Linux'u Eleştiriyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

147472

Kilopat
Makaleler
3
Bugün biraz gerçekçi bir konuya parmak basmak istediğim için, bir yazı yazacağım ve bu yazının konusuysa Linux Tamamen Fiyaskodur! Gerçekten bu konudaki fiyaskoluğunu kırmazsa, bir gün yok olmaya mahkum olacak.

Dağıtım Sorunları
ubuntu-17.07.2020.jpg

Öncelikle linux nedir, sana ondan bahsetmem lazım. Linux aslında açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi nedir, dersen senin kullandığın telefon, tablet veya bilgisayarında iş yapmak veya oyun oynamak için kullandığın bir beyindir desem abes kaçmazdır diye düşünüyorum.

Linux’un en temel sorunu donanım falan değil, bunu yazarken çok ciddiyim. Asıl temel soruna inmek lazım ve hatta direkt bodoslama giriyorum. Linux‘un en acınası sorunu, binlerce dağıtım olması ve hala şu an bile arttığını düşünüyor ve ekliyorum, geliştiricilerin kafası çok karışık ve bunun sebebi çok fazla dağıtım olduğu için geliştiricileri kaçırmasına en büyük sebep olduğunu söylemek çok abes kaçmaz. Bunu çözmek, linuxun saçma felsefesine ters düşecek. Felsefesine göre herkes dilediğini yapmakta özgür olduğu için, bugünlere gelmesi bile mucize diyebilirim ama gelecekte ki yarıştan pasta payı çıkarmasını istiyorlarsa bazı kurallar gelmelidir.

Bu kurallar, öncelikle sadece 10 dağıtım kalmalı ve dağıtım yapana ceza kesmelisin. Biraz sert davranmalısın, başta çok ters tepecek ama zamanla bu dağıtım sayıları hızla azalıp, yok olacak ve böylelikle biraz bile olsa piyasasına can gelir. Ben olsam 10 dağıtımları şu şekilde seçerdim;

• Ubuntu
  • Mageia
  • Linux Mint
  • Zorin OS
  • MX Linux
  • Elementary OS
  • Pop!_OS
  • Fedora
  • Solus
  • Debian

Bunlar yeter ve artar bile, geri kalan tüm dağıtımların fişini çekerdim ve sadece genel paket sistemi koyardım, kendi paket sistemlerini yok ederdim. Dedim ya, biraz agresif davranmak zorundasın yoksa önüne gelen dağıtım yapmasına ve bugünki gibi olmazlardı.

Yazılım Geliştirme & Tasarım Sorunları
mageia-17.07.2020.png

Yazılım geliştirme ekipleri sadece belirli kitle tarafından yürütüldüğü için, çok fazla kaliteli olmuyor ve şu konuda deli gibi kafayı takmışlar vaziyettedirler, açık kaynak kodlu olmak zorundadır diye. Yâhu, senin derdin son kullanıcı olmak zorunda, aksi halde o yaptığın yazılımı kimse kullanmaz.

Yazılımı geliştirdin ve kurmak için programın istediği ek yazılımı indir ve onu derle. Sonra yazılımı indir derle. Ne saçma gereksiz bir iş, yap bir kurulum paketi indirip, kuralım. Zaman artık kolaylaştırma zamanıdır, kimse zorlaştırılan işleri sevmez ve grafiksel konusunda bazı yazılımlar halen 2000 yılından kalmadır, o yazılımı kullanmak işkenceden başka bir şey değil.

Grafiksel konuya mutlaka girmek istiyorum, bir yazılımı indirdin ve zor bela kurdun ve kullanacaksın ama o da ne? Grafik namına bir şey bulamadın, karşına CMD ekranından farksız çöp bir şey çıktı ve programı sildin. Arkasından yapımcısına sinirlenip, konu açarak şikayetini dile getirdin.

Adam Gibi Destek
pop-os-review-5_lsqarq.jpg

Dağıtımı seçtin ve insanlara derdini anlattın ama yardım beklerken, ciğerin soldu ve dağıtımdan soğudun. Bir sorun yaşadığında insanların dertlerinin çözümünü yazılı olarak değil de, Youtube denen niğmete açık kaynaklı değil diye elinin tersiyle itmek ancak, küçük düşünen insanlar için olduğunu söylüyorum ve ekliyorum, o siteyi kullanmayanlar çok acı çeker demedi demeyin.

Bir diğer sorun ise, sorunu çözmek için yığınla kod yazıyoruz. Yâhu adam kod yazmak istese oturup, cmd ekranında işletim sistemi kullanır. Çıkın şu saçma kod alanından, bu sorunu çözen yazılım yüklesin ve sorunu çözünce o yazılımı silsin, üşenmeyin az. Bu üşengeçliğin cezasını sadece sen çekmezsin, bu Dünyaya girmek isteyen adamı net kaçırırsın.

Windows’la Dalga Geçmeleri
zorin-os-11-17.07.2020.jpg

Gerçi bu resim biraz manidar oldu, neyse. Olaya geçeyim, linux forumlarında vakit geçirmiş birisiyim ve emin olun, o forumda her 5 konudan birisinde findows, windox vb. saçma sapan kelimeler kullanarak, akıllarınca Windows‘a dalga geçiyor kitleleri ve bunu yaptıklarından dolayı, dışarıdan bakan birisinin gözünde saçma olduğunu görür ve hatta bana kalsa boş iş.

Windows‘u rakip görmekte sorunum yok, elbette rakip iyi bir şeydir ama linux kullanarak matah bi’şey yapmadığın için, o sistemle dalga geçmek eline bir şey geçmez ama dalga geçmen sadece sana karşı antipati beslemekten öteye geçmez, onu bilmeni isterim.

Son

Toparlayacak olursam, linux kendini toparlamak istiyorsa bazı dayatmaların gelmesi şart, yoksa zamanla yok olmasını izlemek zorunda kalacak ve bugünlük benden bu kadar.

Şu anda Linux Mint, Elementary gibi dağıtımlar son kullanıcı için kurulup rahatça kullanılabilecek seviyede. Desteği olan uygulamayı mağazasından tek tıkla kuruyorsun. Linux çekirdeği üzerine bina edilmiş tüm sistemleri toplu şekilde eleştirmek ve buna son kullanıcı sorunlarını alet etmek yanlış. Linux Mint kurup kullanacak biri hiç kod kullanmadan rahatça işlemlerini yapacak. Nedir olay yani sanki Windows ile kullanıcılar geçmişten günümüze hiç sorun yaşamamış gibi anlatıyorsunuz. Windows'ta aldığım hata sayısı Linux'tan çok daha fazladır.

Konu başlıklarını gördüm. Güldüm ve gidiyorum.

Sorun donanım değil çok dağıtım olması demişsiniz. Bu dağıtımlar kafasına göre çıkmıyor. Her dağıtımın özelliği var. Örnek Kali Linux pentesting araçları ile geliyor. Bu iş ile uğraşanlar için bir nimet. Ve açık kaynak denmesinin sebebi var adı üstünde açık kaynak isteyen geliştirir isteyen kullanır. Çok dağıtım olmasının sebebi budur.

Adam gibi destek demişsiniz Linux'un her dağıtımının forumu mevcut hatayı gidip forumlara yazarsanız 10 dakika geçmeden yardım edeceklerine eminim. Bu zor olmamalı.

Tasarım demişsiniz Windows tasarım konusunda Linux'un yanında geçemez. Burası tartışmaya kapalı.

Linux'un bitmeyeceği kesin birşey,Güvenlik ve Sunucu tarafı yüzünden diyorum. Sana çok fazla dağıtım olması konusunda ben de katılıyorum ama özgürlükçü olduğu için yapacağın birşey yok. Açık kaynak kodlu olması harika birşey. Destek açısından da problemi yok. Ubuntu,Parrot,Kali,Mint vs hepsinin forumları veya telegram grupları vs. var(onların olmayan forumları saymıyorum bile.) AMD,linux tarafına olan desteğini arttırıyor. Steam, linux'a olan desteğini ciddi olarak arttırıyor. Her geçen gün hızla gelişiyor linux. Linux'un özelliği özgürlükçü olması zaten. Sen istediğin gibi özelleştirebilirsin tasarımı vs. Linux çoğu kişiye zor bir işletim sistemi olarak anımsatsa'da kendini, aslında çok basit bir işletim sistemi.

Linux ile alakalı bir bilgiye sahip değilim, daha basit anlatsaydın iyi olabilirdi. Ben konu başlığından yola çıkarak, içeriği "Neden Linux'e geçmemeliyiz" tarzı bir konu beklemiştim.

• Ubuntu
  • Mageia
  • Linux Mint
  • Zorin OS
  • MX Linux
  • Elementary OS
  • Pop!_OS
  • Fedora
  • Solus
  • Debian

Android'i göremiyorum, bu birincisi.
Linux değil, GNU/Linux bu ikincisi.
Maddi durumum bir işletim sitemine 1200 lira veya indirime girdiğinde 500-600 lira vermeye yetmiyor bu üçüncüsü.
Sunucuların tamamına yakını GNU/Linux tabanlı işletim sistemleri kullanıyorken böyle kısıtlamalar getirilmesi mantıksız.
Ayrıca zaten amaç açık kaynağı yaygınlaştırmak, kullanıcıların isteklerine göre özelleştirme yapabilmesini sağlamak.
Terminale söylediğiniz kadar ihtiyaç duymuyorum ayrıca.

Ayrıca eleştiri de güzel olmuş bir yandan, ama belirttiğim yönlerini beğenmediğimi söyleyebilirim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı