnek özet:

İnsanları öldürmek için, topraklarımı savunmak için bir silah çiziyorum, ve onu çizmek için düşünmek yeterince tehlikeli ve zor iken, bir de PowerUser olarak bir şeylere hükmetmeye başlarsam, Skynet robotlarını mumla ararsınız.

Linux, kullanıcısının eli kolu gibi olabilir; çoğu güvenlik ve sistem kabiliyeti olarak her şeyin kontrolünü sağlayabilir... Fakat benim o işlere ayıracak vaktim yok. O işler, "diğerlerinin" işleri.

Kardeş ben geçen bir yazıcıyı ağdan paylaştıramadım. Geri zekalı Windows hata verip duruyor.

Merhaba,

Kullanim kolayligi acisindan hemen cevap vereyim istedim; bu linuxun yaptigi ama digerlerinin yapamadigi ama digerlerindende bekledigim seylerin bazilari, ilk aklima gelenler.

1. Linux`ta kablosuz aglari ekliyoruz ve bu kablosuz aglara ozel IP tanimlamasi yapabiliyoruz. Yani evimdedki `home` kablosuz agima baglandigimda buna ozel IP ayarlayabiliyorum, isyerimdeki `work` kablosuz agima baglandigimda buna ozel IP alabiliyorum. Her defasindan denetim masasi veya ag-ayarlari bolumune girmem gerekmiyor.

2. Bircok program otomatik guncellenebiliyor; linux dagitimlari icinde gelen programlar otomatik olarak guncelleniyor pek bir ugras gerektirmiyor. Tamam Windows`ta magaza acti kendine ama bircok program yok o magazada ve otomatik guncellenmiyor. GIMP, LibreOffice/OpenOffice, Virtualbox en cok kullandigim programlardan.

3. Ayar karmasasina son! Windows ayarlari genelde registry denen bir yerde kaydediyor, linux ise kurulu programlarin .conf veya buna benzer dosyalarinda. Her dosya ayri ayri olunca duzenlemesi bulmasi kolay oluyor. Zaten dosyanin icine girdinmi bissuru ayar anlatilmis vaziyette hazirlanmis. Windows Registry ile ugrasmak gercekten cok zor, ve bazi ayarlari birkac farkli yerden yapabiliyorsunuz ve bir onceki ayar digerini ezebiliyor.

4. Guncel Kurulum, Linux genelde kendini 6 ayda bir yeniliyor yada bir yilda bir. Yani guncel kurulum medyalari var; windowsta en azindan kurulum dvd lerini bir yilda bir guncellesede her kurdugumuzda yuzlerce guncelleme ile karsilasmasak. Olmadi her sene bir ServicePack cikarsa iyi olur. Burda `Sali Guncellemesi` diye haftalik guncelleme politikasi olan bir isletim sisteminden bahsediyoruz; ServicePack sart!

Daha surer gider bu ama ilk beklentilerim bunlar :)

Linux ta bazılarının (Mesela: Elementary OS ) arayüzü çok hoş ya :) windows ta da var ama rainmeter falan o da çooookkkk karışık ya ben yapamadım :( Ve ÜCRETSİZ olaması ile korsan olmaması yani. Şu sıralar bayağı bir kişi korsan kullanıyor windows'u( Ben gibi :) ) Ama linux( Elementary OS ) kursam ( tabi kişiye göre değişir ne yapacağı ) vaktim de çok. Korsan da olmamış olur...

Linux bir yaşam felsefesidir. Sadece bir işletim sistemi değildir ve Linux'u öyle görmek çekirdeğine kadar hakarettir. Linux özgürlüktür. Linux her insanın ücretsiz ulaşabilmesidir. Linux zorlu şartlara rağmen ayakta durmaktır. Linux adalet'tir. Linux eşitliktir. Linux sömürülmemek'tir. Linux sevgidir. Linux baş isyandır. Linux penguen'dir. Linux kalkandır. Linux Aşk'dır... Aslında devam eder Linux'u kullanmaya başlarsan kesinlikle anlayacaksın ne demek istediğimi. Bilgisayarının özellikleri kötü de olsa seni korur ve donmaz. Virüs bulaşmaz ve her ay yüzlerce dolar yazılımlara harcamazsın. Linux için Steam da destek verdi yakın zamanda oyun da gelir. Özetlemek gerekirse Linux sensin kendini koru!

Linux bir yaşam felsefesidir. Sadece bir işletim sistemi değildir ve Linux'u öyle görmek çekirdeğine kadar hakarettir. Linux özgürlüktür. Linux her insanın ücretsiz ulaşabilmesidir. Linux zorlu şartlara rağmen ayakta durmaktır. Linux adalet'tir. Linux eşitliktir. Linux sömürülmemek'tir. Linux sevgidir. Linux baş isyandır. Linux penguen'dir. Linux kalkandır. Linux Aşk'dır... Aslında devam eder Linux'u kullanmaya başlarsan kesinlikle anlayacaksın ne demek istediğimi. Bilgisayarının özellikleri kötü de olsa seni korur ve donmaz. Virüs bulaşmaz ve her ay yüzlerce dolar yazılımlara harcamazsın. Linux için Steam da destek verdi yakın zamanda oyun da gelir. Özetlemek gerekirse Linux sensin kendini koru!
Güzel yazmışsın da senin işletim sistemin ney ?

Yeni konular

Geri
Yukarı